Spider-Man: The Movie Game - recenze
7/10
zdroj: tisková zpráva

Spider-Man: The Movie Game - recenze

6. 6. 2002 0:00 | Recenze | autor: Redakce Games.cz |

Spider-Man aneb pavoučí muž ze známého komiksu se dnes dostává do českých kin a při té příležitosti vznikla i stejnojmenná akční hra v third-person pohledu, která v pár věcech kopíruje Max Payne.

Autor: Blackjack
Publikováno: 6.června 2002


Obrázek zdroj: tisková zpráva Spiderman, jehož příběhy vychází v Americe v komiksové podobě už mnoho let, kraloval nějaký čas i našim obrazovkám ve stejnojmenné hře z loňského roku (recenze). Ale všechno je pomíjivé a tak i on byl po čase vystřídán jiným superhmyzozvířecím hrdinou. Jenže Spiderman se vrací a s ním kupodivu nepřišel zákon, ale hra pro naše věčně nenažrané PC. No ano, půda pro film, jenž se stal trhákem, musí být připravena i na jiných platformách. Akční adventura v third-person pohledu Spider-Man: The Movie Game kupodivu nedrží dnešní trend - třískání peněz ze slavného jména, nýbrž ukázala, že slavné jméno může zplodit vcelku fajn hru. Pravda, je poněkud postižena konzolovým pohybem kamery a chudým ovládáním, neboť z konzolí skutečně přišla, ale pořád je dost dobrá na to, abychom přistoupili blíže a podívali se, co nabízí.

 Příběh
Asi se najde jen málo těch, kteří neznají Spidermanův příběh, nicméně i pro to málo ho zopakuji: Petr Parker je úplně normálním studentem, kterého kousne do ruky pavouk. Ten už ovšem normální není, je genově upravený a na Petra se přenese část pavoučích vlastností. Dokáže se teď houpat na pavučinách, jež vystřeluje z končetin, dokáže pavučinami cokoliv připoutat (tedy skoro cokoliv), má pavoučí smysly, zkrátka má snad všechno pavoučí, kromě tvaru těla. Nejlepší z pavoučích vlastností je jednoznačně jeho schopnost přichytit se vždy a všude a chodit/plazit se vždy a po všem. Zpočátku si sice s novou identitou pouze pohrává a využívá ji k zápasení, což přináší slušný výdělek. Takhle si ale své schopnosti užíval jen do osudného dne, kdy mu zabili strýce, který byl pro něj vším.

Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva

Hnán bezuzdným vztekem se vydává ztrestat útočníky, což se mu povede bez větších nesnází, ale po návratu do normálního života je jakýsi změněný. Nedokáže si už jen užívat svých schopností, aniž by myslel na všechno zlo, jenž dokáže díky své nové identitě porazit. A tak se vydává do ulic, chránit svět, či spíše své město před zlouny, kterých je tu požehnaně. Postupně se stává známým nejen v podsvětí, ale i na veřejnosti a kterákoliv televize by za interview dala cokoliv. Vzniká tak nový způsob výdělku, neboť na obyčejné zápasy už Spiderman nemůže plýtvat čas. Stačí pár fotek a je vyděláno. Teď už má Spiderman vše potřebné, aby se na nic neohlížel a věnoval se jen zápasu se zlouny…

 Grafika a animace na úrovni?
Když se podíváme na Spidermana celkově, zjistíme, že od prvního pokusu o ztvárnění hrdiny do našich beden se vše pohnulo o hodně dopředu. Zvláště grafika doznala Zvětšit zdroj: tisková zpráva obrovského zlepšení. Modely postav jsou skoro dokonalé, dobře opracované a rozpohybované, přičemž nějaké ty možné nedostatky jsou chytře zastřené šmouhami, jenž poukazují na rychlost spidermanových úderů.

Jediné, co je podivné (ještě že nejsem básník, tohle vymyslet dalo dost práce :), je Spidermanův běh. Běhá jako postižený křečí, někdo by řekl skoro jako laňka, zkrátka divně. S tím si tvůrci mohli dát více práce. I první nepřátelé, členové gangu, který zabil vašeho strýce a chrání jeho přímého vraha, jsou velice propracovaní - jsou drsně navlečení do potrhaných džín a černých bund, nějaké to tetování, zkrátka hrozní tvrďáci. Škoda, že je vyřídíte tak rychle, to jim na image trochu ubírá.

