Bone: Out from Boneville - recenze
6/10
zdroj: Archiv

Bone: Out from Boneville - recenze

Datum vydání:
16. září 2005
Vývojář:
Vydavatel:
Platformy:
Detail hry

17. 10. 2005 0:00 | Recenze | autor: Redakce Games.cz |

Bone: Out from Boneville je prvním dílem ze série adventur na motivy úspěšného komiksu od Jeffa Smitha. Držíc se pevně své předlohy a pocházejíc od ex-vývojářů z LucasArts, zprostředkuje za 20 dolarů moře zábavy?

Autor: Nukem
Publikováno: 17.října 2005
První česká recenze této hry zdroj: Archiv Verze hry: finální/anglická
Doba recenzování: víkend


Obrázek zdroj: Archiv Není to poprvé, co se na obrazovkách našich počítačů objevuje hra založená na knižní předloze, či konkrétně na komiksu (Martin Mystere, Druuna...). A jak už to tak bývá, ani celkem nová komiksová série Bone, vydávaná v létech 1991 až 2004, není v našich končinách příliš známá. Naštěstí je tu firma Telltale, která se rozhodla, za těsné spolupráce s autorem Jeffem Smithem, vdechnout třetí rozměr více jak třinácti stům stránkám papíru a rozšířit základnu fanoušků této populární a mnohokrát oceněné série. Zárukou kvality hry je nejen aktivní dozor samotného tvůrce komiksu, ale rovněž reference vývojářů, z nichž mnozí stáli u zrodu takových titulů jako Full Throttle, The Dig, Curse of Monkey Island, Grim Fandango nebo Sam & Max. Tedy her, při jejichž citování se pamětníkům chvěje hlas.

 Stáhněte si ji z internetu
Pravidelní čtenáři Tiscali Games už jistě zaznamenali několik průběžných zpráv o vývoji první epizody, která nese podtitul Out from Boneville. V polovině září jste si jej pak mohli stáhnout a vyzkoušet úplný začátek hry. Taktéž možná víte, že další ze zbývajících osmi dílů budou s 5 až 6 měsíčními odstupy následovat, přičemž druhý díl by měl vyjít počátkem roku 2006. Rovněž je důležité zmínit fakt, že všechny epizody jsou distribuovány elektronicky, tedy po zaplacení příslušné částky vám přijde pouze aktivační kód, vy si stáhnete příslušný díl, případně i manuál a můžete hrát.

Výhodou takové distribuce je cena osvobozená od přirážek za výrobu krabic a médií, jakož i marže distributora a prodejců a rovněž i rychlost dodávky, teoreticky minuty. Nevýhodou je pochopitelně nutné připojení k internetu pro stažení hry a aktivaci před prvním spuštěním, vlastnictví vhodné platební karty a také trochu to, že si hru musíte vypálit, manuál a obal vytisknout, pakliže si ji chcete zařadit do knihovny mezi ostatní.

Obrázek zdroj: Archiv Obrázek zdroj: Archiv Obrázek zdroj: Archiv
TIP: kliknutím na velkou verzi screenshotu se dostanete na následující obrázek

 Ke kořením adventur
A jak se tedy hraje Bone: Out from Bonville? Jde o klasickou „point&click“ adventuru, která obsahuje i několik akčnějších scén. Na začátku jste, společně se třemi bratranci Fone Bone, Phoney Bone a Smiley Bone, nemilosrdně vrženi do vyprahlé pouště a to bez jakéhokoliv vysvětlení či třeba jen krátkého úvodního videa. Pochopitelně ti, kdo komiksy už znají, mají celkem jasno, ostatní si musí počkat až do druhé poloviny této epizody.

Po úvodních rozhovorech máte možnost podniknout s Fonem první průzkum terénu. Nápovědu k jednotlivým akcím, která má pomoci v orientaci adventurním nováčkům, lze pochopitelně vypnout. Také zde brzy narazíte na jeden zajímavý rys hry. Během jednoho rozhovoru, jehož se účastní tři a více postav, lze oslovovat všechny postavy v libovolném sledu. Stačí kliknout na ikonu zvolené postavy a už můžete vybírat z příslušné nabídky vět. Takto lze třeba s prvním diskutujícím načít určité téma, pak se obrátit na někoho dalšího, zjistit jeho názor a zase se vrátit k prvnímu zpovídanému (viz video).

Zvětšit zdroj: Archiv
takhle vypadá původní komiks Bone

 Bez akce by to nešlo
A už tu máme první akční scénu. Naše povedené trio se totiž jako na potvoru zastavilo v místě, kudy každoročně prolétává extrémně početná komunita hladových kobylek. Co se od vás očekává? Nic víc než pohyby myší do stran řídit směr Foneho běhu tak, aby se vyhýbal opakujícím se překážkám v podobě balvanů nebo přes ně skákal po kliknutí levým tlačítkem. Nic těžkého, zdá se.

Bohužel, nedá mi než to prozradit, že při druhém podobném závodě byly Fonyho reakce na pohyby myši citelně pomalejší, rolování scény se podivně vleklo a chvílemi zase skokem na chvíli zrychlilo. Navíc, přestože jsem hrál v režimu přes celou obrazovku, nebylo neobvyklé dostat se s kurzorem jakoby mimo pomyslné hrací okno hry, kdy se najednou objeví desktopový kurzor a po kliknutí se hra minimalizuje. To byla asi jediná zásadní chyba, kterou jsem zaznamenal. Jinak s akčními mezihrami se jistě setkáme i v následujících dílech.

