Bohemia Interactive začala nabízet možnost zpoplatnění soukromých DayZ serverů
zdroj: tisková zpráva

Bohemia Interactive začala nabízet možnost zpoplatnění soukromých DayZ serverů

9. 12. 2015 13:11 | Téma | autor: Adam Homola |

Od 1. prosince má každý zájemce, který si projde registrací, schválením a zveřejněním na tomto seznamu, možnost zpoplatnit svůj soukromý server pro DayZ. Podobně jako v případě zpoplatnění serverů Army 3 jde i tentokrát o zkušební provoz. Všechna povolení udělená vývojáři jsou tak dočasná a vyprší 31. května 2016, kdy si Bohemia Interactive zhodnotí dopady systému na komunitu a na základě toho rozhodne co dál.

Počínaje prosincem tak můžete zpoplatnit přístup ke svému soukromému serveru v případě, že hráči za své peníze nedostanou absolutně nic, co by ovlivňovalo hratelnost. Dovoleno máte i umožnit přístup jen a pouze platícím hráčům. Na takovém serveru je povolena reklama, product placement i sponzorství, stejně jako přijímání darů (donations). Na dárce ale pozor - hráči nedávající dary nesmějí mít znemožněn přístup k obsahu hry.

Dovoleno je i prodávání herních věcí nebo kosmetických perků, které nemají vliv na hratelnost. Na co byste si měli dát velký pozor, je rozdíl mezi přijímáním darů a prodejem věcí. Sama Bohemka na to klade důraz a rozdíl je v podstatě velmi jednoduchý: dar je dobrovolný příspěvek od hráčů, kteří za to neočekávají žádnou protihodnotu. Jestliže na svém soukromém serveru přijímáte dary a nedáváte za to lidem vůbec nic, můžete to dělat i nadále a nemusíte se do nového systému monetizace registrovat.

Jestliže ale nabízíte dobrovolným dárcům nějakou protihodnotu, nahlíží na to Bohemka jako na prodej, nikoliv jako na dar. Takovýto prodej věcí za dobrovolné příspěvky už musíte u vývojářů registrovat a ti vám ho musí schválit. Tímto způsobem můžete prodávat například vlastní textury, skiny, ikonky na fóra, herní čepice, trička na postavy s různými logy apod. Jednoduše řečeno pokud nemá prodávaná věc vliv na hratelnost, je to v pořádku a můžete to dělat i nadále, jen musíte projít registrací a schválením.

Jako příklad zakázaných monetizací jsou herní peníze, zbraně, munice, slevy, vozidla, housing a další podobné věci, které nejsou jen kosmetické a ovlivňují hru. Prodej takovýchto věcí není dovolen a nebude po registraci schválen. Jestliže chcete na svém soukromém zpoplatněném serveru používat cizí mody, musíte mít řádné svolení od jejich tvůrců. A naopak, pokud jste tvůrcem modu a nechcete aby váš mod někdo používal na zpoplatněném serveru, nemusíte dělat nic - hráči ho používat bez vašeho řádného souhlasu nesmí.

Bohemia Interactive také ve svém FAQ upozorňuje, že pokud by někdo schválený začal systém zneužívat, obcházet, či nejednat ve prospěch komunity, bude z onoho veřejného seznamu ihned odstraněn. Zároveň bude muset s danou činností okamžitě přestat, nebo studio přejde na řešení právní cestou. Je důležité dodat, že výše zmíněná pravidla (a další, viz FAQ které byste si měli důkladně prostudovat pokud se vás to týká), se týkají jen a pouze serverů pro DayZ a Arma 3.

Bohemia Interactive nedovoluje zpoplatněné soukromé servery pro Arma 2, ani pro žádnou jinou svoji hru. To ale samozřejmě nevylučuje dobrovolné dary, ale tady se zase vracíme o pár odstavců výše - měli byste jasně vědět co je to dar a co je už prodej... Výše uvedená pravidla se také nevztahují na veřejné hive servery nebo na DayZ mod. A na závěr snad už jen drobná poznámka o tom, že Bohemia Interactive nemá z monetizace serverů žádná procenta. Všechny potřebné detaily najdete jak na stránce o monetizaci, tak ve speciálním FAQ. Seznam schválených serverů pak hledejte na této adrese.

Nejnovější články