Základ tvorby národa spočívá v naplnění určitého množství bodů. V základu je na národ stanoveno 200 bodů, jejichž výsledkem by měl být středně silný národ, který by neměl v multiplayeru převyšovat ty ostatní. V samotném multiplayeru můžete mít 32 takto nadesignovaných vlastních národů. S 200 body si autoři stojí za tím, že vznikne silově akceptovatelný stát, ovšem vy si můžete nastavit kolik chcete. S dalšími možnostmi pak mohou vznikat superstáty s neskutečně silnými vlastnostmi, které neviděly slovo „vyváženost“ ani ze hřbetu uhánějícího koně.
Za body pak tedy v základu kupujete jednotlivé provincie, které se cenově liší podle jejich výnosnosti, dále pořizujete typ kultury, které mají také různé hodnoty, formu vlády a tak dále. Jednoduše jde nadefinovat prakticky cokoliv, což dokazují předvedené Amazonky, despotická monarchie u Černého moře, jejíž vládkyně tvrdě razí koptské křesťanství a kulturně vypadají jako Inuité.
zdroj: Archiv
Zajímavě ovšem vypadá i možnost s náhodným a nastavitelným začátkem světa. V tom nastavitelném je celý svět až na předem zvolené provincie prázdný, takže každý národ je pasován do role kolonizátora. Při náhodném nastavení se vše vymkne z kloubů a svět je osídlen náhodně generovanými státy. Prostě takové bizarní sci-fi, respektive alternativní historie.
V patchi 1.10 bude také představeno nové fungování hodnoty Liberty Desire, tedy touhy po svobodě u podrobených národů. Hodnota bude vypočítávána z řady faktorů jako je síla, technologická úroveň či diplomatická síla. Některé typy provincií pak budou mít větší tendenci ke vzpouře (japonští daimjó) a jiné naopak.
zdroj: YouTube.com
Pokud bude Liberty Desire pod 50, provincie bude loajální, platit daně, posílat vojáky do války a odmítat podporu nezávislosti od jiných států. V rozmezí 50 – 100 se stanou neloajální. Žádné daně, žádní vojáci dokud není napadena samotná provincie, a budou hledat podporu osvobozeneckého boje ze zahraničí.
Na hodnotě 100 se stanou rebelujícími, a když vycítí, že mají šanci na úspěch, začne ozbrojené povstání. V tom případě do války vytáhne nejen rebelující národ, ale také jeho spojenci, tedy ti, kteří podporují jejich nezávislost a ještě jejich spojenci. Takže pozor na to, kvůli jedné provincii můžete mít na krku pořádnou válku.
Pro Paradox ale určitě nejde o hotovou věc, tedy tvorbu DLC pro Europa Universalis IV a Crusader Kings II. Henrik Fåhraeus prozradil, že Paradox vytváří dvě další hry, které běží na Clausewitz enginu. Jedna je v produkci a druhá v preprodukci.
Samozřejmě neprozradil oč jde, teoreticky by se velmi pozvolna mohl chystat třetí díl Crusader Kings s vizí, že vyjde za dva, tři roky. Protože momentálně pořád CKII vydělává a je o ni zájem. K vydání se chystá Hearts of Iron IV, a tak mě napadá, že by možná mohla přijít další díl Victoria. Nu, nechme se překvapit, třeba se chystá i nová hra mimo hlavní série, jakou byla třeba Sengoku.