Pokud možno vůbec. Jenže vysvětlujte to Íráncům, kteří si chtějí zahrát Diablo III nebo World of Warcraft. Před pár dny totiž hráči z Íránu zjistili, že se jaksi nemohou připojit ke svému Battle.net účtu. Okamžitě se zvedla vlna spekulací, přičemž první místo v podezření zaujímaly íránské zákony, které jistě hry od Blizzardu odřízly kvůli nějakému nábožensko-sociálnímu problému.
Jenže ejhle, kohout byl uzavřen z úplně druhé strany, tedy od Blizzardu. Ten totiž na poměrně rozvleklém vláknu, kde už stihly proběhnout několikeré plamenné války (jejich kvalitu nejlépe reflektuje jeden z příspěvků "V Íránu mají počítače?") o tom, kdo za to může a nemůže, vydal prohlášení, které vysvětluje co se stalo, nebo spíše tak nějak naznačuje, co se stalo, a i když se to Blizzardu nelíbí, musí poslechnout.
Jde o výsledek sankcí, které Spojené státy uvalily na Írán a k jejichž vyostření došlo. Cituji: „Můžeme vám prozradit, že obchodní zákazy a ekonomické sankce Spojených států zakazují Blizzardu obchodování s obyvateli určitých zemí včetně Íránu. Mnoho z vás zde správně citovalo Podmínky použití služby (Terms of Use), které se vztahují i na tyto státem vytvořená omezení. Tento týden Blizzard zpřísnil procedury, které zajišťují součinnost s těmito zákony a hráči, kteří se připojují z postižených zemí, mají zakázán přístup ke hrám Blizzardu a jeho službám“.
Z vyjádření je celkem jasně cítit politování nad situací, tím spíše, že omluvným tónem dodává, že sankce zabraňují i jakékoliv refundaci. Je přidána i omluva a ujištění, že jakmile to zákony dovolí, tato omezení budou zrušena. Což ale jen tak nebude. Navíc se firma může de iure bránit tím, že v Terms of Use je zmíněn Írán (společně s dalšími zeměmi, včetně "osvobozené" Libye) jako země, kam kvůli embargům nejde hry Blizzardu distribuovat. Jenže doposud se přivíralo kvůli platícím zákazníkům oko a peněženka nechávala otevřená.
Pravdou je, že Blizzard moc nemá na vybranou. Spojené státy utužují jak sankce, tak hlavně trestání jejich překročení a využívají k tomu i mezinárodní vztahy mezi právnickými osobami tak, že vytváří klidně tlak na instituce cizích států (o čemž se přesvědčila jistá britská banka, která dostala těžkou pokutu za to, že si dovoluje mít zlomek transakcí s Íránem). Není pochyb o tom, že by případné sankce za nedodržování sankcí Blizzard pořádně zasáhly.
Což nic nemění na tom, že je celá situace pro postižené hráče z Íránu nepříjemná až celkem tragická. Představte si, že investujete měsíce a roky života, o penězích nemluvě do hraní World of Warcraft a pak vám politické tlaky související s poměrně složitou mezinárodní situací vystaví stopku. Je bohužel silným paradoxem, že zostřující se sankce USA se projevují nejvíce na běžných občanech Íránu – v kontextu všech důsledků sankcí je fakt, že si hráči nezahrají nic od Blizzardu poměrně zanedbatelný, ale z etického a kulturního hlediska smutný a bolestivý.
Jenže hry jsou samozřejmě i (a hlavně) byznys a z tohoto hlediska je prostě jasno. Blizzard, i když přichází o peníze, musí sklapnout podpatky a poslechnout.
27. 8. 2012 13:44 | Téma | autor: Aleš Smutný |
Podle někoho by se politika a hry neměly moc míchat.