Harry Potter a Tajemná komnata - rec.
8/10
zdroj: tisková zpráva

Harry Potter a Tajemná komnata - rec.

23. 11. 2002 0:00 | Recenze | autor: Redakce Games.cz |

Druhý film s Harry Potterem vydělal za první tři dny promítání v Americe 87 milionů dolarů. Sklidí jeho další počítačová dobrodružství v hledání Tajemné komnaty, nyní i v české verzi, podobný úspěch?

Autor: Korgull
Publikováno: 23.listopadu 2002


Obrázek zdroj: tisková zpráva Vítejte v druhém ročníku kouzelnické školy v Bradavicích. Máte-li již za sebou studium prvního ročníku, pak pro vás bude nový rok rozhodně zábavným rozšířením dosažených schopností. A nejen to. Vedle svého magického umění si pořádně proklepnete i svou fyzičku, logické myšlení a také odvahu čelit novým nevídaným nebezpečím. Patříte-li však k úplným nováčkům, vůbec nemusíte mít strach, že byste své zkušenějšími kolegy nemohli hravě strčit do kapsy. A dost možná, že se po absolvování tohoto druhého stupně magické školy, ještě rádi dobrovolně rozhodnete pro dodatečné studium ročníku prvního.

Harry Potter a Tajemná komnata, to je název druhého titulu z řady počítačových her vycházejících ze slavných románů JK Rowlingové a jejich filmových přepisů, které nyní slaví přímo gigantické úspěchy. Každý malý školák už ví, kdo je Harry Potter a nemálo jich určitě tajně touží, aby i za nimi v noci přilétla sova a přinesla jim psaní, resp. pozvánku do úžasného světa kouzelníků a podivných monster.

 Malý kouzelník se vrací do školy
První hra, kterou EA uvedli před rokem na trh, Harry Potter a Kámen mudrců (recenze), nás mohla plně zasvětit do situace a představit samotného hlavního hrdinu Harryho Pottera - syna dvou velkých magických mistrů zabitých zlým Lordem Voldermortem vyrůstajícího a utiskovaného v rodině svého strýce. Dále nás mohla naučit nás několika základním kouzlům a ukázat, že také mezi magickými učni může vyrůst opravdové přátelství, které dokáže přestát i ty nejhorší intriky zákeřných nepřátel. Harry Potter a Tajemná komnata na příběh předchozího titulu navazuje, nicméně noví hráči nebudou trpět pocitem, že se nemohou do děje nového pokračování začlenit.

Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva

Akční adventura Harry Potter a Tajemná komnata v third-person pohledu kamery začíná v Harryho pokojíku, v domě jeho strýce. Netrpělivý Harry se už nemůže dočkat, kdy se bude moci vrátit do Bradavic, když se na jeho posteli objevuje domácí skřítek. Ten Harryho varuje před cestou do školy, kde by podle jeho slov mělo na malého čaroděje číhat smrtelné nebezpečí. Náš hrdina má ale vlastní hlavu a když pro něj přiletí přítel Ron v otcově létajícím auťáku, neváhá nasednout a všichni se společně řítí ke svému cíli.

Zvětšit zdroj: tisková zpráva Už ale cestou se dostanou do problémů, když se auto zřítí přímo do koruny obrovského stromu a jedna z větví Rona uvězní. Zde začíná prvního Harryho akce, když se pomocí kouzel "Flipendo" a "Alahomora" pokusí osvobodit přítele z dřevěných spárů, aby se mohli včas dostat na zahajovací slavnost. Ještě než se ale na slavnost dostaví, shledají se opět se svou přítelkyní, nadějnou a pečlivou studentkou Hermionou a samozřejmě se jim nezapomene postavit do cesty ani "zmijozelský" primán Draco Malfoy.

 V Bradavicích se zase něco děje
Krátce po zahájení nového kouzelnického školního roku zjistíte, že nečekaný host ve vašem mudlovském pokojíku měl asi pravdu, když říkal, že se v Bradavicích děje něco zvláštního a životu nebezpečného. Několik místních obyvatel je v průběhu hry za záhadných okolností napadeno a obvinění padá na Rubeuse Hagrida, školního klíčníka. Vaším úkolem bude zjistit, jak to všechno doopravdy je, co nebo kdo je toho příčinou a jak název napovídá, odhalit tajemství Tajemné komnaty.

