Best of 2010: Nejlepší sportovní hra
zdroj: Archiv

Best of 2010: Nejlepší sportovní hra

28. 12. 2010 17:16 | Z redakce | autor: Redakce Games.cz |

Z hlediska sportovních fanoušků byl rok 2010 velmi podařeným obdobím. Po transformaci v minulých letech se obě pro Evropany nejdůležitější série od EA Sports dostaly do stavu, kdy tvůrci mohou vychytávat poslední chybky v aktuálních enginech a soustředit se především na hratelnost. Po několika nepříliš podařených dílech se vzchopilo také Konami se svým Pro Evolution Soccer a pětici nejlepších sportů roku nám doplňuje NBA 2K11 a Skate 3.

Zvětšit zdroj: Archiv

Sportovní hry zůstávají i nadále mezi komerčně nejúspěšnějšími tituly a nic nenasvědčuje tomu, že by se tento trend měl změnit. I v českém prostředí se FIFA 11 podle údajů Electronic Arts prodávala řádově lépe než předchozí ročníky. Je to přitom trochu paradox - v době neustálého zjednodušování a rozšiřování přístupnosti pro nové hráče jdou sportovní hry přesně opačným směrem. Jsou stále složitější, komplexnější a komplikovanější v ovládání. A nezdá se, že by to příznivcům vadilo, spíše naopak.

Sportovní hra roku

FIFA 11

EA Sports bylo možné v tomto roce přirovnat k sedlákovi, který před pár lety dobře zasel a nyní sklízí tu nejlepší úrodu. FIFA 11 je toho skvělým příkladem. Drobné inovace šly letos přesně tam, kde to bylo potřeba a i díky tomu se série dostala letošním ročníkem na pomyslný vrchol ve své bohaté historii. Především v multiplayeru FIFA 11 exceluje a i z toho důvodu ji hrajeme v redakci ještě nyní.

NHL 11

Hokejová NHL už sice před lety zmizela z PC platformy, na konzolích ale stále pokračuje. A nutno říci, že velmi zdařile. V NHL 11 dotáhli vývojáři svůj smysl pro detail tak daleko, že hra neskrývá ambice být jen nejlepší hokejovou simulací, ale její atraktivita přesahuje i za hranice daného sportovního odvětví. I pokud nejste vyloženě hokejově založení sportovní fandové, v NHL 11 si můžete najít své. Realistický pocit ze hry, uvěřitelné situace, skvěle hratelný Be a Pro mód, propracovaná online hra a jeden z nejlepších manažerských módů, jaký jsme za dlouhou dobu v klasické sportovní hře viděli. Tak zní hlavní devizy NHL 11.

NBA 2K11

Sportovní hry od 2K Sports se snaží konkurovat klasickým sériím od EA už několik let, a pokud slaví v některé oblasti jednoznačné a nepopiratelné úspěchy, pak jde o basketbalové simulace. NBA 2K11 exceluje takřka ve všem, na co si vzpomenete - od grafiky, přes propracované ovládání, až po umělou inteligenci. V redakci Games.cz sice nenajdete nikoho "basketbalového vzrůstu", a tak nemáme moc praktických zkušeností, ale tenhle basketbalový zážitek prostě musíme ocenit. Ostatně, ocenili jej i v EA, když těsně před vydáním raději zrušili svou konkurenční NBA Elite.

Pro Evolution Soccer 2011

Fotbalová série od Konami zažívala své nejlepší časy kolem roku 2003, po zásadních změnách u konkurence ale začala trochu ztrácet dech. Pro letošní rok se proto Konami rozhodli přepracovat od základu skoro vše a skutečně nenechali kámen na kameni. Výsledkem je fotbalová simulace, která si rozhodně zaslouží vaši pozornost, přestože vedle aktuální FIFA 11 nemá mnoho šancí. PES 2011 ale bereme jako vzepnutí se k lepším časům a očekáváme, že příští rok bude vzájemný souboj těchto odvěkých rivalů mnohem zajímavější.

Skate 3

Ať už jste od puberty lítali po městě na prkně nebo je vám poetika betonových džunglí úplně cizí, Skate 3 se vás pokusí přitáhnout. Tahle skejťácká hra má pro každého něco a nabízí obrovské množství příležitostí k dovádění. Vyřádí se zde stavitelé, milovníci online hraní (skvělé týmové souboje), začátečníci i zkušení hráči.


Nejlepší sportovní hrou roku 2010 podle redakce Games.cz se stává...

Zvětšit zdroj: Archiv

Ke skutečnému rozhodování naší redakce došlo jen mezi dvěma nejžhavějšími kandidáty na titul nejlepší sportovní hry letošního roku. NHL 11 nebo FIFA 11, to je oč tu kráčí. Fotbal máme rádi a EA Sports odvedli letos skutečně dobrou práci. Ale zatímco v případě FIFA 11 vidíme stále mezírky, které by si zasloužily zalátání, NHL je z našeho pohledu hokejistů-fanoušků prakticky dokonalou hrou.

V rámci naší série Best of 2010 článků, ve které shrnujeme to nejlepší za rok 2010, doposud vyšly následující: Best of 2010: Hra rokuBest of 2010: Nejlepší akční hraBest of 2010: Nejlepší adventuraBest of 2010: Nejlepší závodní hraBest of 2010: Nejlepší RPG; Best of 2010: Nejlepší strategie; Best of 2010: Nejlepší sportovní hra; Best of 2010: Překvapení a zklamáníBest of 2010: Události roku (část první); Best of 2010: Události roku (část druhá)

Nejnovější články