Máte námět či připomínku? Napište nám
TES V: Skyrim bude měnit obtížnost dynamicky a komplikovaně
zdroj: Archiv
Téma

TES V: Skyrim bude měnit obtížnost dynamicky a komplikovaně

16. 6. 2011 10:50 | autor: Petr Poláček |

Škálování obtížnosti úkolů a nepřátel je ve hrách s otevřeným světem jablkem věčného sváru. Na jedné straně je strach z toho, že když se obtížnost nebude měnit podle levelu a progresu postavy, bude se hráč z nedostatku výzvy nudit. Na straně druhé je snaha chovat se logicky a nenarušovat strukturu herního světa tím, že se úkoly a nepřátelé budou magicky hráčově postavě přizpůsobovat. Série The Elder Scrolls bojuje se škálováním obtížnosti odjakživa a vývojáři z Bethesdy přichází v každém dílu s trošku jiným řešením, Skyrim si nebude hrát na výjimku.

Bruce Nesmith v rozhovoru s IGN popisuje nový systém, údajně nesmírně komplexní a komplikovaný, jehož cílem je vyřešit výše popsaný problém takříkajíc ze všech stran. Nový systém by měl zajistit, aby měl hráč před sebou neustále nějakou novou výzvu, aby se nedostal do příliš obtížné nebo naopak jednoduché situace. Na druhé straně ale budou ve hře místa, kde se obtížnost měnit nebude (nebo jen minimálně) a bude pořád jednoduchá (např. startovní oblast), ale i místa, kam by hráč neměl vůbec chodit, dokud nebude na vyšším levelu, jinak to s ním špatně skončí (lokace v odlehlejších částech světa). No a chybět nebudou ani lokace, které na tom s obtížností budou někde uprostřed, které se pokusí průběžně hráči přizpůsobovat.

Nesmith ilustruje fungování nového systému na náhodných setkáních s nebezpečnými draky. „Náhodné“ totiž budou jen částečně, protože nezačnou hned po startu hry, ale až v určitém momentě, zřejmě po splnění některého z hlavních questů nebo po dosažení určité úrovně. Až se ovšem s draky začnete setkávat, bude to v doprovodu NPC postav, zpočátku půjde o draky slabší a vždy bude možné využít prostředí k překonání potvory. S dalším postupem ve hře začnou draci dělat větší a větší problémy, budou se zjevovat častěji a budou tužší.

Celý systém je komplikovaný už jen na popis, což znamená, že je tu i vyšší riziko selhání. Nemá cenu kreslit předčasně čerty na zeď, ale všeobjímající řešení také málokdy fungují, zvlášť když je navíc neřídí člověk, ale algoritmus či technologie, jako to případě Skyrimu obstarává Radiant AI. Nicméně, během prezentace hry na E3 jsme svědky žádného lapsu nebyli, takže nelze vyloučit variantu, že se Bethesda pochlapila a celé jí to tentokrát bude fungovat.

Nejnovější články