Spider-Man Web of Shadows - recenze
4/10
zdroj: Archiv

Spider-Man Web of Shadows - recenze

30. 12. 2008 0:00 | Recenze | autor: Redakce Games.cz |

Málokterá městská akce dokáže nabídnout tak opojný pocit svobody pohybu jako ty s pavoučím mužem, houpajícím se mezi mrakodrapy. Tentokrát jsme se měli dočkat možnosti přiklonit se i na stranu zla.

Autor: Martin Zavřel
Publikováno: 30.prosince 2008
Verze hry: review/X360/anglická
Doba recenzování: 1 týden


Málokterá hra z žánru městských akcí dokáže nabídnout tak opojný pocit svobody pohybu, jako tituly s pavoučím mužem, houpajícím se mezi mrakodrapy. Tentokrát jsme se měli dočkat dospělejšího příběhu, ve kterém se lze přiklonit i na stranu zla.

Obrázek zdroj: Archiv Určitě si vzpomenete na oznamovací trailer, ve kterém se nad mrakodrapy New Yorku tyčil obrovský organický zámotek. Působilo to příjemně neznámým a strašidelným dojmem, takže nebyl problém uvěřit tvůrcům, že na nás chystají (po jaksi plytkém Spider-man: Friend of Foe z loňska) odlišný zážitek, vážnější, ponuřejší, dospělejší. Když se k tomu navíc přidala slibovaná možnost zvolit si cestu dobra (červeno-modrý kostým) nebo zla (černý kostým) po vzoru posledního filmu, začala hra zajímat i ty skeptičtější z hráčů. Tím spíš, že hra vyšla zároveň pro všechny konzole (včetně Wii a PS2) i PC. Ale výsledně se hra od předchůdců zase tolik neliší...

Městská džungle
New York je ve Web of Shadows pořádně velký a plný budov, aut, lidí, skrytých předmětů, dominant, parků, různých speciálních lokací atd. Když zrovna neplníte žádnou misi, můžete jím prolétávat za pomoci příjemně rychlého a fyzikálně i animačně skvěle vystiženého houpání se na pavučině - a náhodně zachraňovat civilisty, obtěžované např. gangy. Lidé po vás budou pokřikovat, někteří přátelsky a jiní zase naopak. Pocit z toho, že jste Spidey, je tudíž vystihnutý dokonale a hardcore fanoušci budou spokojeni.

Obrázek zdroj: Archiv Obrázek zdroj: Archiv Obrázek zdroj: Archiv
oficiální obrázky

Na druhou stranu je technické zpracování rozlehlého města plné kompromisů – hodně budov si je podobných jako vejce vejci, doprava v ulicích místy stojí nebo úplně chybí a celková úroveň grafiky je tak sotva na úrovni rozumného průměru. Alespoň, že je tu naznačená určitá míra fyzikální destrukce, díky které můžete např. silným úderem vymlátit okna z budov nebo dokonce shodit kus omítky pohromadě s pár cihlami apod. Explodující auta jsou také podtržením dynamické atmosféry téhle akční hry, všechno je to ovšem poněkud „zjednodušené“, pokud bychom to srovnali např. s Assassins Creed nebo GTA4.

Dobří a zlí
Jak bylo slibováno, město je plné super-hrdinů a super-zloduchů. Zatímco hlavním zloduchem je tradiční Spideyho nemesis Venom, na straně dobra patří k nejvýraznějším celebritám např. Wolverine nebo Mary Jane, modelka, která poněkud překvapivě sama brání spravedlnost s brokovnicí v rukou. Navíc tu máme symbionty, kteří postupně předvedou spoustu transformací a podob, od zdánlivě normálních zmutovaných lidí po různé druhy šlahounů, kokonů apod.

Obrázek zdroj: Archiv Obrázek zdroj: Archiv Obrázek zdroj: Archiv

V centru všeho toho mumraje jste ale především vy – stisknutím levé analogové páčky (což bohužel člověk občas udělá i nechtěně) se přepínáte mezi dvěma barvami kostýmu, což vás mění na dobrou a zlou verzi. Ta první je přitom rychlejší a obratnější, zatímco černý Spidey je silnější a může kromě jiného třeba házet na nepřátele auta za pomoci jediného rychlého pohybu. Postupným sbíráním bodů si můžete vylepšovat údery a schopnosti obou variant. V určitých momentech hlavního příběhu navíc dostáváte možnosti zvolit dobré nebo zlé rozhodnutí, čímž se během hraní stále více profilujete na jednu nebo na druhou stranu a příběh i postavy na to reagují.