Tvůrci samozřejmě nevypracovali vše sami - myslím si, že některé prvky pocházejí například z Maxe Payne a určitě i jiných her. Ovšem město, jež je se mi opravdu líbilo, existuje jen ve Spidermanovi. Je to prostě úžasné, poletovat si vysoko nad městem, či prolétávat mezi mrakodrapy a shlížet na ten ruch pod sebou. V ulicích jezdí spousty aut (a také zastavují, když se snesete příliš nízko, slyšíte lidské hlasy dohadující se, jestli je to opravdu ten bájný Spiderman, prostě paráda), na budovách se skvějí sochy a chrliče, ze skleněných obrů na vás svítí moře odlesků, zkrátka je snad patrné, že město jsem si oblíbil nejvíce.

Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva

 Spousta užitečných předmětů v interiérech
Interiéry jsou provedeny v rámci možností, ovšem akrobacie, největší trumf Spidermana, se zde moc provozovat nedá. Sem tam se zhoupnete, či vytáhnete na nějakou plošinu ve větší garáži, dokonce občas můžete bandu protivníků prostě ignorovat a přeskákat je. Co je ovšem skvělé, je vybavení interiérů. Po stěnách jsou rozvěšeny hasičáky a různé bomby (plynové, samozřejmě :), na podlaze se válí krabice a pneumatiky, plus spousta dalších předmětů.

Zvětšit zdroj: tisková zpráva Samozřejmě bych se tak nerozplýval, kdyby to bylo jen na ozdobu. Všechny tyhle blbiny totiž můžete zvednout a házet na zlouny. Každá věc se po dopadu roztříští a zraní několik protivníků, tedy kromě pneumatik, které se „jen“ odráží (asi by vypadalo přinejmenším zvláštně, kdyby se pneumatika po nárazu do mozkovny obyčejného gangstera rozprskla na tisíc kousků). Tohle vše by ještě trochu silnější chlapík (trochu hodně silnější) mohl unést. Ovšem když Spiderman popadne dodávku a manipuluje s ní stejně jako s lízátkem, nezdržel jsem se obdivu (vlastně spíš smíchu). To už je i na pavoučího hrdinu dost silné kafe. Možná jsem nevšímavý, ale utíkat pavouka s dodávkou na hřbetě jsem ještě neviděl a počítám, že ani neuvidím.

 Začíná se od píky...
Dost bylo povrchnosti, budu muset přikročit ještě blíže a osvětlit vám samotného Spidermana. Ten kromě svých pavučin dokáže, světe div se, používat k boji i své vlastní končetiny, a to dokonce velice efektivně. Začínáte jen s pár kopy a v podivném úboru. Ne, Spidermanův přiléhavý (pro něžnou polovinu lidstva možná spíše sexy) obleček nemáte hned od začátku. Začínáte v jakýchsi teplákách a plandavé mikině s kuklou a emblémem pavouka. To je asi dost nepochopitelné pro rychlíky, kteří nedočkavě odklepou všechna videa a vrhají se po hlavě rovnou do hry. Ze startovního videa byste totiž věděli, že je to váš zápasnický převlek, i když na mě velký dojem neudělal. Třeba vás ohromí o to více. Zanechme módu odpočívat a vraťme se ke chlebu pravého muže, jakým Spiderman bez pochyby je, totiž k bitce.

Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva

Tak tedy: Spiderman začíná s pár základními kopy a údery. S těmi se budete protloukat do té doby, než najdete poloprůhledný, zlatý symbol pavouka. Ale nemějte obavu, i vaše základní schopnosti vaše nepřátele rychle zlikvidují. Symbol vám přidá další bod umění boje. Postupně se bude vaše mistrovství zlepšovat a budete moci provádět složitá komba, což ovšem není žádná legrace. Ta nejsložitější komba se snad ze všech kláves, jež můžete užívat. Samozřejmě i vašich pavučinových kláves. Těch je zde několik: jednou zamíříte pavučinu na konkrétní místo, další klávesou odpálíte pavučinu a přitáhnete se.

Jiná klávesa vám slouží k přitahování se ke stropu a další slouží k aktivaci cestovního režimu - systematicky odpalujete pavučiny a pohybujete se vpřed, dalo by se říci, letíte. Asi bych měl ještě zmínit, že zde máte jakousi pavučinku, simulující projektil. Je automaticky zaměřovaná, tedy ve vzduchu, na nejbližšího bosse, což budete hojně využívat. Vskutku se jedná o nejužitečnější funkci ve hře, protože ve vzduchu je soupeř daleko lepší než vy, je skoro nezjistitelný, tedy alespoň se stávajícím ovládáním kamery.

