zavřít

GOG Galaxy 2.0 vám spojí všechny herní knihovny do jedné

PlayStation 4 Windows Xbox One

- Téma autor: Šárka Tmějová Komentáře: 0

Steam, Origin, Uplay, GOG, Epic, Battle.net, Bethesda.net… Množství ikonek herních klientů nezbytně nutných ke spuštění přestává být únosné, zvlášť když se někteří staromilci donedávna bránili i tomu Steamu. S GOG Galaxy 2.0, jehož betaverzi momentálně v redakci testujeme, by se to mohlo změnit. Tak trochu – má v sobě totiž agregát, který všechny vaše knihovničky sjednotí.

Jako první vás při spuštění praští do očí nový vizuál – GOG Galaxy 2.0 jde s dobou. Ani předchozí verze klientu není ohyzdná, přece jen je o dost mladší než notně okoralý Steam, všechno je přehledné a oku líbivé. Spíš než o vzhled ale u herních klientů přece jen jde spíš o ty funkce. Takže, splňuje ten velkohubý slib o tom, že dostane všechny vaše kamarády i hry na jedno místo?

Ano i ne. Hned na hlavní stránce prakticky nejde přehlédnout tlačítko „přidat hry a kamarády“, kde si na pár kliknutí můžete zkompilovat všechny svoje katalogy v jeden. V této chvíli GOG podporuje oficiální propojení s účtem pro Microsoft, tedy hry z Windows Store a Xboxu, o importování dalších klientů se starají komunitní řešení.

Momentálně si tak skrz poloficiální aplikace do knihovničky můžete přidat hry pro Steam, Uplay, Origin, Epic Games Store, PlayStation Network a Battle.net. Pokud jste proaktivní, můžete se na integraci sami podílet skrz tvorbu pluginů v Pythonu, což já tedy nejsem. Propojování funguje snadno, přihlásíte se na příslušný účet a občas ještě musíte aplikaci udělit povolení prohlížet váš profil.

GOG Galaxy 2.0 GOG Galaxy 2.0

GOG vám ještě před přihlášením přehledně ukáže, co z daného klienta vůbec zvládne importovat: samotné hry, instalování a spouštění (včetně klienta třetí strany), achievementy, odehraný čas, seznam přátel, chat a doporučení vašich kamarádů. Hry pro PlayStation logicky na GOGu nespustíte, ale ukážou vám alespoň odemčené trofeje, Epic Games Store zase nemá implementaci achievementů ani počitadlo odehraných hodin.

Importování funguje až překvapivě hladce, jen s vyšším počtem klientů a nahraných her trochu roste doba načítání a ověřování. GOG slibuje, že neukládá vaše přihlašovací údaje pro ostatní služby – přihlašování probíhá na externích webech – a knihovny můžete kdykoliv zase rozpojit.

Systém zatím má svoje mouchy, kupříkladu zobrazuje duplikáty bez možnosti je skrýt. Pokud jste tedy ve velkém nakupovali různé Humble Bundly a podobně, můžete mít takového Zaklínače klidně třikrát. Momentálně nefunguje ani možnost přidat si hry manuálně z .exe souboru.

GOG Galaxy 2.0 GOG Galaxy 2.0

Už teď si ale hry v knihovně můžete podle potřeby přejmenovat, hodnotit hvězdičkami a pro snazší orientaci k nim přidávat i tagy, měnit obrázky, ikony nebo pozadí. Tyhle změny se skrz cloud synchronizují i na vašich ostatních zařízeních. GOG si zejména u známějších titulů zvládá importovat i žánr, vývojáře, vydavatele a datum vydání, pár her nicméně zatím vidím bez obrázku z krabičky.

Zároveň se objevují problémy techničtějšího rázu, snadno omluvitelné betaverzí – když si hry importujete na jednom zařízení, objeví se sice i v knihovně na druhém, ale spolu s nabídkou na import z toho stejného klienta. Nakonec i to je ale jedno, protože když hru budete chtít nainstalovat, musíte se do něj stejně přihlásit.

GOG Galaxy 2.0 GOG Galaxy 2.0

S GOG Galaxy 2.0 tedy neodpadá nutnost mít všechny klienty nainstalované, svou sbírkou digitálních kousků napříč platformami se ale můžete pokochat hezky na jednom místě. GOG vám zároveň zajišťuje svobodu volby, k hraní jeho her bez DRM totiž žádného klienta ve skutečnosti nepotřebujete.

Můžete se nicméně teď s kamarády předhánět, kdo toho víc má, víc toho nahrál a posbíral nejvíc achievementů. Pokud se totiž do importování zapojí, začnou se ukazovat i na velké herní zdi – já teď na Aleše vím, že strávil v Gwentu přes 300 hodin. A kdo ví, co donedávna mohl beztrestně provádět na Xboxu! 

Do bety GOG Galaxy se můžete přihlásit na oficiálním webu, který hlásá, že „kdo dřív přijde, ten dřív bere“. Tedy, jeho berou.

Tagy: aplikace GOG

Zdroje: GOG.com,vlastní

Novinky na CZC.CZ

Poslední komentáře

celkem 0

Český herní web, který se soustředí na hry pro PC, PlayStation 4, Xbox One, Xbox 360, PlayStation 3, Nintendo Siwtch, 3DS, DS, PS Vita, Android a iOS. Pro všechny platformy nabízíme recenze, preview, videorecenze i pravidelné novinky. Na Games.cz najdete i pravidelné testy a novinky z oblasti hardwaru, podcasty, rozsáhlou databázi her a speciály k očekávaným hrám ze sérií jako Kingdom Come: Deliverance, Red Dead Redemption, Call of Duty, The Elder Scrolls, Assassin's Creed, Grand Theft Auto, Battlefield, nebo FIFA.