zavřít

Nintendo přiznává problémy s prodeji Wii U, recept na zlepšení však zatím nemá

Wii U

- Byznys autor: Adam Homola Komentáře: 0

Říká se, že bychom neměli nikdy sázet proti Nintendu. Japonští géniové pořád dokola dření stejné značky, do kterých ale s každým novým dílem přidávají tolik inovací, co se často nedostanou do leckteré konkurenční série za celou generaci. Stejně tak se nebojí inovovat hardware a riskovat s neověřenými novotami. Wiičko byl obrovský krok do neznáma, který se nádherně vyplatil. Xbox 360 a PlayStation 3 se jen předhání o druhé místo, ale králem minulé generace konzolí je s velkým náskokem Wii. O handheldech snad ani netřeba mluvit.

Jenže poslední velká sázka jim zatím nevychází dle původních představ. Wii U nesklízí takový komerčním úspěch, jaký si v Nintendu představovali a nyní to museli přiznat. Projekce prodejů Wii U pro fiskální rok končící březnem 2014 zněla na 9 milionů prodaných Wii U, do teď se prodalo je 2,8 milionu Wii U. Společně s tím srazilo Nintendo také očekávání prodejů her z předchozích 38 milionů kusů na 19 milionů kusů. Prezident Nintenda Satoru Iwata přijal za tyto výsledky osobní odpovědnost, ale zároveň odmítl rezignovat. V krátkodobém horizontu se nebude měnit ani management Nintenda, jak reportuje Reuters.

Už několik let se z úst různých analytiků, novinářů a ostatně i hráčů ozývají názory, že by se Nintendo mělo oprostit od svých exkluzivit a začít dělat hry i na jiné platformy. Do jisté míry by tak následovali Segu, ze které se stal 3rd party vydavatel, přičemž dříve dělala vlastní konzole. Nintendo je na tom ale nesrovnatelně lépe nejen se Segou, ale i s téměř kteroukoliv jinou herní firmou. Wii U se neprodává dle původních představ a úplné otočení situace na obzoru asi není. Prodeje Wii v posledních letech také logicky klesaly společně se saturací trhu a byznys tedy Nintendo dělalo hlavně přes úspěšný handheld 3DS a hry pro něj.

Nesmíme ale zapomínat, že právě Nintendo je na tom coby firma velmi dobře. Ke konci minulého fiskálního roku měla firma zhruba 5 miliard dolarů v dluhopisech a dalších zhruba 5 miliard dolarů v peněžních aktivech. Očekáváné ztráty ve výši 240 milionů dolarů jsou nepříjemné, ale s firmou jako takovou to nijak nezamává, právě kvůli obřím finančním rezervám a dobrému stavu. Nintendo by si mohlo dovolit prodělávat podobné částky každý rok po několik dalších let a pořád by bylo víceméně v pořádku, do celkového mínusu by se jen tak nedostalo.

I přesto ale Nintendo nespí na vavřínech svých bankovních rezerv a snaží se s aktuální situací kolem Wii U něco udělat. “O nové obchodní struktuře přemýšlíme. Přirozeně studujeme, jak by se dala pro růst použít chytrá zařízení, vzhledem k jejich rozšíření. Ale nejde jen o to dostat Maria na telefony, tak jednoduché to není,” řekl Iwata, jak informuje Bloomberg. Svůj názor na aktuální situaci připojil i analytik Michael Pachter, který na svém Twitteru napsal: “Prvním krokem k zotavení je přiznání problému. Od pana Iwaty jsem neviděl nic, co by uznalo existenci problému.”

Je pravda, že se Iwata zatím spíše vyjadřoval k nesplnění finančních cílů a prodejů, než že by vysloveně mluvil o jádru problému. Wii U je v nezáviděníhodné pozici - jde o další konzoli od Nintenda, která je na tom s 3rd party hrami velmi bídně - hardcore hráči tedy spíše sáhnou po PC, Xboxu One nebo PlayStationu 4, zatímco casual hráči jen těžko odolají lákavým nabídkám na levné telefony a tablety. Iwata ve svém vysvětlení pro investory také přiznal, že mimo Japonska má menší problémy i 3DS, které také nepřekračuje prodejní předpovědi - nepovedlo se prodat tolik handheldů, kolik se očekávalo.

Problém s prodeji Wii U je závažnější vzhledem ke snížení ceny a vydání několika velmi dobrých a žádaných her během posledních měsíců. Obvyklý recept na zvýšení prodejů je právě cena + nové hry, ale fakt, že to v případě Wii U zatím nepomohlo, je alarmující - těžko si představit hry, které by Wii U zase nastartovaly. Obzvláště vzhledem k tomu, že se na konzoli nechystají téměř žádné velké 3rd party hry a s ohledem na prodeje Wii U je ani čekat nemůžeme. “Strašně nerad to říkám, ale Nintendo je mimo realitu. Má šanci změnit svůj směr, ale pochybuji, že se k tomu odhodlá,” řekl pro Telegraph Jošihisa Tojosaki prezident tokijské poradenské firmy Architect Grand Design.

Už minulý rok přestal podle Telegraphu druhý největší britský supermarketový řetězec Asda prodávat Wii U, právě kvůli mizivé poptávce, a konzoli neprodává dokonce ani Amazon, pouze ji přeprodává od jiných prodejců. Nintendo se nebrání, dlouhodobě ostatně spoléhá na prodeje v kamenných prodejnách kam míří zákazníci spadající do cílovky jejích her i konzolí.

Jason Rubin, bývalý šéf THQ a veterán branže v jednom Bonus Roundu ale prohlásil, že Nintendo se stalo, coby výrobce hardwaru, irelevantním. To jsou možná ostrá slova, ale minimálně Wii U se zatím neprosazuje nijak výrazně. Otázka je, jestli se bude tvrdohlavé Nintendo neustále snažit Wii U protlačit nebo spolkne čest, rozhlédne se kolem sebe a pospíší si s novým systémem.

Tagy: byznys

Zdroje: Reuters,Twitter,Bloomberg,IGN,MCVUK,Nintendo,GameTrailers,Telegraph,Wall Street Journal

Novinky na CZC.CZ

Související videa

Poslední komentáře

celkem 0

Český herní web, který se soustředí na hry pro PC, PlayStation 4, Xbox One, Xbox 360, PlayStation 3, Nintendo Siwtch, 3DS, DS, PS Vita, Android a iOS. Pro všechny platformy nabízíme recenze, preview, videorecenze i pravidelné novinky. Na Games.cz najdete i pravidelné testy a novinky z oblasti hardwaru, podcasty, rozsáhlou databázi her a speciály k očekávaným hrám ze sérií jako Kingdom Come: Deliverance, Red Dead Redemption, Call of Duty, The Elder Scrolls, Assassin's Creed, Grand Theft Auto, Battlefield, nebo FIFA.