Nejlepší hrou roku podle Metacritic je Metal Gear Solid V: The Phantom Pain
zdroj: tisková zpráva

Nejlepší hrou roku podle Metacritic je Metal Gear Solid V: The Phantom Pain

23. 12. 2015 10:22 | Téma | autor: Adam Homola |

Pomalu končí rok 2015 a na herních i neherních webech se objevují žebříčky nejlepších i nejhorších her letošního roku. Na Games vám vyhlášení her roku také nabídneme, ale mezitím se můžete podívat třeba vyhlášení těch nejlepších her podle Metacritic, které přirozeně nezohledňuje osobní či kritické preference, ale jen agregovaná hodnocení z webů z celého světa.

Je potřeba zdůraznit, že Metacritic vyhlásil hru roku na základě hodnocení recenzí a jak známo, na Metacritic nejsou ani zdaleka všechny herní či neherní weby - jde o selektivní výběr specifických médií. Některé tituly tak mají své Metascore složené třeba z desítek recenzí a jiné třeba jen z deseti. Aby se hra mohla objevit v žebříčku, musela mít nicméně alespoň sedm recenzí. A jak tedy žebříček nej her podle Metacritic vypadá?

Hrou roku se podle hodnocení recenzí na Metacritic stala Metal Gear Solid V: The Phantom Pain. Přesněji řečeno verze hry pro Xbox One, která dosáhla na Metascore 95 bodů ze 100 na základě 10 recenzí. Jen pro zajímavost: verze hry pro PlayStation 4 má Metascore 93 bodů ze 100 na základě 86 recenzí a PC verze má Metascore 91 ze 100 na základě 13 recenzí. Taky vidíte jak výběr vítěze mírně kulhá?

zdroj: Archiv

Samotný fakt, že méně recenzí Xbox One verzi stačí k 95 Metascore, zatímco reprezentativnější vzorek 86 recenzí PS4 verze vyústí v Metascore 91, naznačuje, že je potřeba brát výsledky Metacriticu s rezervou. Metal Gear Solid V: The Phantom Pain na Xbox One každopádně přebírá korunu, kterou loni držela Super Smash Bros. Wii U s Metascore 92.

Ale zpátky k letošnímu roku. Je pravdou, že letos má o bod vyšší Metascore Grand Theft Auto V, ale je už na vás, jestli chcete do hry roku počítat port titulů z roku 2013. Metacritic PC verzi GTAV zmiňuje, ale titul nejlepší hry roku stejně dává Metal Gearu z prostého důvodu: GTAV podle Metacritic není letošní hra. Na druhém (pokud chcete počítat i GTAV tak na třetím) místě je Zaklínač 3: Divoký hon, jehož PC verze si na základě 30 recenzí vysloužila Metascore 93 bodů ze 100. Následuje Undertale (93), Bloodborne (92) nebo třeba DLC Srdce z kamene pro Zaklínač 3 (90). 

Zaklínač 3: Divoký hon - Srdce z kamene zdroj: tisková zpráva

Celý žebříček TOP 14 her z letošního roku najdete na Metacriticu, ale obsahuje jak porty, tak různé verze her. Například MGSVPP i Zaklínač 3 tam jsou obě rovnou třikrát.

Podle Metacritic se letos dočkalo 14 her Metascore 90+, což zní dobře, ale společně s minulým rokem jde podle Metacriticu o jeden z nejslabším roků za posledních deset let. Ne ani tak co do kvality, jako do počtu her s vysokým hodnocením.

Tony Hawk's (2015) zdroj: tisková zpráva

Vedle nejlepších her se Metacritic podíval i na nejhorší kousky, opět podle svých měřítek a kritérií. Těm kraluje podle všeho příšerná Alone in the Dark: Illumination, která se může "pochlubit" Metascore 19 ze 100 na základě 12 recenzí. Mezi nejhoršími najdeme i Afro Samurai 2: Revenge of Kuma s Metascore 21 ze 100 na základě 15 recenzí. A nechybí ani PS4 verze utrápeného Tony Hawk's Pro Skater 5, která na základě 43 recenzí dostala Metascore 32 bodů ze 100. Na všechny průšviháře se můžete podívat tady a brzy si budete moct přečíst i naši volbu nejlepších, nejhorších a dalších nej her letošního roku.

Nejnovější články