Rails Across America - recenze
7/10
zdroj: Archiv

Rails Across America - recenze

Vývojář:
Vydavatel:
Platformy:
Detail hry

24. 10. 2001 0:00 | Recenze | autor: Redakce Games.cz |

Hra Rails Across America je novým přírůstkem do rodiny dopravních strategií. Má smysl vyrábět další hry na téma již zpracované v Railroad Tycoon nebo Transport Tycoon? Odpověď přináší naše recenze.

Autor: Xentar
Publikováno: 24.října 2001


Zvětšit zdroj: Archiv Vlaky a vláčky jsou předmětem her už od doby, kdy světu vládla pára. Dodnes se zachovaly modely vlaků, které sloužily k pobavení našich prapředků. Některé kousky dokonce disponovaly funkčním parním strojkem a tak se hýbaly i bez postrkování usmolenou rukou. V dobách mého dětství pak hrdí majitelé vláčkového elektrického kolejiště patřili k oblíbeným spolužákům, kteří nikdy neměli nouzi o návštěvy. Touha stát se mašinfírou nebo dokonce ředitelem československých státních drah prostě koluje v klučičí krvi a zůstává v ní, i když z pánů kluků vyrostou otcové od rodin.

 Jede jede mašinka, kouří se ji z komínka...
Rails Across America (dále už jen RAA) umožní všem stát se ne strojvedoucím, ale rovnou ředitelem železniční společnosti, která operuje ve Spojených státech amerických a části Kanady a Mexika, a to od dob, kdy železný oř kradl Indiánům půdu a napomáhal pronikání bílého muže na nitra amerického kontinentu až do roku 2020. Co do stylu jsou RAA typickým představitelem obchodně-dopravních strategických her, která ale kromě zvládnutí základních prvků přináší i některé osvěžující novinky, které jí dávají právo na existenci.

Pokud jste někdy v životě potkali hry Railroad Tycoon I, II nebo Transport Tycoon, nebudete příliš překvapeni tím, co uvidíte. RAA vás postaví do role generálního ředitele železniční společnosti a vaším úkolem je dosažení co nejlepšího postavení v konkurenčním prostředí tržního hospodářství. Herní princip je ale mimo kladení kolejí, nákup lokomotiv a údržbu infrastruktury obohacen o možnost špinavého boje pomocí sabotáží, intrik a podrazů na konkurenty. Tyto podvratné akce probíhají hned ve třech rovinách.

Obrázek zdroj: Archiv Obrázek zdroj: Archiv Obrázek zdroj: Archiv

První možností je útok na konkurenční firmu jako celek. K dispozici je hned několik možností - od vyvolání stávky až po maximálně užitečnou možnost spekulací s akciemi, kdy můžete bohatého protivníka připravit na burze o poslední cent. Tímto způsobem můžete získat i 70 % majetku konkurenční firmy při jednom útoku! Druhou možností je útok proti vybrané trati vašeho konkurenta. Sabotáž, nebo vámi vyvolaná inspekce, připraví soupeře i o několikaměsíční zisk, což je ve chvíli, kdy má splatit úvěr, docela nemilé.

 Vagón první třídy - prestiž
Zvětšit zdroj: Archiv Poslední možnost není namířena přímo proti konkurenci, ale umožňuje ovlivňovat nezávislé malé dopravce, kteří občas drží trati v lukrativních oblastech a za jejich postoupení požadují horentní sumy. S pomocí podmazání správní rady lze ale získat přiměřenější nabídku. Ještě neurvalejší (a nelegálnější) je vyvolání nucené dražby, ve které můžete získat tratě i za čtvrtinu původní ceny.

Aby nebylo možné zvítězit pouze používáním špinavých triků, jsou nefér akce omezeny používáním karet, které vzdáleně připomínají sběratelské karetní hry typu Magic. Karty naštěstí nejde získat v libovolném množství a jejich použití je navíc omezeno i indikátorem skandálu. Pokud se chováte jako gangster, jednoduše se to na vás provalí a máte po prestiži...

Prestiž je to, o co tu jde, přátelé. Ohraný herní mechanizmus obchodních strategií spočívající v honbě za penězi je v Rails Across America sice také patrný, ale ztratil svou dominantní roli. Hlavním ukazatelem, který rozhoduje o vašem úspěchu či neúspěchu, není hotovost či tržní hodnota vašeho dopravního impéria, ale prestiž, kterou během svého působení v oboru získáte.

