Divoké Vlny (Surfs Up) - CZ recenze
6/10
zdroj: tisková zpráva

Divoké Vlny (Surfs Up) - CZ recenze

9. 8. 2007 0:00 | Recenze | autor: Redakce Games.cz |

Tučňáci jsou nejlepší surfaři na světě. Důkazem budiž hra Divoké vlny na motivy animáku, který dnes přichází do českých kin. Jedná se o tradičně laciný přívěšek k filmu?

Autor: Dick
Publikováno: 9.srpna 2007
První recenze české verze zdroj: tisková zpráva Verze hry: finální/česká/PC
Doba recenzování: 1 týden

Obrázek zdroj: tisková zpráva
Pokud trpíte utkvělou představou, že animované filmy jsou zábavou pro děti nebo infantilní jedince, měli byste se ihned na nějaký podívat. Třeba budete příjemně překvapeni. Podobné je to i u her, kdy člověk tak nějak očekává, že titul doprovázející animovaný film bude nějakou hloupou hříčkou pro nejmenší. O to víc vás pak potěší, když tomu tak jako v případě Divokých vln není. Samozřejmě tu dnes nemáme čest s nějakým zásadním titulem, který by přepsal herní dějiny, na druhou stranu však ani nejde o nějaký rozpačitý pokus těžící jen a pouze z licencovaného jména.

 Jako ve filmu
Příběh hry maximální možnou měrou vychází ze své filmové předlohy, která má dnes premiéru v českých kinech. Coby tučňák Cody se chcete stát tím neslavnějším a nejúspěšnějším surfařem všech dob. Cesta na vrchol je však nesnadná a všude se najde někdo, kdo vám hází klacky pod nohy. Jelikož ale máte silnou vůli a jen tak se nenecháte zviklat ve svém přesvědčení, dříve či později vám vaše snažení přinese první ovoce. Divoké vlny jsou titulem o surfování, vodě, poznávání nových koutů tučňáčího světa a samozřejmě nespoutané zábavě.

Předesílám, že filmový snímek jsem zatím neviděl, takže jsem měl trochu problém se sžít s hlavním hrdinou. Přeci jenom si s tučňákem v počítači netykám každý den, proto navázání vztahu s tímto zvířetem bylo trochu obtížnější. Kdyby vám ale náhodou sympaťák Cody nepadl do noty, již od začátku tu máte pár dalších postav, které si můžete vybrat místo něj (další se vám budou odemykat později).

Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva

 Mým vzorem je Tony Hawk
Ještě předtím, než jsem ke hře usedl, jsem si moc nedokázal představit, o čem bude. První sekundy strávené hraním daly jasně najevo, odkud vítr fouká. Divoké vlny se totiž až nezdravě podobají sérii Tony Hawk a mnohým dalším „prkenným“ titulům.

Základem všeho je mapa ostrova, po kterém se pohybujete. Na tomto ostrově probíhají různé surfařské soutěže a vaším úkolem je se jich účastnit a dokončit je s co možná nejlepším výsledkem. Cíle máte dané před každým závodem, v drtivé většině případů se jedná o dosažení určitého skóre, projetí zadaným počtem branek či posbírání určitého počtu sošek surfařů umístěných různě po trati.

Začátky ve hře jsou hodně těžké. Chvíli vám trvá, než si navyknete na nezvyklé ovládání (viz dále) a hlavně než se naučíte pořádně ovládat všechny triky a zjistíte, co je jak bodováno. Často jsem tak měl zpočátku problém vůbec dosáhnout na spodní hranici požadovaného skóre a proklínal autory za vysoko nastavenou obtížnost. Jak se ale později ukázalo, všechno to je o tricích a dokonalém osvojení ovládání. I základní trik totiž není problém po troše tréninku několikánásobně navýšit...

 Body, kam se podíváš
Možnost zisku bodů na konto vašeho surfaře číhá doslova na každém kroku. Kromě toho, že se vám za zády neustále valí příbojová vlna, kterou můžete využívat pro různé méně či více šílené triky, samotná trať skýtá spoustu jiných překvapení. Je vidět, že v tomto ohledu si autoři s designem úrovní dokonale vyhráli, neboť takřka pořád při troše štěstí a umu může hodnota vašeho bodového konta čile poskakovat směrem vzhůru – tady máte branku, támhle kládu, na níž se dá balancovat a tak dále a tak dále.

Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva

Jednotlivé triky se navíc dají znásobit sebráním některého z bonusů, díky čemuž budete po omezenou dobu dosahovat několikanásobku běžné bodové hodnoty. A pokud dáte za sebou perfektní sérii několika bezchybně provedených triků, otevírají se vám dveře ke speciálním trikům, které je jednak radost sledovat a druhak není problém s nimi dosáhnout i přes hranici 10 000 bodů za jedno jediné číslo.

 Všudypřítomný humor
Divoké vlny jsou ale také kromě surfování o humoru, který je doslova všudypřítomný. Ostatně za vše myslím mluví to, že jednou z hlavních postav je opelichané kuře, které si díky surfu chce vydobýt svých pár minut slávy. Před každým závodem tak sledujete humorný výstup televizního moderátora – mrože, který vám představí danou lokaci opravdu nezaměnitelným způsobem. Podobných situací je ve hře vícero, byť na některé narazíte až v pozdějších fázích hry díky bonusovým videiím.

