Jeden z nejlepších hráčů Magic: The Gathering na turnaji podpořil protesty v Hongkongu. Nebyl potrestán
zdroj: Archiv
Téma

Jeden z nejlepších hráčů Magic: The Gathering na turnaji podpořil protesty v Hongkongu. Nebyl potrestán

22. 10. 2019 14:07 | autor: Václav Pecháček |

Hearthstone a Magic: The Gathering. Všichni máme tendenci tyhle dvě neporovnatelné karetní hry neustále srovnávat, za což může jejich neutuchající a zasloužená popularita mezi mladými i starými. Dnešní článek se ovšem (kromě drobné odbočky) nebude zabývat metou či novými kartami, nýbrž politikou. A jde opět o prodemokratické protesty v Hongkongu, i když tentokrát úplně naopak.

Blizzard si (aspoň na západě) zadělal na pořádný PR průšvih, když na rok suspendoval hongkongského streamera a top hráče Hearthstonu, který si říká blitzchung, za to, že přímo během živého přenosu vyjádřil podporu demonstrantům v ulicích Hongkongu. Blizzard navíc rovnou zabanoval i komentátory a sebral blitzchungovi vydělané peníze, to všechno zjevně proto, aby uchlácholil čínské cenzory a zachoval si silnou pozici na místním trhu.

Následně se spustila lavina negativních reakcí od profesionálních i běžných hráčů, od amerických politiků, kteří Blizzardu poslali oficiální nesouhlasný dopis, a dokonce i od samotných zaměstnanců firmy, kteří na protest vyšli ven před ikonickou sochu orka. To všechno přimělo Blizzard, aby původní trest snížil a aby se ho sám ředitel společnosti pokusil (poněkud neuspokojivě) vysvětlit.

U Magicu, respektive tvůrců z Wizards of the Coast, se to zřejmě má s cenzurováním politických názorů jinak. Elitní hongkongský hráč Lee Shi Tian absolvoval nedávný turnaj Mythic Championship v roušce zakrývající tvář tak, jako to dělají protestující na demonstracích v Hongkongu, a když vstupoval na pódium, zakryl si pravé oko – taktéž gesto solidarity s protestujícími. Ve vítězném rozhovoru po jednom ze zápasů následně prohlásil: „Je skvělé hrát jakožto svobodný člověk.“

Lee se na rozdíl od blitzchunga nedočkal žádného trestu, nebyl přerušen ani umlčen. Naopak, účet Magicu na Twitchi video označil hashtagem #FreeHongKong. Na Twitteru se dokonce objevila nepotvrzená zákulisní informace, že moderátoři dostali přímé instrukce neregulovat chat, co se týče zmínek o protestech v Hongkongu.

Lee se posléze pro server Polygon vyjádřil i k blitzchungově kontroverzi: „Tohle je pro mě, jakožto profesionálního hráče, ta správná příležitost k vyjádření podpory jemu, Hongkongu, svobodě projevu a demokracii. Blitzchungův čin mě hodně inspiroval – a ukázal světu, že tahle všeobecná hodnota je v ohrožení. Právě teď se to děje ve světě.“

Hongkongský hráč nakonec na Mythic Championship skončil sedmý. Velice dobře se mimochodem umístil i Čech Stanislav Cifka, který skončil na vynikajícím šestém místě. (Zde se můžete podívat na klip jednoho geniálního Cifkova tahu.)

Nakonec přeci jen něco o té metě a kartách. Balíčky na turnaji byly nejčastěji postavené na extrémně silném landu Field of the Dead, který neustále produkuje tokeny zombíků. Ve formátu Standard mu však právě zazvonil umíráček, neboť Wizards of the Coast oznámili jeho ban, který vejde v platnost za pár dní, 24. října. Pokud hrajete Magic: The Gathering Arena, připravte se, že Golose a Field of the Dead vystřídají balíčky postavené na šíleně silném planeswalkerovi Oko, Thief of Crowns.

Nejnovější články