Máte námět či připomínku? Napište nám
Z Wikipedie jde udělat i textová adventura. Přesvědčte se sami
zdroj: Archiv
Téma

Z Wikipedie jde udělat i textová adventura. Přesvědčte se sami

3. 7. 2017 12:32 | autor: Václav Pecháček |

Wikipedia se v nestřežený okamžik snadno umí proměnit z užitečné studijní pomůcky v past, z níž není úniku. Proklikáváte se heslem za heslem, od Archiméda ke kudlance nábožné, a na každé stránce na vás vždy vykoukne něco zajímavého. Když pak odbije čtvrtá hodina ranní, uvědomíte si, že jste opět naletěli. Nezávislý herní vývojář Kevan Davis se tuhle hrozivou zkušenost rozhodl proměnit v browserovou hru. Tak vznikla Wikipedia: The Text Adventure.

Nečekejte žádnou konkrétní strukturu nebo úkol. Tohle není varianta na známou hru, v níž se snažíte dostat odněkud někam, k určitému heslu (to nabízí například stránka Wiki Game). V Davisově počinu jde především o zkoumání a čtení zajímavých informací, nikoli o stres z ubíhajícího času a správného počtu kliknutí. Procházíte se světem a narážíte na stále nové lokace i lidi, s nimiž můžete interagovat pomocí klasických adventurních příkazů. Go north. Talk to Mao Zedong. Take Beijing Capital Theatre.

Hra nabízí systém inventáře, díky němuž si můžete nejoblíbenější objevy vzít s sebou. A jak naznačuje poslední příklad z minulého odstavce, do kapsy se vám vejdou divadla, muzea, zkrátka co vás napadne. Jinak ovšem jde o poměrně rudimentární zkušenost, kterou bych možná vyměnil za chvilkové proklikávání skutečnou Wikipedií. Informace nejsou příliš dobře (nebo spíš vůbec) filtrované, takže polovinu odstavce mnohdy zaberou poznámky o výslovnosti. A nejsem si ani jistý, zda bylo nutné původní fotky převádět do rozblemcaného pixelartu.

Wikipedia: The Text Adventure by vlastně možná nejvíc ze všech mohla zaujmout zkušené wikipedisty se zálibou v editaci článků. Nabízí totiž příkazy, které vám okamžitě umožní nahlásit chybu v nějakém hesle, případně rovnou přeskočit na jeho editaci. Pokud toho víte hodně o Skandinávii, můžete se chvíli procházet sem a tam kolem Trondheimu a sledovat, zda náhodou nenarazíte na špatný popisek nějakého fjordu. Máte-li zájem, zamiřte na Kevanovy stránky, kde můžete bez okolků začít hrát.

Nejnovější články