 Ovládání s kompromisy
Divoké vlny je hra i pro konzole a na jejím ovládání je to trochu znát. Tedy ne že by bylo nějak přehnaně složité, ale pro využití všech možných kláves byste měli mít nejméně tři ruce. U svého svěřence ovládáte čtyřmi klávesami jeho pohyb, další čtyři fungují coby trikové a každá z nich vyvolá jiný typ triku (chycení prkna, jeho otočení, backflip atp.). Pak tu máte ale ještě další čtyři klávesy na rotace a pokud neovládáte prsty s grácií klavírního virtuosa, radši na jejich využívání ihned zapomeňte. Několikrát jsem zkoušel rotace do svých triků zapojit, ale marně. Nakonec jsem na ně rezignoval a zvykl si hrát bez nich.

Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva

Výčet výše uvedených kláves samozřejmě ještě není úplný, protože nesmíme zapomenout na klávesu pro skok, grindování a libůstku v podobě klávesy, kterou můžete pořvávat na své soupeře v průběhu zběsilé jízdy. Jak vidíte, kláves je více než dost a docela se obávám, zda to vzhledem k orientaci na mladší publikum není spíše na škodu. Snad právě proto bych pro hraní Divokých vln více než doporučoval k počítači připojit gamepad a klávesnici nechat ležet ladem.

 Ošemetná obtížnost
Poněkud rozčarován jsem z obtížnosti hry. Na počátku se hra tváří značně nepřístupně a budete vůbec rádi za nějaký podařený trik. Jakmile překonáte tohle úvodní období, zjistíte, že porážet soupeře není zas tak těžké a než se nadějete, jste na konci. Opravdu, kampaň u Divokých vln není pro zkušeného hráče problém projít za jedno odpoledne. Možná nesplníte všechny úkoly (a nezískáte tak bonusový obsah ve formě videí a artworků), nicméně se ze surfařské nicky stanete šampionem.

Jasně, hra je primárně pro mladší hráče než jsem já, ale tam mám trochu obavu, aby se nenechali odradit složitějším úvodem. Každopádně dokončení hry a splnění naprosto všech úkolů zabere více času, byť ne o moc. I tak se hrací doba pohybuje někde mezi 5-10 hodinami v závislosti na zkušenostech.

Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva

Samotný prožitek ze hry můžete ještě prodloužit tzv. Sjezdem na listu, což je speciální mód se zcela odlišnými úrovněmi. V něm se vypravíte na kopec a na listu pak sjíždíte do údolí a přitom se musíte vyhýbat různým nástrahám po cestě tak, abyste závod dokončili v co nejkratším čase. Je to sice zábavné, ale bohužel jen tak z poloviny jako vlastní hra (o délce ani nemluvě). A kdyby tohle někomu bylo málo, ještě je tu možná hra dvou hráčů formou split-screenu. Ten ale příliš zábavy nepobral a docela rychle se vám přejí.

 Lokalizace
Divoké vlny přicházejí na český trh v naší mateřštině, což je vzhledem k cílení na mladé hráče vcelku pochopitelné. Lokalizace je kompletní i s povedeným dabingem, takže pokud jste viděli film, rozhodně se máte na co těšit. Jedinou výjimkou jsou bonusová videa, kde proběhlo počeštění jen formou titulků. Kvalita překladu je dobrá a ať hledáte jak hledáte, žádný češtinářský prohřešek tu nenajdete.

 Slabší zpracování
Technické zpracování bude pravděpodobně věcí, kvůli které mnozí hru ihned odsoudí a smetou ze stolu. Souhlasím, že podle přiložených obrázků hra nevypadá zrovna dvakrát lákavě, nicméně pokud ji uvidíte v pohybu, trošku v tomhle změníte názor. Na statických obrázcích vždycky vyniknou všechny nedostatky více než v samotné hře, která si to kvapí v opravdu svižném tempu a nedá vám moc času přemýšlet nad tím, že tenhle objekt má málo polygonů (HW nároky).

Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva
další obrázky z této hry si prohlédněte v galerii

Důležité myslím je, že se autorům podařilo právě grafikou vybudovat solidní atmosféru, která si vás brzy získá. Ať už to jsou emotivní výstupy mrožího moderátora, efektní nájezdy kamery před jednotlivými závody nebo třeba grafická různorodost jednotlivých lokací, to všechno dává dohromady celek, který působí kompaktně a nic v něm zásadně nechrastí.

O hudební a zvukové stránce se nemá smysl moc rozepisovat, protože na ní jen těžko najdete něco výjimečného nebo špatného. Dabing jsem již zmiňoval, zvuky také nemají chybu a vyzdvihnout musím pohodové pop-punkové melodie z nástrojů kapel jako např. Simple Plan, které vám po celou dobu hry hrají do uší.


Stáhněte si: Demo

Související články: Novinky, Recenze filmu
 
Dick
autorovi je 25 let a již od útlého dětství se zajímá o hry, hudbu a vše krásné; vedle dlouhých hodin před monitorem rád jezdí na horském kole a ulítává na gumových medvídcích


 
 
Dick

Verdikt:

Pohodová oddychovka pro malé i odrostlejší hráče. Není sice přelomová ani úplně bez chyb, ale ty se díky relativně ucházející hratelnosti snadno ztratí stejně jako kapka v moři. Pro fandy filmu a Tony Hawka nutnost, pro všechny ostatní příjemné zpestření herního jídelníčku na parné letní odpoledne. Výhodou je snížená cena, jen mírně přesahující pětistovku.

Nejnovější články