Ron a Hermiona samozřejmě budou stát při vás a celou hrou vás pěkně provedou. Jelikož už navíc jste tak trochu mazáci, váš pohyb po celém objektu školy je téměř bez omezení. Dokonce mezi samotnými vyučovacími hodinami si budete moci dělat, co se vám zrovna zamane. A abyste se neztratili, přidali tvůrci do hry mapu, i když jen velice obecnou. Ale hezky popořadě.

Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva

Harry má spoustu kapsiček, do kterých se mu toho hodně vejde - například takové "Bertíkovy fazolky tisíckrát jinak". Všude uvnitř i vně školy je jich spousta. Nacházejí se v nádobách, brněních na chodbách, různých truhlách, ale i volně na zemi v tajných chodbách školy, anebo je můžete získat soubojem s některým ze studentů či vymlácením z těch stvoření, která vám zkříží cestu při plnění úkolů. A k čemu vám fazolky budou? Za určité množství si můžete od jiných studentů něco koupit, ale lze je také použít jako zápisné, když se chcete s někým utkat v kouzelnickém duelu.

 Sbírání kartiček a obchodování
Zvětšit zdroj: tisková zpráva Harryho kapsičky se vám hodí i na čarodějnické kartičky v trojím provedení. Bronzové jsou nejhojnější. Po každých deseti sesbíraných pak Harrymu přibude jeden blesk podobný ukazatel energie. Vaše Folio Magi (kniha, kam se karty ukládají) ale nabízí místa také pro stříbrné kartičky, kterých už se ve hře vyskytuje méně. Když se vám však podaří udělat sadu deseti kusů, získáte klíč k tajným prostorám, jichž Bradavice skrývají opravdu mnoho. Až takových klíčů budete mít čtyři, budete moci vybojovat poslední typ nejvzácnějších zlatých kartiček. Bronzové i stříbrné karty lze získat podobným způsobem jako fazolky. Buď se vyvalí z některé dekorace, nebo si je koupíte za fazolky od jiných studentů.

Mimochodem, už poněkolikáté se zmiňuji o tom, že je možné něco koupit od jiných studentů. Pokud jste hráli předchozí titul, určitě jste na nic podobného nenarazili, a tak bude tato vlastnost hry pro vás nová. Bradavické chodby jsou obchodování-chtivých kouzelnických učňů plné. Poznáte je podle toho, že bez většího zájmu ledabyle postávají a pohazují si v ruce s fazolkou. Když pak kolem takového studenta projdete, na způsob klasických veksláků se vás zeptá, jestli chcete něco koupit. Rozhodnutí je pak na vás. Buď máte o nabízené zboží zájem a oplýváte i dostatečným množstvím platidla, anebo slušně odmítnete a půjdete dál.

 Výroba lektvaru aneb kurz barmana
Vedle kartiček se u obchodníků dá pořídit i lecjaká užitečná surovina např. na výrobu kouzelnického lektvaru. Ten se vám hodí později ve hře, až budete mít za sebou lekci míchání takového koktejlu ve třídě profesora Severuse Snapeho, vedoucího zmijozelské koleje. Naučíte se sice pouze jeden kousek, s čímž byste coby barman asi neuspěli, nicméně za tento nápoj by vám leckde v baru urvali ruce. Bude to totiž lektvar obnovující ztracenou energii. Suroviny na jeho přípravu se přitom nezdají být nijak zvlášť magické - voda a rujovníkové dřevo. Ale sežeňte u nás Ruji Vlasatou (strom). Navíc v tom bude určitě ještě nějaký další fígl.

Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva

Kousky rujovníkové kůry se jen tak neválí ani v samotné hře. Občas nějaký najdete pečlivě ukrytý v truhlách a jindy ho budete muset vytřást ze Zelníčků, skřítků střežících Ruje Vlasaté. Jsou to ale děsní prevíti, takže se vám lehce může stát, že kvůli jednomu kousku byť tedy cenného dřeva přijdete o ještě cennější energii, když se nevyhnete jejich útoku. Hází sice zase jenom dřevo, ale hodně rádi, často a dohodí daleko. Vydávají přitom pološílené skřeky, ale kouzlo Diffendo na ně platí. Ani vodu neobjevíte zrovna na každém rohu. Sem tam se vám ale podaří rozbít sklenici, ze které se vykulí kapka životodárné tekutiny. A pak tu zbývá opět již několikrát zmíněná varianta nákupu potřebného za nasbírané fazolky. Tolik k Harryho kapsičkám.