 Každý sám za sebe
Po překážkovém běhu před kobylkami se parta bratranců rozdělí a Fone zůstává sám. Na cestě údolím potkává další postavy. Malou blechu jménem Ted a jeho většího, ale duševně prostšího bratra, červeného draka, půvabnou Thorn a další. S pomocí nových přátel a vlastního intelektu, resp. toho vašeho, řeší jednoduché situace (jak se dostat na druhý břeh řeky, jak vytrhnout ředkvičku, jak nasekat dříví, nabrat vodu...). Vše jde rychle, díky nízké náročnosti na přemýšlení, minimálnímu počtu aktivních míst i použitelných předmětů.

Obrázek zdroj: Archiv Obrázek zdroj: Archiv Obrázek zdroj: Archiv

Jistou část cesty si zopakujete také s Phoneym. Vzhledem k rozdílenému charakteru postav je i řešení jednotlivých situací rozdílné. Fone je dobrák od kosti a tak mu každý rád vyjde vstříc. Phoney, je sobecký a lakomý jako strýček Skrblík, a tak se mu mnohem lépe povede někoho vytočit než přimět k přímé spolupráci. Pro úplné nováčky je k dispozici stupňovitá nápověda, kdy po prvním kliknutí je řešení lehce naznačeno, a až po třetím či čtvrtém kliknutí se ukáže přesný postup.

VIDEO Z NAŠEHO HRANÍ
Třiapůlminutové video (30 MB, DivX4) ve vysokém rozlišení je kompilací krátkých úseků ze samotného hraní. V prvních dvou scénách účinkuje věčně nabručený Phoney Bone, který zde např. rozmlouvá s vlastním žaludkem. Ve třetí scéně se dobrosrdečný Fone Bone snaží vyřešit záhadu děravého vědra (pozor! nápověda ke hře). Následuje ukázka zajímavého systému rozhovorů, tu střídá překážkový závod o vlastní život a závěr videa je věnován dalším důležitým postavám nejen tohoto dílu hry.

 Méně důrazu na formu, ale více obsahu
Zvětšit zdroj: Archiv Grafika, byť trojrozměrná, se drží komiksové koncepce. Postavy jsou věrné předloze, jakož i spartánský vzhled celé hry. Jednoduché textury, skromné množství objektů, malá plocha většiny lokací, nízké rozlišení 800×600 bodů s možností zapnutí vyhlazování hran. Zkrátka grafické orgie se rozhodně nekonají. Přesto je grafika stylová. V duchu skromnosti se nese i hudba. Těžko ji nějak charakterizovat, někdy jde o jižanské motivy, akční mezihry jsou zase doprovázeny rytmickým domorodým bubnováním, při průchodu kolem řeky vás ukolébává dechový orchestr, a když si se sourozenci Kuskusovými hrajete na schovku, hraje přitom dětská odrhovačka jak vystřižená z Teletubies, které se nezbavíte po zbytek dne.

Je tedy více než zřejmé, že hra stojí především na obsahu a méně na formě. Vtipné dialogy, mimochodem celkem slušně nadabované, ostré slovní přestřelky, netradiční situace a jejich nápaditá řešení, střet osob s odlišnými hodnotami a zvyklostmi. To je ta pravá podstata celé hry, jakož i její komiksové předlohy.

Obrázek zdroj: Archiv Obrázek zdroj: Archiv Obrázek zdroj: Archiv
další obrázky z této hry najdete v naší sekci screenshotů

 Není to trochu drahé?
Celkově to vypadá na zajímavý seriál poctivě zpracovaných her pro celou rodinu, avšak je tu několik věcí, které potencionálně brání jejímu většímu rozšíření. Jak už jsem psal na začátku, jednotlivé díly jsou distribuovány elektronicky a elektronicky jsou taktéž zpoplatňovány. Přestože vedení zvláštní internetové platební karty nestojí tolik, její vlastnictví u nás ještě stále není tak běžné. Jako dárek působí krabice s tištěným manuálem a lisovaným médiem daleko lépe než soubor na disku. Tak jedině, že by hra byla darována třeba na praktické 1GB USB klíčence (i když instalátor má pouze 60 MB ;)

Zvětšit zdroj: Archiv Ovšem asi tím nejpodstatnějším problémem je cena dvacet amerických dolarů za první díl, který, a teď to bude vypadat, že si dělám legraci, zabere zkušenějšímu hráči ani ne dvě hodiny čistého času. Ačkoliv je to cena dejme tomu poloviční než za jakou seženete většinu nových her, vzhledem ke třetinové nebo spíše čtvrtinové hrací době, je stále ještě dost vysoká. Její krátkost je na oficiálním fóru mnoha hráči kritizována a tak se možná dočkáme nějakého zlepšení. Třeba levnějších dalších dílů a nebo snad každého druhého zdarma? Kdo ví. Naději vkládám i do vydání kompletní edice za zvýhodněnou cenu oprosti sumě za všechny díly. To vše ale ukáže až čas. Tvůrci každopádně slíbili, že následující epizody by měly být delší.

Stáhněte si: Demo, Trailer...

Související články: Novinky...

 
Nukem
autorovi je 31 let, je vědeckým pracovníkem na Západočeské univerzitě v Plzni, specializuje se na adventury, RPG a FPS, ty však již pomalu opouští :-)


 
 
Nukem

Verdikt:

Zábavná, avšak velmi krátká a jednoduchá adventura. Obávam se ale, že při ceně dvacet dolarů za pouhé dvě hodiny hraní si ji pořídí pouze milovníci tohoto komiksu nebo ti, kteří se až tak moc nemusí rozhodovat, kam s vydělanými penězi. Být hra delší nebo pokud by později vyšla krabicová verze s více epizodami, bylo by hodnocení určitě vyšší.

Nejnovější články