 Kamera jako základ úspěchu
Zvětšit zdroj: tisková zpráva I když hra je docela zábavná a graficky povedená, nevyváží to nechutně těžké ovládání. Je zkrátka tvořeno pro gamepad na konzolích, což tvůrci už nijak neupravovali. Škoda, protože to celkový dojem z jinak dobré hry kazí. Kamerou pohybujete myší, jenž je automatice nadřazena. Kamera se totiž přizpůsobí vám a pokud běžíte dlouho dozadu (přesněji držíte šipku dozadu), otočí se sama, což je fajn, protože dívat se Spidermanovi z očí do očí sice není špatné, ale lepší je vidět, co je před vámi. Existují sice situace, kdy se raději díváte, co je za vámi, ale těch není mnoho a tak můžete automatickému otočení zabránit myší. Útočných a pavučinových kláves je zde jen pár, protože na gamepadu jich moc není a jak jsem řekl, tvůrci byli líní něco zásadně měnit. Budiž jim to odpuštěno, protože i když Spiderman není převratnou hrou, zábavu si s ním docela užijete a ty efekty za to stojí také. Ohně, osvícení a tak podobně jsou celkem dobře provedeny.

Co se výbuchů týče, většinou bude někdo něco házet po vás a tudíž budete radši přemýšlet kam zmizet, nebo budete vy házet něco po někom většinou silnějším, či početnějším a tudíž budete koukat, co po něm ještě hodit, než jak krásně to vybouchlo (krásný příklad rozvitého souvětí). Střely jsou typický příklad převzaté animace, konkrétně z Maxe Payna. Jelikož jsem Maxe dohrál a docela se s ním sžil, dost mě rozčilovalo, jak jsem neohrabaně hledal, kde a kdo po mě střílí, namísto pomalého módu + skoku vzad + dávky do zlouna, jenž se opovážil bohy štváti. Pro rodiče a citově založené lidi mám dobrou zprávu, protože krev ve hře nestříká, ba neuvidíte snad ani kapku. Tvůrci mysleli spíše na mladší věkové skupiny, neboť je jich rozhodně více, než krvelačných actionmanů.

Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva

 Spidermanovy výroky
Po zvukové stránce mě Spiderman docela potěšil, protože ve hře jsou hlasy herců z filmu. U záporňáků jsou skvělé, nicméně u Spidermana mi dost zvláštní chlapecký hlas Tobeyho Maguira zněl opravdu podivně. Nechtěl bych sice, aby Spiderman mluvil vyhuleným basem, ale přece jenom by hlas o trochu tvrdší mít mohl. Naproti tomu hlas hlavního záporňáka, jež vás neustále provází a je vaším hlavním protivníkem, zní úchvatně. Willem Dafoe se prostě nezapře. Jeho hlas skvěle pasuje k podivné postavičce doktora Goblina, či jak se jmenoval (prostě ten zelený skřet na létajícím skejtu) a potvrzuje jeho dabérské kvality. Jen hudba mě moc nepotěšila. Prostě jen něco zní a podbarvuje hru, což mě zrovna nenadchlo. Aspoň u bojů s bossy by mohla být nějaká super hudba, která vás řádně napruží a zároveň dojme k slzám (kdo viděl Skálu, a jiné podobné filmy, pochopí, kdo ne, o hodně přišel). Nicméně je to prostě dnešní průměr, nic nového nám ani v tomto ohledu Spiderman nepřinesl.

Zvětšit zdroj: tisková zpráva Závěrem se dá říci, že Spider-man: The Movie Game nadchne své věrné obdivovatele, pobaví lidi, kteří o něm něco ví a možná nabere pár nových fanoušků. Nepřinesl žádné nové objevy, co se grafiky a zvuku týče, nicméně průlety a skoky na pavučinách jinde nenajdete. Bohužel, pozici nemůžete ukládat v průběhu hry, jen po konci levelu, takže hra je dost obtížná. Také hardwarové nároky mi přišly trochu přemrštěné, neboť grafika je dobrá, ale určitě ne tak moc. Já sám jsem si Spidermana rád zahrál, ale závislost mi nehrozí. Rozhodněte se sami…

Stáhněte si: Trailer (3 MB), Screenshoty, Cheaty
Související články: Novinky, Spider-man recenze (10/2001), Speciál o filmu na Zábavě

 
Blackjack
připravil: jd
 
 

Verdikt:

Spiderman je skvělá hra pro jeho fanoušky, dobrá hra pro hráče Lary Croft a Maxe Payna a noční můra pro sváteční hráče. Obtížnost je vysoká, nicméně pokud jste si někdy chtěli zkusit skoky na provazech, Spiderman je nejlepší možnost. A také zde neumírá tolik lidí (jen počítačových protivníků).

Nejnovější články