Obrázek zdroj: Archiv Obrázek zdroj: Archiv Obrázek zdroj: Archiv

Samozřejmě, peníze do toho mají také co mluvit, ale body získáváte za splnění náročných úkolů v podobě propojení atlantického a pacifického pobřeží, vybudování transkanadské železnice nebo spojení všech měst ve vámi dostupné oblasti Mexika. Své udělá dominance v určitých oblastech nebo výše dividend, které připíšete svým akcionářům. Body ale lze i ztratit - stačí nesplatit dluhy, zbankrotovat nebo hrát příliš nefér. Na provalené korupční aféry jsou Američané poněkud citliví.

 Vagón druhé třídy - herní možnosti
Zvětšit zdroj: Archiv Druhá třída ve vlaku není úplně nejhorší, tedy nepočítáme-li druhou třídu ve vlacích Českých drah, a tak ani herní možnosti RAA nejsou ničím jiným, než slušným standardem. K dispozici je rychlá hra, kdy počítač sám vygeneruje počet oponentů, jejich rozmístění a pravidla (možnost vypnutí špinavostí a nastavení míry znečištění vašich soupeřů), nebo standardní hra, kdy si určíte období, které chcete v čele své společnosti prožít (1830-2020), počet protivníků, města, ve kterých začnete a podobně. Nakonec můžete hrát předem připravené scénáře, ve kterých plníte specifický úkol, jako je propojení určitých měst Divokého západu, obnova infrastruktury po WW II nebo budování transkanadské železnice a mnohé další.

Je vám to málo? Správně, něco by chybělo, ale nechybí - multiplayer. Hrát je možné přes lokální síť nebo s pomocí služby GameSpy přes internet. Komplexní dopravní systém pokrývající území celých USA a části Kanady a Mexika dává více než dostatečný prostor pro urputné bitvy lidských protivníků okořeněné zákeřnými sabotážemi, spekulacemi s akciemi a skandály.

 Vagón třetí třídy - co je špatně
RAA sice mají právo na svou existenci, ale to neznamená, že jsou úplně bez vady. Bohužel, vady se zde vyskytují v množném čísle. Nejde o podobný koncept jako měl Railroad Tycoon nebo Transport Tycoon, který považuji za naprosto nejlepší zpracování tohoto typu her, ale pohříchu o problémy s technickým zpracováním. Po hezkém obrázku na úvodní obrazovce vás zarazí naprosto otřesný hudební doprovod. Nic proti country, pokud je to na country bále jednou ročně, ale dvanáct hodin denně se dvě nebo tři "vypalovačky" skutečně poslouchat nedají. Milosrdná volba music off naštěstí dovolí nahradit unylé banjo hudbou podle vašeho gusta z vašeho MP3 přehrávače na pozadí. Takže to vlastně také nic není.

Obrázek zdroj: Archiv Obrázek zdroj: Archiv Obrázek zdroj: Archiv

Po spuštění hry ale zjistíte, že se na vás autoři hry dopustili kruté zrady. Je pravda, že máte k dispozici skoro celou Severní Ameriku, ale jinak máte spíš pocit, že vás šálí zrak. Celá mapa je zpracována v několika úrovních s různými poměry přehlednost/detail. V tom nejpřehlednějším máte celou Ameriku jako na dlani včetně pavučiny železnic, v nejdetailnějším podle tvůrců hry zaznamenáte dominanty velkých měst (ano, Twin Towers v New Yorku jsou ještě pořád na místě), ale v praxi je to bída a běs.

Zvětšit zdroj: Archiv Ve srovnání s několik mnoho let starým Transport Tycoonem je to skoro až k pláči. Vláčky jsou podivné, většina měst je skoro stejná, animace abyste hledali o poledni s lucernou... No dobře, není to tak hrozné, ale u grafiky bychom opravdu koncem roku 2001 čekali trochu víc. Na druhou stranu, i přes poměrně závažná pochybení ohledně audiovizuálního zpracování nám pořád zůstává propracovaný herní systém, který tuhle hru staví do pozice absolutního držáku.

Stáhněte si: Demo (31 MB)

 
Xentar
připravil: jd
 
 

Verdikt:

Rails Across America jsou příjemnou variací na dané téma, kde požitek z některých nových prvků však kazí poněkud odfláknuté technické zpracování. Pokud ale překousnete absenci grafických orgií, zažijete orgie strategické.

Nejnovější články