 Kouzlení
Zvětšit zdroj: tisková zpráva Už tu bylo tak trochu nakousnuto něco málo o kouzlení. Když to opět porovnám s dílem předchozím, i zde došlo k nějakým změnám. Například: každé kouzlo se vyznačuje určitým obrázkem, což bylo i v prvním díle. Až se však budete učit čarovat, už nebudete opisovat myší daný obrázek/znak, ale hezky se soustředíte na šipečky znázorňující klávesy, které musíte v okamžik, kdy po nich přejíždí kouzelnická hůlka, zmáčknout. Tento postup se opakuje třikrát a po každém úspěšně dokončeném kole jsou přidány další šipky. Možná že někteří z vás už měli možnost dostat se do styku s hrou V.I.P., kde byl podobný, i když trochu složitější postup v rámci bojování.

Ale zpět ke kouzlům. Za každé úspěšné kolo při učení se kouzla získáte od profesora body pro svou kolej. V tomto nutno podotknout, že je úplně jedno, kolikrát kolo zkazíte nebo jestli ho uděláte napoprvé, protože ať je to jak chce, vždy dostanete bodů stejně, což je možná trochu škoda. A aby tomu tvůrci nasadili korunu, tak i když celou hrou projdete s mnohem menším bodovým ziskem než všechny koleje ostatní, stejně je nakonec Nebelvír vyhlášen jasným vítězem tak, jak je tomu ve filmu.

 Tréninkový prostor
Až projdete všechny dostupné kurzy, budete mít v repertoáru celkem devět kouzel, z toho tři soubojová. Více vám ale o nich neřeknu, protože byste se neměli na co těšit. Po každé kouzelnické lekci se vám otevře tréninkový prostor, ve kterém dané kouzlo pořádně procvičíte. Vedle onoho čerstvě naučeného se vám v takovém cvičení hodí i již známé kousky. Cílem tréninkových misí je dosáhnout obrovské zlaté hvězdy, a to dřív, než vám vyprší limit a pokud možno s co nejvyšším možným počtem bodů. Limit si v průběhu svého snažení můžete prodloužit, když se soustředíte také na sběr menších hvězdiček.

Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva

Komplikovat vám to budou nejrůznější potvůrky od oheň chrlících kříženců kraba a želvy, přes oranžového slizkého šneka, několik typů pavouků, skřítků a šotků, až po různé houby a jedovaté rostliny. Za sezobání všech hvězdiček vám přibudou i bonusové body pro Nebelvír. A když už jsme u opět těch bodů, tak pokud jste četli knihy o Harrym Potterovi, nebo alespoň viděli první ze série filmových přepisů, pak jistě víte, že na shromažďování takových bodů si v Bradavicích obzvlášť potrpí.

 Soupeření mezi kolejemi
Zvětšit zdroj: tisková zpráva Také ve hře bude soupeření mezi jednotlivými kolejemi důležité. Největším rivalem vám bude pochopitelně Zmijozel s Draco Malfoyem v čele, který si neodpustí rýpavé narážky, když se během některé ze čtyř oslav nemůžete pochlubit lepším scóre. V takové situaci totiž získává jedinečnou možnost zaběhnout do místnosti odměn místo vás on. Jelikož ale nejste žádní ufňukánkové, můžete Nebelvír zkusit prosadit v zápase ve Famfrpálu. Harry se ligy účastní (stejně jako v předchozí hře) coby chytač Zlatonky. Jednodušší je to tentokrát v tom, že už nemusíte malou mršku pracně hledat, protože vás vaše koště bude za ní rovnou navigovat. Vy se pouze musíte snažit uhýbat soupeřovým snahám o vaše sesazení (nárazy vám ubírají energii), popř. se pokusit ukončit jeho vlastní let.

