Van Helsing: neuvěřitelná dobrodružství - recenze
7/10
zdroj: tisková zpráva

Van Helsing: neuvěřitelná dobrodružství - recenze

Vývojář:
Platformy:
Detail hry

11. 7. 2013 21:00 | Recenze | autor: Vilém Koubek |

Studiu Neocore Games to trvalo řadu let a pár solidních hardcore strategií říznutých akčními RPG prvky (King Arthur, The Kings Crusade), než se vývojáři rozhodli udělat z pouhého doplňku plnohodnotný akční RPG titul.

Prozíravě ale nešlo do žádných velkých risků a místo kdovíjak propracovaného a příběhově náročného RPG stvořilo diablovku se synem Van Helsinga v hlavní roli. Otázkou je, zda se jim tenhle výlet do jiného herního žánru povedl, nebo se měli tvůrci držet toho, co jim jde.

Rodinný podnik

Tatíček Van Helsing zestárl a přenechal lovení monster i s poslušným duchem lady Katariny svému synáčkovi. A protože je svět divoké místo, kde se lovci bestií nestíhají ohánět, vyráží tahle dynamická, verbálně se pošťuchující dvojice do akce.

V jednom velkém a vlivném městě se rozlezl mechanický šmejd šíleného vědce a narušuje veškerý fantasy kýč svými světýlky, cívkami, silovými poli a tak nějak technologií celkově. Což se samozřejmě lidem, zvyklým na standardní vlkodlaky a stvoření bez generátorů na zádech, moc nezamlouvá.

Na vašich bedrech tedy spočine úkol navrátit fantasy světu jeho tuctovost a zbavit ho šíleného vědátora. Uznávám, není to bůhvíjak originální mezi RPG hrami ani napříč jinými žánry. A právě to, zda vám takováto „obyčejnost“ vadí, nebo naopak vyhovuje, rozhodne, zda je Van Helsing hra pro vás.

Pokud se o Van Helsing - neuvěřitelná dobrodružství musí něco říct, pak hlavně to, že jde o absolutně tuctovou, nezajímavou a ničím nevyčnívající rubačku. Hned poté je ale třeba dodat, že od hromady dalších hru odlišuje fakt, že funguje, je milá i velmi zábavná a místy vzbuzuje pocit, že se nad ní někdo zamyslel.

Jednoduše řečeno: kdokoliv se zkušenostmi s Diablem či Torchlightem do Helsinga nasedne zcela pohodlně a bude si připadat jako doma. Je to dobře? Inu, pokud hledáte originalitu a geniální myšlenky, asi ne. Chcete-li ale nenáročnou klikačku na dlouhé letní večery a upocená odpoledne, kdy jemný pohyb myší a občasné vypití ozdravující lahvičky je vrcholem vašeho úsilí, tak Van Helsing je kandidátem na zajímavou koupi.

...

Pravá ruka

Van Helsing - neuvěřitelná dobrodružství (jak zní český název hry) vypadá na budgetové poměry hezky (jak ostatně vidíte na obrázcích okolo) a dokonce se i dobře hraje. Zejména proto, že co se herních mechanik týče, je hra naprosto efektivní a poskytuje vám přemíru volnosti. Samotného Helsinga můžete vést buďto cestou palných zbraní, nebo boje na blízko s využitím mečů. Lady Katarině podle zvoleného zaměření přidělíte zbraň a nějaké ty podpůrné dovednosti, a pak už jen klikáte a užíváte si, jak všechno na obrazovce umírá.

Katarina je navíc velmi inteligentní „petík“, za něhož budete vývojářům nesčetněkrát děkovat a jen nevěřícně kroutit hlavou nad tím, že takhle nefungují pomocníci i v ostatních hrách. Můžete jí totiž nastavit, jakou roli má hrát v potyčkách, ale také ji donutit sbírat za vás různé druhy předmětů a posílat ji do města nejen prodávat věci z inventáře, ale také nakupovat. V praxi díky Katarině do města nebo jiných „výchozích“ lokací musíte pouze kvůli dokončení úkolů, což je zatraceně příjemné. Můžete se proto věnovat naplno akci, která je ve zdejším provedení hektická a takřka neutuchající.

Lokace, kterými si budete klestit cestu, jsou obrovské a napěchované nepřáteli k prasknutí. Zároveň do nich ale autoři rozeseli i pár zajímavostí, které jistým způsobem ozvláštňují hratelnost. Jednu chvíli můžete sbírat kameny k aktivaci sochy, poté zase hledat starou minci, kterou byste mohli hodit do magické studny, nebo si od obchodníka vyžebráte mapu k pokladu a vyrazíte za bájným lootem. Příjemně si při tom odpočinete od hlavní dějové linky, která není kdovíjak světoborná a slouží jen jako důvod k tomu, abyste mohli jít kosit všechno, co se hýbe.

Kvantita nad kreativitou?

Pokud se autoři zrovna s originalitou moc nepředali, vynahradili si to množstvím nepřátel, kterých je zde skutečně nesčetně. Nabíhají na vás v houfech, které vás okamžitě pohltí a uvězní v sobě. Všude jsou jich desítky, v rámci lokací stovky a někde bych se dokonce odvážil jít ještě o řád výš. Což obzvláště v pokročilejších fázích hry začíná otravovat. Monster je totiž stále víc a nejsou to jednoranky, takže jejich likvidace vyžaduje čas a stává se úmornou.

Naštěstí vám s ní mohou pomoct další hráči, které si můžete libovolně vpustit do hry a páchat pak fantasy genocidu až ve čtyřech najednou. Samozřejmě, každý Helsing má po boku svou Katarinu se všemi podpůrnými kouzly a aurami, a tak si asi dovedete představit, jaký masakr se vám na monitorech v plném počtu rozpoutá...

Monstra ale s narůstajícím počtem hráčů sílí, a tak se ona již zmíněná úmornost zcela nevytrácí. Dělá to z Helsinga hru, kterou nedokončíte za jedno odpoledne. Na jedné straně je to dobře, na straně druhé je toho ale dosáhnuto ne zcela příjemnou cestou pro hráče.

Van Helsing - neuvěřitelná dobrodružství je zkrátka milé a dobře hratelné akční RPG, které se časem trochu utápí samo v sobě, nevyrazí vám dech žádnou novinkou, ale v rámci žánru se neztratí. Autoři se možná drželi až příliš při zemi a mohli se pustit aspoň do „nějakých“ experimentů, ale za budgetovou cenu se na tohle dobrodružství vyrazit rozhodně vyplatí.

P.S. Recenzovali jsme ENG verzi, ale TopCD prý brzy vydá verzi českou.

Verdikt:

Van Helsing - neuvěřitelná dobrodružství má všechno, co má mít správné akční RPG. Nic víc, nic míň. Pokud už je vám tedy z klasického diablovského vraždění zle a vyžadujete aspoň trochu kreativity, poohlédněte se jinam. Vy ostatní, hack-and-slash pozitivní, ale o koupi rozhodně zauvažujte.

Nejnovější články