Český projekt Retroherna chce zprovoznit interaktivní muzeum herní historie
zdroj: Archiv

Český projekt Retroherna chce zprovoznit interaktivní muzeum herní historie

2. 6. 2016 18:45 | Téma | autor: Aleš Smutný |

Na Startovači se objevil pozoruhodný český projekt s názvem Retroherna. Cílem je vytvoření muzea starých počítačů, konzolí, ovladačů a samozřejmě her. Jak ale název naznačuje, bude to muzeum interaktivní, tedy si budete moci na jednotlivých exponátech zahrát. Kromě hraní návštěvníky čekají i zajímavé informace o vývoji her a herního hardwaru, budou si moci prohlédnout původní obaly, manuály i dobové reklamy a to vše doplní pravidelné přednášky.

Retroherna nevzniká od píky. Stojí za ní skupina nadšenců, která sbírá starý hardware a hry už nějaký ten pátek a objíždí s nimi a s přednáškami o nich republiku. Ostatně, je docela možné, že už jsme tuhle šestici milovníků herní historie na nějakém conu potkali.

Nicméně Retroherna by měla být stabilní základnou, muzeem v pravém slova smyslu, umístěným v Praze. Ačkoliv všechny dosavadní exponáty a hry organizátoři zaplatili z vlastní kapsy, na Startovači by chtěli vybrat peníze, které investují do pronájmu prostorů, nákupu vybavení jako jsou pohovky, stoly, křesla, základní prvky občerstvení pro návštěvníky, zavedení dostatečné elektroinstalace pro všechny stroje a samozřejmě pořádné zabezpečení celého muzea.

V Retroherně by měly být k vidění a vyzkoušení spousty typy herního zařízení, přičemž tomu nejmladšímu je patnáct let a to by měla být hranice, jíž by se majitelé rádi drželi i do budoucna. Najdete zde i unikátní kousky jako je ovladač Power Glove, herní hudební nástroje apod. K dispozici bude široké portfolio her na všech možných nosičích, od kazet, přes cartridge, diskety až po CD. Navíc bude k dipozici vždy i obsluha, která vám pomůže s přípravou hry a nebo vám něco řekne o daném kousku.

Provoz by měl fungovat tak, že bude Retroherna pravidelně otevřená v pátek, sobotu a neděli s možností domluvy individuální návštěvy i v jiný den. Celodenní vstupné by bylo maximálně 250 korun. Celkově se Retroherna profiluje jako velmi sympatický projekt nadšenců, kteří už mají zkušenosti s prezentací starých her a herních systémů a nyní jen chtějí svého koníčka posunout o další krok dál.

Jak už bylo řečeno, tým Retroherny hledá podporu na Startovači, kde žádá 333 333 korun. V jejich crowdfundingovém projektu si můžete přečíst další detaily a plány ohledně zřízení tohoto muzea zkříženého s herním zájmovým klubem a případně jim můžete i nějakou tou korunou přispět. Kromě toho se další informace můžete dozvědět na oficiálních stránkách Retroherny, kde se dozvíte, kam se tým chystá vyrazit s hardwarem, hrami a přednáškami.

Nejnovější články