Downward Spiral: Horus Station – recenze
7/10
zdroj: tisková zpráva

Downward Spiral: Horus Station – recenze

Datum vydání:
31. května 2018
Vývojář:
Vydavatel:
Platformy:
Detail hry

29. 6. 2018 19:45 | Recenze | autor: Lucie Jiříková |

Virtuální realita navzdory dřívějším optimistickým předpovědím spíše skomírá. Poměrně slibně vypadal Fallout VR nebo Resident Evil 7 VR, žádná z těchto her však nepřekročila svůj stín. To znamená, že takový ten klíčový titul, který by ke koupi VR vybavení přiměl i docela obyčejné lidi, nejen technické nerdy, stále ještě chybí. Downward Spiral: Horus Station je další z her, která by to mohla změnit. I ona však od začátku nabízí dva módy – s VR brýlemi a bez VR brýlí. A tak na sebe v podstatě hned vysype, že ambicemi změnit situaci nehýří.

Děj se odehrává na vesmírné stanici, kam vás hra vypustí bez jakéhokoliv předchozího vysvětlování, a tohoto přístupu se drží prakticky od začátku až do konce. Jedinými příběhovými vodítky jsou různé nápisy na informačních panelech stanice, jakož i předměty běžného použití, na něž tu a tam narazíte.

Tímto se Downward Spiral: Horus Station hodně podobá exploračním hrám typu Dear Esther nebo The Vanishing of Ethan Carter, ačkoliv v porovnání s nimi je na poskytnuté kousky příběhu ještě tak o dvě úrovně skromnější. To by samozřejmě nemuselo vadit, ale v této hře prostě občas máte pocit, jako kdyby příběh vlastně spíš nebyl. A to i pokud svoji představivost zapnete na maximum.

zdroj: Archiv

Největší nepřítel? Stav beztíže

Ústředním prvkem hratelnosti je pohyb. Asi nikoho nepřekvapí, že na vesmírné stanici panuje stav beztíže. V praxi to vypadá tak, že se vznášíte v prostoru, a pokud se chcete někam dostat, musíte se odrážet od stěn nebo se přitahovat k připevněným objektům. Prvních několik minut se člověk cítí docela beznadějně, ale pak si zvykne. I když se asi nikdy nebudete cítit úplně komfortně. Možná i proto, že tvůrci vždycky ve správný čas vytáhnou nějakou vypečenou překážku.

Vaši schopnost pohybu ve stavu beztíže prověří třeba přestřelky s létajícími drony. Jakmile se odrazíte do prostoru, stáváte se velmi jednoduchým cílem. Jenže schováváním za zdmi toho zase moc nevyřešíte, protože nemůžete střílet. Nehledě na to, že účinné skrývání za objekty může být docela problematické.

Další perfektní zkouškou jsou smrtelné překážky, jako například rotující lasery. Proplout důmyslnějším světelným zařízením bez ztráty života totiž vyžaduje nejen precizní zvládnutí pohybových nuancí, ale také správné načasování. A to ani nemluvím o situacích, kdy se tyto dvě překážky spojí v jednu obtížnější sekvenci, takže vám někdo střílí za zadkem, přičemž musíte rychle projít světelnými nástrahami.

Downward Spiral: Horus Station zdroj: tisková zpráva

Zatáhni zadek!

Krizové situace vám může ulehčit stále lepší vybavení jako například průraznější zbraň nebo ocelové lanko, s jehož pomocí se můžete přitáhnout ke stěně. Jenže ani sebelepší výbava vám nepomůže překročit limity dané pohybem, což je jasný autorský záměr. A ten se povedl opravdu skvěle.

Nejednou se přistihnete při tom, jak zatahujete třeba břicho nebo zadek, čistě proto, abyste v té rychlosti náhodou o něco nebrnkli a nezemřeli. Je trošku škoda, že těchto pasáží ve hře není o něco víc. Průzkum vesmírné stanice totiž není tak zajímavý, jako třeba průzkum města nebo lesa. Kulisy jsou více méně uniformní, všude se nacházejí ty samé zdi, obrazovky a další vybavení, kterého už z podstaty věci není zrovna moc.

Tvůrci navíc šetřili i některými detaily, takže prostředí vás brzy začne nudit. Tím spíš, pokud jste se na průzkum vydali bez VR brýlí, které nedostatek herních situací dokážou vyvážit hutnější atmosférou.

Konečné hodnocení je tedy hodně závislé na tom, jak k Downward Spiral: Horus Station přistupujete. Jestliže jste fanouškem vesmíru a na výlet jste si vzali VR, potom si k celkovému hodnocení klidně ještě pár bodů přidejte. Své kouzlo má i kooperativní multiplayer. I přesto však od tohoto vesmírného putování nic úplně převratného nečekejte.

Verdikt:

Downward Spiral většinu zábavy křesá z netradičního způsobu pohybu. Narazíte v ní na pasáže, kde to funguje naprosto skvěle. Potom se ale její kouzlo tak nějak rozplyne. Bod si můžete přidat v případě, že doma máte VR brýle či přítele, který se do stavu beztíže vydá s vámi.

Nejnovější články