Best of 2022: Nejlepší akční adventura
zdroj: vlastní foto

Best of 2022: Nejlepší akční adventura

30. 12. 2022 16:00 | Z redakce | autor: Redakce Games.cz |

Kategorie akčních adventur bývá tradičně přeplněná, jednak proto, že se jedná o jeden z nepopulárnějších současných žánrů, ale také proto, že se do této škatulky dá schovat velké množství her. Zlatá medaile byla alespoň pro nás letos jasná prakticky od začátku, na další dvě místa už nám ale připadlo hned několik zajímavých adeptů. Proces výběru si budete moci poslechnout ve videu, které vydáme po vyhlášení všech kategorií. Níže se můžete podívat na finální výsledky.

3. místo: Horizon Forbidden West

Horizon: Forbidden West zdroj: Guerrilla Games

Jedna z technicky nejpůsobivějších her letošního roku je také jednou z těch nejrozmáchlejších. Autoři z Guerrilla Games v druhém Horizonu přifoukli prakticky každý aspekt hry, vylepšili soubojový systém, rozvětvili stromy skillů a v neposlední řadě také zvětšili herní mapu, která je až k prasknutí přeplněna velkým množstvím různých aktivit.

Tento přístup se samozřejmě nemusí mnohým zamlouvat a příběh tentokrát netáhne tak silně jako minule, protože většina skutečně velkých tajemství už byla vyzrazena a Aloy se potýká s daleko jasněji definovanou zápletkou. Přesto je ale originální postapokalyptický svět plný mechanických tvorů a různorodých kmenů obyvatel radost objevovat, díky vylepšenému parkouru se můžete podívat i na zdánlivě nedostupná místa a variabilita různých možností, jak se vypořádat s náročnějšími protivníky, je podstatně větší než dřív. To celé je obaleno do čarokrásného vizuálu technologie Decima. Od pískem zahalených ruin Las Vegas až po čarokrásné pobřeží u San Francisca je výlet světem Horizonu hoden doporučení.

2. místo: Grounded

Grounded zdroj: Obsidian

Vývojáři z Obsidianu letos konečně vyvedli svůj survival z předběžného přístupu a sklidili za něj zaslouženou chválu. Děti zmenšené do velikosti brouků se tu musejí potýkat s nástrahami, které při běžné návštěvě dvorečku vůbec nebereme v potaz. Hra nabízí dobře nastavenou úroveň obtížnosti, díky neotřelému zasazení se pyšní fantastickou atmosférou a umí vzbudit touhu po objevování zdánlivě důvěrně známých prostředí.

Grounded se ale pyšní i dotaženými herními systémy, vydařeným soubojovým systémem a hezkou grafikou. Obsidian zkrátka zvládl na jedničku projekt, který v jeho portfoliu působí trochu jako zjevení, a navíc se díky svým zkušenostem vyhnul mnoha chybám, které jsou mezi survivaly běžné. Pokud máte PC nebo Xbox a platíte si Game Pass, právě tohle je jedna z her, které byste letos určitě neměli minout.

1. místo: God of War Ragnarök

God of War Ragnarök zdroj: Sony Santa Monica

O pokračování čtyři roky starého rebootu značky God of War jsme v uplynulých týdnech napsali a řekli mnoho a jen málokdy nešlo o vyloženou chválu. Studio Santa Monica uzavřelo Kratovu severskou ságu ve velkém stylu, naservírovalo nám poutavý příběh, zábavné souboje, které umí pořádně potrápit, a hromadu malých příběhů v polootevřeném světě, jehož každý kout láká k objevování a skoro nikdy nezklame nedostatečnou odměnou.

Ragnarök skvěle využívá motivy severské mytologie, aniž by se jimi nechával otrocky svazovat, s novými postavami i starými známými je radost konverzovat a celý zážitek tvoří fantasticky úhledný balíček s perfektním tempem, krásnou grafikou a nepředvídatelným dějem. Ragnarok z našeho pohledu představuje optimální ukázku toho, jak má vypadat moderní vysokorozpočtový titul, který nešetří na hratelnosti, příběhu ani technické stránce

Nejnovější články