Kingdom Come: Delivarance – Band of Bastards – recenze
7/10
zdroj: Warhorse

Kingdom Come: Delivarance – Band of Bastards – recenze

Datum vydání:
5. ledna 2019
Vývojář:
Vydavatel:
Platformy:
Detail hry

19. 2. 2019 18:30 | Recenze | autor: Šárka Tmějová |

V dodatečném obsahu Kingdom Come už jste s Jindrou mohli pomoct se znovuvýstavbou Přibyslavic a námluvami milé dívky pro pana Ptáčka. Zatímco předchozí přídavky šlo řešit čistě mírumilovnou cestou, v Band of Bastards už se bez řinčení zbraní neobejdete. Posázaví obsadila loupeživá banda vedená rivalským šlechticem a vy je se skupinou žoldáků musíte zase vyhnat tam, kam patří.

Hned v úvodu se sluší upozornit na to, že jsem během svého průchodu původní hrou preferovala spíš nebojový způsob. Můj Jindra chodí oděný v brokátu a spoléhá na svůj klukovský šarm, případně pod rouškou noci nasazuje tmavou kápi a tiše si dojde pro to, co zrovna potřebuje.

Na souboj s Prckem vzpomínám se zaťatou čelistí, v mém podání sestával hlavně z běhání kolem sloupu a natahování tětivy prokládaného sprškou nadávek. A přesně s tímhle přístupem v Band of Bastards absolutně nepochodíte.

Kraj Racka Kobyly trápí kromě Kumánů, padělaných grošů a jiných patálií další nepřátelská hrozba. Najal si proto skupinu žoldáků kolem Kuna z Rychvaldu, který mu dluží službičku, a proto by se o bandity měl postarat bez nutnosti platit mu další žold. Jindra Posázaví dobře zná, Racek ho tedy posílá, aby bandě sloužil nejen jako další pomocná ruka schopná držet meč, ale taky coby průvodce.

A že ten meč budete muset hned od začátku svírat velmi pevně. Případně jinou zbraň dle vašich preferencí. Aby vás žoldáci vůbec vzali mezi sebe, musíte jim předvést, co na bojišti umíte, takže pokud váš Jindra není zocelený příběhovými bitvami anebo hodinami na cvičišti s Bernardem, budete na úvod po kolbišti hodně tancovat.

zdroj: Archiv

Pár přátel mít...

Po úspěšné exhibici a nabytí určité důvěry se můžete vrhnout na seznamování s Kunovou bandou, což je dle mého názoru asi nejzajímavější část Band of Bastards. Jistě, jde o vcelku archetypální figurky: máte tu němého hromotluka; bratry, kteří nejsou tak docela bratři; mladého otloukánka, z něhož si zbytek bandy pořád jen utahuje a dělá si z něj poskoka, protože je s nimi nejkratší dobu. Poslouchat jejich historky z toulek krajem a předchozích zakázek je ale zpětně mnohem zábavnější než řešení bojových problémů.

S Kunem se vydáváte na výpravy po kraji na základě šuškandy. Začíná se zvolna, vyšetřováním masakru ve vypálené usedlosti, přičemž se nevyhnete stopování kusů oblečení a potoků krve. Odtud ještě můžete odejít bez boje, v následujících vyjížďkách už se ale zkříženým mečům nevyhnete.

Naštěstí pro tu šermířsky nepříliš nadanou část z nás jsou bojové scény z valné většiny hromadné. Chaotická řež nahrává tomu, abyste počkali, až se nepřátelé zaměří na ostatní žoldáky, a pak je nečestně a nesportovně švihali přes záda.

Nestojíte sice proti klasickým sedlákům v podvlíkačkách, z většiny jsou rytíři Rackova rivala Hagena vyzbrojení velmi dobře, ale není to nic, co by nevyřešilo pár dobře mířených ran.

Po práci legraci

Příběh se motá kolem starých šrámů, zrady a v neposlední řadě taky peněz. Z hlediska zvratů nejde o nic, z čeho by se vám srolovaly fusekle, úkolová linie prostě jen hezky dokresluje, jak to mezi středověkou šlechtou tenkrát chodilo.

Vedlejších odboček tu moc nenajdete, ta snad jediná se váže k Bakchově prstenu. Kdo tenhle kroužek zrovna nosí, tomu Kuno platí útratu po hospodách, což vyvolává nevoli u těch parchantů, na kterých už dlouho nebyla řada. Díky závisti a chamtivosti konečně dojde řada i na Jindru, který umí potichu vybírat kapsy a nepříliš bystré členy tlupy přesvědčit, že mu prstýnek chtějí dát sami od sebe.  

Nic pro padavky

Mé vcelku milé dojmy z rajzování po kraji kazí především fakt, že je Band of Bastards zoufale krátké. I s nepovinnou honbou za prstenem mi zabralo stěží tři hodiny, a to jsem většinu té poslední strávila neustálým opakováním finálního souboje, protože se mi polovina bandy objevila beze zbraní. Zkuste si je udržet naživu, když se na rytíře v plátové zbroji vrhnou holými pěstmi a váš Jindra je jouda, který drží palcát jako prase kost!

Celkového rozuzlení se tak doberete dřív, než se potenciálně zajímavá zápletka stihne nějak uspokojivě rozvinout. Stejně nevyužité jsou i načrtnuté charaktery postav, s nimiž bych klidně strávila těch hodin ještě jednou tolik. Moc tomu nepřidá ani fakt, že za své trmácení dostanete odměnu v podobě brnění, které má pravděpodobně horší statistiky než to, s nímž jste přídavek právě prošli, a ani ne tisíc grošů.

V případě, že jsou pro vás souboje gró Kingdom Come: Deliverance, s Band of Bastards určitě nešlápnete vedle. Je ale na vás, jestli vám cenovka 8 eur za dvě až tři hodiny zábavy připadá adekvátní.

Verdikt:

Band of Bastards neškodí ani tak to, že je zaměřené na souboje, které v základní hře nesedly každému, jako spíš jeho nedostatečná délka. Slibně se rozvíjející příběh skončí příliš brzy a nenechá vyniknout zajímavě napsané postavy.

Nejnovější články