 Pohyblivé schodiště a další známé lokace
Kdo viděl první film o Harrym Potterovi, jistě na něj zapůsobilo prostředí kouzelnické školy. Zejména např. ohromná hala plná obrazů a s pohyblivým schodištěm. Tvůrci hry se snažili vehementně zachovat úžasnou architekturu celého objektu, připravili pro hráče mnoho překvapení a tajných chodeb, ale jedno se jim zvládnout bohužel nepodařilo. Obrazy, které ve filmech prostě žijí, rozmlouvají se svým okolím a podobně vlastně také kouzelnické kartičky, jsou ve hře pouhou statickou dekorací. To samozřejmě není zase takové neštěstí. Ono už tak je na chodbách Bradavic dost živo. Neustále tam pobíhají studenti a sem tam proletí nějaký ten duch, či projde kočka.

Tím se dostáváme ke grafické stránce hry. Oproti předchozímu dílu zde nedošlo v tomto ohledu k žádnému pokroku. Opět tvůrci využili Unreal engine a z obrazovky na vás zírají tak trochu kamenné tváře postaviček, které jsou i celkem podobné jejich filmovým předlohám. Vše zlé je ale pro něco dobré, a tak i zde lze spatřovat výhodu takového zpracování např. v tom, že si hra tím pádem neklade takové nároky na hardware. Minimální požadavky jsou: Intel Pentium II 300 MHz, 64 MB paměti (128 MB pro Win2k/XP), grafický 3D akcelerátor s 8 MB RAM, 450 MB volného místa na disku.

Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva
další obrázky z této hry najdete v naší sekci screenshotů

 České titulky
Harry Potter a Tajemná komnata je už v našich končinách k mání také v české verzi, o kterou se zasloužila Cenega. Pokud jste se ale těšili na český dabing, musím vám s lítostí oznámit, že se ho nedočkáte. Hra je ponechána v původním (velice pěkném) znění a veškeré texty a titulky jsou přeloženy do češtiny. Vzhledem k tomu, že je hra určena především mladším hráčům, nedokážu si dost dobře představit, jak budou stíhat louskat všechny ty titulky, když i mě to občas činilo potíže.

V originální krabičce spolu s CD objevíte vedle pokynů k instalaci a postupů řešení případných problémů také podrobný návod s popisem, co a jak ovládat, základními pravidly Famfrpálového utkání a spoustou dalších užitečných informací. V mé krabičce ale zřejmě zařádil šotek, anebo si Harry z dlouhé chvíle pohrával s písmenky v manuálu, protože nad některými se zcela nekontrolovatelně objevil háček, takže místo "akce" čtu "akče", nebo se marně snažím na klávesnici najít klávesu "ČTRL" či "ESČ" :) S diakritikou byly mimochodem problémy i ve hře (viz obrázky), ale to mohla být klidně chyba mých anglických Windows.

 Závěr
Zvětšit zdroj: tisková zpráva Pokud se zaměříte pouze na sledování děje a odhalení tajemství Tajemné komnaty, nestrávíte u hry déle než dejme tomu dvě až tři odpoledne pohodového hraní. Byla by však škoda nevyužít všech těch překvapení, výhod a bonusů při sbírání bodů, hvězdiček, karet a nevychutnat si vítězství z kouzelnických duelů, Famfrpálové ligy, apod. To vše vám totiž může zábavu prodloužit o pěknou řádku hodin, dní či týdnů. A i když si Harryho Pottera a Tajemnou komnatu několikrát zopakujete, určitě v něm najdete vždy ještě něco nového.

Stáhněte si: Trailer
Související články: Harry Potter & The Sorcerer's Stone recenze (11/2001), Novinky

 
Korgull
připravil: jd
 
 

Verdikt:

Musím říct, že i když měli asi tvůrci v plánu oslovit zejména mladší publikum, docela dobře dokázala hra pobavit i mě, z čehož usuzuji, že si ji určitě oblíbí i lecjaký jiný dospělák. Dost možná, že pak více času ve společnosti Harryho stráví rodiče, kteří půvabnou adventuru plnou dobrodružství chtěli pořídit svým hodným dítkům k Vánocům. I když je hra o něco jednodušší než její předchůdce, není o nic méně zajímavá a napínavá. Hodnocení 82% si dle mého názoru tedy určitě zaslouží.

Nejnovější články