Původní zprávy o tom, že Xbox One bude muset být neustále připojený k internetu, se ukázaly jak liché už dříve. Pak různí zástupci MS vypouštěli z úst různá čísla, která v hodinách značila nutnost připojit se alespoň jednou za čas. Nejčastěji se mluvilo o 24 hodinách, ale padalo taky několik dnů a vůbec v tom byl guláš. Teď to máme na Xbox Wire černé na bílém - Xbox One se bude muset kvůli hraní her připojit k internetu alespoň jednou denně.
Připojení k internetu
Pokud Xbox One nepřipojíte k internetu alespoň jednou za 24 hodin, přijdete o možnost hraní všech her. Na TV, Blu-raye a DVDčka se budete moct dívat pořád, bez ohledu na internet, ale na hraní bez pravidelného jednodenního připojení zapomeňte. Pokud se budete na svůj Xbox účet připojovat z druhé konzole (například od kamaráda), budete moct hrát v off-line režimu pouze hodinu. Microsoft to odůvodňuje tím, že Xbox One byl nadesignován od základů s tím, že si bude po internetu ověřovat aktualizace systému, aplikací i her, včetně toho, jestli tam máte nějakou bazarovku nebo jestli jste hru nepůjčili kamarádovi.
Samozřejmě budou velmi pravděpodobně existovat hry, které neustálé připojení k internetu vyžadovat budou, jako se o tom spekuluje u čerstvě oznámeného akčního Titanfall od Respawn Entertainment. Co se týče samotného připojení, tak pro optimální používání Microsoft doporučuje alespoň 1,5 Mbps broadband. Světový průměr je podle Akamai 2,9 Mbps a v ČR jsme na tom hodně nadprůměrně, prý tu máme průměr 8,1 Mbps. S rychlostí bychom tedy problém mít neměli. Pokud máte třeba nestabilní připojení, stačí, když si to na servery MS “hrábne” jen jednou denně.
Microsoft také potvrdil, že všechny hry na Xbox One budou už v den vydání dostupné v digitální i krabicové verzi (koupí krabicové získáte i verzi digitální). Nebudete tak muset chodit do obchodu, stát fronty nebo čekat na pošťáka a libovolnou hru si budete moct koupit přímo z Xbox Live. Samozřejmostí (ehm, zdravím Nintendo!) je pak vázání her a všech ostatních informací na váš účet, nikoliv na konzoli jako takovou. Takže až vám na Xbox One naskočí ekvivalent RROD a vy si půjdete koupit nový kus, jednoduše se přihlásíte na svůj účet a všechno tam budete mít.
Jak je to s Kinectem
Jako další přišel na přetřes Kinect, kolem kterého se točily ještě zběsilejší spekulace. A taky to zas tak hrozné nebude. Všechno se totiž odvíjí od toho, že jste to vy, kdo má kontrolu nad tím, co Kinect vidí, slyší a jak s těmi daty nakládá. Všechno si půjde nastavit i upravit, a když se s někým budete v obýváku bavit, Kinect nebude nic nahrávat nebo uploadovat. Kinect budete moct zapauzovat nebo samozřejmě společně s konzolí vypnout.
Ve vypnutém stavu bude Kinect naslouchat pouze příkazu “Xbox on”, ale pokud se vám neustálé naslouchání příčí, budete si moct vypnout i tohle a Kinect jednoduše nebude poslouchat nic. Věřím, že tohle si ověříme hned po vydání konzole - dá se celkem jasně očekávat, že se někteří hráči na Kinect hned sesypou, projdou packet po packetu, a pak napíšou důkladný report na NeoGAF.
Stejně tak se nemusíte bát ani svých osobních dat. Víme, že Kinect toho bude moct sledovat hodně, v závislosti na tom, jak ho bude používat ta která hra či aplikace. Nic z nasbíraných dat (výrazy tváře, hlasové příkazy, srdeční tep, video...) ale neopustí konzoli bez vašeho explicitního souhlasu. Kinect navíc nebude pro ovládání Xbox One vyžadován a klidně ho budete moct zapauzovat a konzoli ovládat gamepadem, dálkovým ovladačem nebo přes Smart Glass.
Bazarové hry, půjčování, darování a hraní u kámošů
Trošku ošemetnější to už bude s půjčováním her, bazarovkami a vůbec s herními licencemi. Tohle zřejmě některé věčné půjčovače asi moc nepotěší... Ale začněme tím pozitivnějším: své hry na Xbox One budete moct sdílet až s deseti rodinnými příslušníky nebo kamarády a vaše hry bude moct hrát kdokoliv. Tím se vyjasňuje jedna z těch divočejších spekulací, že by Kinect mohl poznat, když hru hraje někdo jiný a hraní přerušit. Nic takového nebude a ovladač bude moct vzít do ruky kdokoliv.
Zakoupené hry na Blu-ray budete moc prodat do bazaru (který je ale součástí programu MS), vyměnit je v obchodech (opět musí být zapojeny do speciálního programu MS) za jiné hry nebo za kredit podle podmínek jednotlivých vydavatelů, které vám to umožní. Microsoft potvrdil, že za tohle nebude vyžadovat žádný poplatek od vás, od vydavatelů či prodejců.
Odpovědnost jde na vydavatelích, protože to jsou právě oni, kdo si bude moct určit podmínky, za kterých budete či nebudete prodávat své hry do bazaru. A jak známe vydavatele, tak minimálně ti velcí budou mít ze své moci nad bazarovkami radost a zřejmě to buď neumožní, nebo hodně omezí. Ale to už se můžeme jen dohadovat. Důležité je, že Microsoft to povoluje a nechce za to žádný poplatek, jak se dříve spekulovalo.
Podobně budete mít možnost hry půjčit kamarádům. I když tady to má menší či větší háček, záleží na úhlu pohledu. Pokud si koupíte hru na Blu-ray, můžete ji půjčit někomu jinému a opět to bude na vydavatelích, jestli vám něco takového umožní. Microsoft ano. Podmínky jsou ale dvě: za prvé budete moct půjčit hru jen lidem, které máte na Xbox Live v přátelích alespoň 30 dnů a za druhé můžete každou hru půjčit jen jednou. Takže už žádné složení se na hru v pěti lidech a následné půjčování. Jen jednou a jen tomu, koho máte ve friend listu alespoň měsíc.
Na závěr ještě Microsoft prozradil, že pokud jde o možnost si Xbox One hry půjčovat nebo pronajímat (viz třeba GameFly), tak při zahájení prodeje to možné nebude, ale MS se o tom hodlá bavit s partnery.
Tak vidíte, ono to nakonec zas tak hrozné není, i když jsou některá rozhodnutí trochu zvláštní. Xbox One jen doplatil na neschopnost Microsoftu říkat věci otevřeně hned od začátku. Připojení jednou za den není tak ďábelské, Kinect půjde deaktivovat a půjčování a přeprodávání her minimálně ze strany Microsoftu taky půjde, byť s určitými omezeními.
Všechno to jsou věci, které nejsou jen výmyslem Microsoftu, ale dlouhodobými přáními prakticky všech větších vydavatelů. Dalo by se očekávat, že ti budou chtít po PlayStation 4 něco podobného. Podvolí se Sony vůli těch, kteří na jejich platformu dodávají obsah, nebo nátlak vydrží a udělají tyhle věci trochu přívětivěji? Uvidíme možná už příští týden...