Filmové Uncharted bude prý jako Lovci pokladů, ale dospělejší a drsnější
zdroj: tisková zpráva

Filmové Uncharted bude prý jako Lovci pokladů, ale dospělejší a drsnější

20. 4. 2015 15:44 | Téma | autor: Aleš Smutný |

Sony se už nějaký ten pátek snaží dát dohromady film, který převede do filmové podoby herní sérii Uncharted. K dispozici už má scénář z pera Davida Guggenheima, který by měl sloužit jako základní stavební kámen filmu. Dobrý vhled do toho, jak by snímek mohl vypadat a co se děje na začátku jeho produkce dává překvapivý zdroj – WikiLeaks. Ten se dostal k materiálům, které byly ukradeny, údajně severokorejskými hackery. Jde o zajímavé postřehy, které dal dokupy Gamespot, byť některé jsou vzhledem ke stáří dokumentů neaktuální.

Jedna věc je jasná. V Sony by rádi viděli premiéru filmu v létě 2016, což už začíná být takřka šibeniční termín. Naznačuje to řada zachycených emailů, nicméně oficiální datum vydání snímek zatím nemá. Ostatně, není ani jisté, zda film opravdu bude, rozhodně má ale velkou šanci, protože loni se producenti snažili vše dát do pohybu. Momentálně scénář doupravuje Mark Boal a je jasné, že Uncharted půjde, po vzoru herní předlohy, ve šlépějích dobrodružné filmové archeologie jak jí předvedla Lara Croft a Lovci pokladů, jež emailová korespondence opakovaně zmiňuje. Paradoxně, o titánovi žánru, Indiana Jonesovi nepadlo v uveřejněných dokumentech ani slovo.

V roce 2013 filmové Uncharted popsal jeden z manažerů Sony, Adam North, jako „zábavný letní dobrodružný film ve stylu filmů s Larou Coft (ovšem s trochou Dana Browna).“ Což zní poněkud děsivě. Potenciální renomé snímku poněkud zachraňuje email viceprezidenta Columbia Pictures Jonathana Kadina z října 2014. V něm Uncharted přirovnává k Lovcům pokladů (pamatujete na onu mizernou nápodobu Indiana Jonese s Nicolasem Cagem?), ovšem s tím, že Uncharted nebude tak „směšný a pitomý“ snímek.

uncharted drake zdroj: tisková zpráva

Z celého emailového sdělení si odnesete především dojem, že Lovci pokladů byli mizerní (což byli) a hlavně pocit, že Uncharted bude lepší právě v těch částech, které vás na Cageově dobrodružství štvaly. Uncharted má tak být více drsné, zaměřené na tvrdou akci boje muže proti muži. Ukecaný začátek Lovců pokladů by měl stát v protikladu proti akčnějšímu pojetí Uncharted, kde na začátku visí nad útesem letadlo, na němž se Nathan Drake bije s bandou lumpů. Zrovna příklon k drsnější akci, kde pro ránu do zubů a trochu krve hrdina nejde daleko by Lovcům pokladů hodně prospěl a hlavně by mnohem více seděl do étosu Uncharted, jak jej známe z her. Prostě filmový Nathan má být naprostým opakem Justina Barthy z Lovců pokladů.

Kadin doslova píše, že by měl film s Drakem více zaměřený na dospělé publikum. Hurá! „Samozřejmě kromě mladších teenagerů.“ Tak když to musí být... Ve snímku krom Nathana bude samozřejmě účinkovat i jeho věrní souputníci Sully a Elena. S oběma by měl mít Nathan hodně dialogů, které budou stát na klasickém špičkování a hláškách. Pozdější mail dokonce zmiňuje, že snímek musí ubrat z pozice „buddy movie“ a více se zaměřit na samotného Drakea a vztah s Elenou.

uncharted drake zdroj: tisková zpráva

Kadin, v kontextu Lovců pokladů, kteří se mu museli opravdu znelíbit, poznamenává, že film by neměl být „pitomý a směšný.“ Nu a aby té filipiky proti jinak finančně úspěšnému snímku s Cagem nebylo málo, k romantické lince mezi Nathanem a Elenou dodává: „Stojí za poznámku, že vztah mezi nimi je víc sexy a zábavný, než ten mezi Nicem Cagem a Diane Kruger v Lovcích pokladů. Mnohem víc!! Romantické napětí v Lovcích pokladů bylo pěkně ubohé.“ Tedy, tomu chlapíkovi se ten film vážně nelíbil...

Co by mělo být pro filmové Uncharted klíčové zmiňuje, jak jinak, v porovnání s jistým filmem s Cagem. „Lovci pokladů byli určitě zábavní, ale Uncharted bere žánr akčního dobrodružství mnohem příčetněji, moderněji a vychází z mnohem instinktivnějšího, drsnějšího jednání. Musíme jít touto cestou vzhledem k tomu, čemu bylo publikum vystaveno od dob premiéry Lovců pokladů. Jistě, získáme děti, ale bude to film, který bude dostatečně silný a zábavný pro dospělé.“ Človeka skoro napadá, jestli by se studio nechtělo úplně vzdát myšlenky na dětského diváka, byť si dnes už asi žádný letní blockbuster bez tohoto motivu představit nejde.

unch4 zdroj: tisková zpráva

Co se týče hereckého obsazení, nepřekvapivě není Nathan Fillion, jakožto dávný předobraz (respektive jeho role Malcolma Reynoldse z Firefly) Nathana Drakea, na pořadu dne. Studio zvažovalo nabídku 15 milionů dolarů pro Marka Wahlberga. Dnes už víme, že tato možnost padla. Na pořadníku byla i jména Chrise Hemswortha (Thor) a Channinga Tatuma (Jupiter vychází). Momentální jedničku studia ovšem neznáme, je ale jasné, že se bude vybírat podle atraktivity pro cílovou skupinu a „blockbuster“ faktoru, což výše zmínění perfektně splňují, bez ohledu na to, jak (ne)umí, někteří z nich hrát.

Je navíc jasné, že autoři se nechtějí opíjet rohlíkem s tím, že mají v ruce tu největší herní značku ze všech. Šéf Colubmia Pictures Doug Belgrad na rovinu píše, že ve srovnání s Assassin's Creed je značka Uncharted asi třikrát menší. „Nepotřebujeme ale být větší, než Assassin's Creed, abychom odůvodnili vznik Uncharted filmu.“ To je dobré znamení. Jistě, z výše uvedených emailů je jasné, že Sony chce mít především letní dobrodružný blockbuster a ne temné drama o minulosti jednoho lovce pokladů. Ostatně, to nikdy pořádně neplnil ani herní Drake.

Potěšující je, že se odpovědní lidé chtějí dostat do prostoru, který už není tak dětinský jako několikrát zmiňovaný snímek s Nicolasem Cagem, mimo jiné i proto, že díky televizním seriálům se publikum naučilo dívat na drsnější snímky – a to i to mladší, jehož „dospívání“ v tomto kontextu urychlila i vlna více či méně kvalitních teenagerovských sci-fi a fantasy adaptací. Pro dětské Lovce pokladů už zde prostě není místo.

Nejnovější články