Vybíráme z předběžného přístupu – Vědecký simulátor dinosaurů, izometrická střílečka s biblickým podkresem a roztomilé RPG
zdroj: Archiv

Vybíráme z předběžného přístupu – Vědecký simulátor dinosaurů, izometrická střílečka s biblickým podkresem a roztomilé RPG

7. 8. 2017 19:00 | Téma | autor: Patrik Hajda |

Za minulý týden do předběžného přístupu na Steamu přibylo téměř padesát nových her. Dobrá polovina z nich jsou marné pokusy přiživit se na virtuální realitě, z té druhé poloviny se nám podařilo vyhrabat vědecky pojatý simulátor života dinosaurů, ekonomický manažer středověkého obchodníka, ryzí izometrickou střílečku z apokalyptické budoucnosti, těžká rozhodnutí ve stavu bez tíže a kooperativní RPG se vším všudy. Třeba něco z toho zaujme i vás.

Saurian

Život před 66 miliony lety se tomu dnešnímu podobal jen vzdáleně. Po planetě se proháněla pravěká monstra s pevně daným potravinovým řetězcem, jemuž vévodili ti největší predátoři. Těmi jsme dnes my a lovíme ty slabší kusy. Respektive, ti bohatší si kupují ty chudší. Ale za lidi hrajeme až příliš často, tak proč si pro změnu nevyzkoušet život dinosaura, že ano.

Saurian je simulátor přežití v tlusté kůži vybraného pravěkého tvora. Jde vám v podstatě jen o základní potřeby – jíst, pít, vyrůstat a nenechat se při tom sežrat. To by samo o sobě nebylo tak zajímavé, ale šmrnc tomu všemu dodává vědecký přístup vývojářů. Každý dinosaurus a každá rostlina oblasti Hell Creek v Montaně je konzultována s předními světovými paleontology. Výsledkem mají být co nejvěrnější animace a vzezření zvířat podle dosavadních výzkumů.

Vyvíjí a vydává: Urvogel Games | Cena: 19,99 euro | Steam

saurian zdroj: Archiv

This Merchant Life

Obchodovací mechanismy mě ve hrách vždycky silně přitahují, a když už se naskytne několik možností, většinou dám přednost výměně prostého meče za kus uzené šunky, než aby došlo ke krveprolití. Často jsem přemýšlel, jaké to asi je, bloudit zpustošenou krajinou se svou brahmínou a ozbrojenou ochrankou při převážení zboží mezi městy. This Merchant Life se sice neodehrává v radioaktivitou nasáklém světě, ale točí se čistě kolem profese obchodníka v neklidných dobách středověku.

Začátky jsou již klasicky krušné – začínáte s malým vozíkem, který uveze sotva dva pytle mouky, taženém dvěma vyzáblými koníky, kteří by se nejradši celý den pásli. Když ale budete trpěliví, tak si převážením zboží mezi městy postupně vyděláte peníze na vylepšení vozíku, pořídíte nové koně, najmete si hrdiny jako ochranku před bandity a postupně si vypěstujete pověst. Na cestách vás čekají důležitá rozhodnutí a poměrně netradiční souboje s bandity a divokou zvěří. To vše v pixel-artu.

Vyvíjí a vydává: Inexplicable Games | Cena: 8,99 euro | Steam

thismerchantlife zdroj: Archiv

Enlightenment

Většina lidstva byla vyhlazena dopadem asteroidu. Ti, co přežili, objevili zvláštní moc vesmírného kamene, která garantuje netušené schopnosti. Rozhodli se založit kult kostela osvícení a vybudovali podzemní komplex zvaný Archa, který se měl postarat o znovuzrození lidstva. Jenže se to nestalo. Místo toho jsou jeho procedurálně generované koridory zamořené pudy poháněnými monstry a sobeckými bossy.

Enlightenment staví na dnes již běžném receptu – roguelike frenetická střílečka z izometrického pohledu s měnícím se prostředím po každé vaší smrti. Vývojáři slibují opravdu časté umírání, než se vám systémy hry zažijí, zatímco vás každá další smrt dostává blíže k lepším zbraním. Dojde i na pokec s místními „osvícenci“, kteří vám postupně odhalí příběh konce a začátku světa. Ale tím hlavním je létající olovo ve slušně šlapající akci.

Vyvíjí: LizardKing | Vydává: Coconut Island Games | Cena: 11,99 euro (do 11. srpna 10,79 euro) | Steam

enlightment2 zdroj: Archiv

Far Space

S hrami z tichého vesmíru, kde se ocitáte v kůži jedince na opuštěné stanici, se v poslední době roztrhl pytel (viz Event[0] a Tacoma…). Možná za to může úspěch filmu Gravitace, a možná něco úplně jiného. Ať tak či tak, Far Space je dalším titulem, který využívá krásy černého nekonečna, jenž sází na následky opravdu těžkých rozhodnutí.

Tentokrát tedy nejste na stanici sami, ale různým nebezpečím (i mimozemského původu) čelíte s dalšími AI kosmonauty. V rukách tak nemáte pouze svůj život, ale i osudy vašich kolegů, kteří se nejednou ocitnou v nebezpečí. Vzhledem k ceně nelze očekávat žádné velkolepé drama, ale spíš krátký, úderný zážitek v poměrně hezky zpracovaném prostředí a snad s opodstatněnou znovuhratelností.

Vyvíjí a vydává: Alexey Glinskiy | Cena: 0,99 euro (do 11. srpna 0,59 euro) | Steam

farspace zdroj: Archiv

Quest Hunter

Ve světě bez světla je vaším nejlepším přítelem pochodeň. Ale taky meč, plátová zbroj, kotlík, a dokonce i lopata. Quest Hunter je takové to malé velké RPG. Na první pohled po vás pomrkává jednoduchou grafikou s výraznými konturami, kde malebné lesy střídají zatuchlé katakomby. Po těch se prohání vaše střelená postavička v opravdu svižných botách - se zbraní v ruce.

Nejedná se však o pouhou sekačku, ale o plnohodnotné RPG. Pobíjení hord nepřátel jde ruku v ruce s otevíráním truhel, vykopáváním pokladů a těžením zdrojů všude kolem vás, které využijete při craftingu vlastního vybavení. Na stejné úrovni je i úprava vaší postavy s desítkami schopností a stranou není ani příběh, který má Quest Hunter táhnout kupředu (v rámci early accessu se každý měsíc bezplatně rozroste). A pokud je vám to málo, jsou zde generované dungeony, a můžete si to střihnout v online kooperaci až čtyř hráčů.

Vyvíjí a vydává: 2 Zombie Games | Cena: 14,99 euro | Steam

questhunter zdroj: Archiv

Nejnovější články