Nahoru a dolů
Herní zážitek kolísá mezi dobrou zábavou a stereotypem (nikdy však frustrací) podobně jako se Spidey houpá nahoru a dolů na své pavučině. Tvůrcům se například povedlo pěkně vyladit soubojový systém a celkové ovládání. Díky tomu patří mezi nejlepší momenty boje s nepřáteli ve vzduchu nebo na stěnách budov – což opravdu v jiné současné hře takhle nezažijete.

Obrázek zdroj: Archiv Obrázek zdroj: Archiv Obrázek zdroj: Archiv

Systém zaměřování je intuitivní: rychlým zmáčknutím levého spodního shiftu se automaticky otočíte na nejbližšího protivníka a navíc se vám vysvítí barevně, což je obzvlášť výhodné v davu (vysvětluje to tzv. Spideyho pavoučí smysl). Při velkých bojích na stěnách budov se automaticky otočí perspektiva (zeď je země) a ve vzduchu se opakovaným vystřelováním pavučiny nebo údery dokážete udržet po boku létajícího protivníka nebo se přenést k dalšímu. Je to snadné, rychlé, přehledné a vypadá to dobře.

 Stereotypní mise
Na druhou stranu je ale hra opravdu docela stereotypní. Všechny mise – ať už ty příběhové nebo ty vedlejší – jsou v podstatě o tom samém: někam dojít, někoho tam zmlátit, zachránit nebo něco rozbít. Alespoň že je tady to odemykání nových pohybů a hlavně souboje s bossy (byť ty jsou někdy nehezky zdlouhavé). Vylepšování vaší postavy se kromě kupování nových chvatů za body zkušenosti provádí také hledáním speciálních předmětů po městě, za jejichž pomoci se posunete na vyšší úroveň a budete mít více životů.

Obrázek zdroj: Archiv Obrázek zdroj: Archiv Obrázek zdroj: Archiv
další obrázky v galerii

Těšil jsem se na slibovaný ponurý příběh, ale ten se bohužel výrazněji rozjede až později a celkově staví svoji „dospělost“ spíš na drsnosti akce, než na nějakých hlubších myšlenkách, dialozích nebo zvratech. Navíc veškerá drsnost vyprchá, jakmile Spidey promluví – tak protivný pubertální hlas člověk hned tak nezaslechne. Ještě že jsem mohl alespoň nosit ten drsňácký černý kostým.

Pavoučí stigma
Zdá se mi, že od původní (skvělé) hry ze staré PSX se celá tahle Activisionem ždímaná série pohupuje na jednom místě. Trochu se změní stylizace grafiky, vymyslí se nová zápletka, ale je to vlastně pořád to samé.

Zvětšit zdroj: Archiv Poslední Spider-man sice přináší funkční hratelnost a momenty ve vzduchu mezi mrakodrapy jsou stále stejně opojné jako předtím, nicméně pro náročnějšího hráče již opravdu nastal čas na krok dále, směrem k propracovanější hře. Pokud vím, chystají se na nás minimálně dvě nadějné - Infamous a především Prototype. Snad dopadnou dobře a Spidey si z nich vezme nějaké ponaučení, které příští titul s pavoučím hrdinou posune z ustrnulých vod licencovaných derivátů blíže k opravdovým svébytným trhákům.

TRAILER

zdroj: Archiv


Stáhněte si: Trailery, Videa...

Související články: Novinky, Recenze předešlých her ze série Spider-Man

Martin Zavřel
autorovi je 29 let, pracuje v 2K Czech, v minulosti sedm let vedl konzolovou sekci Doupěte; nejraději má akční, RPG a hororové hry (plus cokoliv s dobrým příběhem); neobejde se bez kvalitní filmové a herní hudby, relaxuje při tenisu, cestování, plavání a na srazech brněnských Otaku
 
 
Martin Zavřel

Verdikt:

Pokud jste fanoušci Spideyho a hráli jste předchozí díly herní série, pak přesně víte, do čeho jdete – moc se toho nezměnilo. Příběh je o něco drsnější, můžete volit mezi stranami a nosit černý kostým, soubojový systém doznal znatelných vylepšení ve vzduchu a na stěnách budov. Hra je ovšem technicky průměrná a spíše než tradiční Spideyho „amazing“ se na ni hodí slůvko „funkční“. Příležitostné a mladší hráče uspokojí, ostatní mohou v klidu zůstat u GTA4.

Nejnovější články