Česká fotbalová liga spouští vlastní esportovou soutěž, které se může zúčastnit kdokoliv
zdroj: Archiv

Česká fotbalová liga spouští vlastní esportovou soutěž, které se může zúčastnit kdokoliv

26. 9. 2019 18:00 | Téma | autor: Václav Pecháček |

Když se vám postarší pánové z vedení českého fotbalu snaží kostrbatě vysvětlit, proč si vlastně myslí, že hrát Fifu na PlayStationu je ta nejlepší věc na světě, je to znamení, že esport hýbe světem. Pochopila to i Ligová fotbalová asociace, která spouští esportový projekt zvaný Datart e:Liga. Ve spolupráci se všemi 16 týmy české nejvyšší fotbalové soutěže se utkají profesionálové i amatéři o prizepool v hodnotě 150 tisíc Kč.

Česká liga není ani první, ani poslední fotbalovou soutěží, která se hodlá vrhnout po hlavě do esportu, aby přilákala mladší publikum k televizním obrazovkám a na stadiony. Pokud chcete jakožto fotbalový stakeholder rozšířit své publikum, momentálně se neperete o diváky s hokejem a lehkou atletikou, ale s Fortnite a Dotou. A to je přesně důvod, proč LFA spojuje síly s Datartem, PlayStationem a Fifou a tvoří vlastní e:Ligu.

Počínaje úterým 8. října se uskuteční 32 kvalifikačních turnajů ve Fifě, kterých se po síti může zúčastnit absolutně kdokoliv, kdo vlastní hru FIFA 20 a PlayStation 4, na němž bude liga exkluzivně probíhat. 16. a 17. listopadu se odehrají semifinálová klání a 12. 1. 2020 dojde k velkému finále, které bude streamované přímo z Prahy. Tyto informace naleznete i na oficiálních stránkách.

Zatím to zní celkem jednoznačně, ale struktura celé soutěže se vykazuje několika podivnostmi. Úvodních 32 kvalifikačních turnajů je organizováno týmy fotbalové první ligy, kterých je 16 a každý z nich se tedy postará o dva turnaje pro svoje vlastní fanoušky. Ti nejlepší fandové každého klubu vytvoří čtyřčlenný tým, který bude daný klub reprezentovat v další fázi.

Nabízí se samozřejmě dost jednoznačná otázka: Proč bych se měl proboha pokoušet kvalifikovat třeba za Spartu nebo Plzeň, kde to budou zkoušet všichni – a kde se z řad veřejnosti navíc kvalifikují jen dva hráči místo čtyř, protože zbylá místa jsou vyhrazená členům oficiálních esportových týmů? Jen aby v kvalifikaci do semifinále skutečné fanoušky Opavy nebo Karviné nevystrnadili oportunisté, kteří v těchto klubech zkrátka viděli snadnou cestu ke slávě a penězům.

Další zvláštností je skutečnost, že ještě v semifinále proti sobě budou hrát členové toho stejného týmu, aby do následného finále zamířili z každého klubu pouze dva… kteří už ale na úplném konci budou hrát spolu, ne proti sobě, ve formátu známém třeba z tenisového Davis Cupu, kde se v podstatě každý utkává s každým.

Je to podivně hybridní systém, a to dokonce i v otázce herního módu, protože se nebude hrát jenom v jednom jediném. V kvalifikaci se začne módem 85-rated, kde jsou všichni virtuální fotbalisté stejně dobří a žádný hráč tak nemá výhodu, ale ve finále už se bude hrát Ultimate Team s týmy složenými z nakoupených kartiček.

Na otázku jednoho z novinářů, zda to nebude nefér, odpověděl na tiskové konferenci Daniel Hajný, obchodní a marketingový ředitel LFA, slovy: „Buď vyhraje ten nejlepší na ovladači, nebo ten, který má jiné možnosti.“ Ah. Nečekal bych, že to řekne takhle na rovinu.

Zní mi to tak, že projekt možná bude trpět určitými porodními bolestmi, ale jeho zahájení zároveň dává dokonalý smysl, pokud chce český fotbal držet krok s tím evropským, potažmo světovým. Esport je vynikající a prověřenou cestou, jak přilákat mladší diváky, a jak bylo řečeno na tiskové konferenci, druhým ramenem projektu je iniciativa „Zásady zdravého gamera“, která si dává za cíl hráče a diváky počítačových her vylákat ven, k fyzickým aktivitám – například právě fotbalu.

Po lednovém finále by měla následovat druhá sezóna pravděpodobně v kompletně odlišném formátu – tipnul bych si, že se LFA inspiruje v zahraničí a bude organizovat zápasy týmů paralelně s jejich skutečnými mači v reálném světě. Ale to je ještě hudba budoucnosti. Zatím si počkejme, jak dopadne první ročník a kdo si domů odnese slušné kapesné, z něhož mu kápne pěkných pár balíčků do Ultimate Teamu.

Nejnovější články