Hru začínáte ve městě s obchodníkem, bankou a globálním trhem a hned se můžete vrhnout do těžby, prodeje surovin, tvorby předmětů a následně i tvorby vlastní civilizace. Civilizaci vytváříte společně s dalšími lidmi kooperativně a jistě se hezky rozrůstá, dokud nenarazíte na jinou civilizaci. Pak nastává to, na čem se obě civilizace domluví, nebo spíše nedomluví.
Kouzlo samozřejmě tkví v expanzi civilizace, což znamená ve vynalézání nových technologií a hlavně stavbě nových budov včetně divů světa. Nečekejte ale, že za hodinu vybudujete základy civilizace a za další den už bude prosperovat. Oficiální wiki, bez které se moc daleko nedostanete, na rovinu říká: „Je to hra dlouhou dobu. Nezáleží na tom, co plánujete dělat se svou civilizací, do hry se musíte hlásit často. Když začínáte poprvé, je rozumné přečíst si wikipedii a mít solidní skupinu důvěryhodných přátel, nebo se přidat už k existující civilizaci a učit se pravidla.“
Už je vám asi jasné, že si CivCraft nezadá s žádnou onlineovkou. Stačí se podívat na gigantickou wiki a zřejmě se leknete množství informací. Jenže pak se podíváte na video a uvidíte úžasné budovy a zalíbí se vám vidina kolektivní spolupráce s dalšími hráči i střety s konkurenty. Pak už vás může zlomyslný redaktor jen nasměrovat na oficiální stránky CivCraft, kde najdete i seznam uspokojivě zaplněných serverů.