Bear With Me - recenze prvních dvou epizod
8/10
zdroj: Vlastní

Bear With Me - recenze prvních dvou epizod

Datum vydání:
8. srpna 2016
Vývojář:
Vydavatel:
Platformy:
Detail hry

19. 3. 2017 18:55 | Recenze | autor: Pavel Válek |

Neudržovaná potemnělá místnost, venku déšť a na dveře klepe neznámá žena zrovna ve chvíli, kdy by ji nikdo neočekával. Soukromý detektiv chvíli otálí, ale pak ji pozve dovnitř. Pohlédne na ni přes sklenku se zlatavým nápojem a zjistí, že jí je jen deset let. Ona na něj ihned spustí, jako by byli staří známí. A že jsou! On je její plyšový medvěd a zároveň kolega vyšetřovatel. Vítejte v detektivní adventuře Bear With Me.

Bear With Me hraje do noty všem fanouškům noirových filmů. Typická černobílá stylizace, dlouhé monology huňatého protagonisty a všudypřítomná depresivní nálada při pátrání po ztraceném bratrovi mladé Amber jsou jako vystřižené z klasických příběhů detektivů „drsné školy“. Naopak využití hraček jako postav a zvláště místností v potemnělém domě, jako jednotlivých lokací evokuje vzpomínky na dobu, kdy se dobrodružství ukrývala doslova za každými dveřmi.

One Last Case

Amber se probouzí uprostřed noci ze zlého snu, aby zjistila, že vedle její postele sedí vystrašená žirafa s důležitou informací. Ambeřin bratr se ztratil a ji samotnou hledá tajemný muž, známý jen jako „Red Man“, jehož oblíbenou kratochvílí je zapalování domů v Paper City. Vyšetřování tak důležitého případu ovšem není jen tak, a proto musí Amber přesvědčit druhou polovinu vyšetřovacího dua, aby přerušil svou penzi n a vydal se s ní vyřešit poslední případ.

Nejprve se budete pohybovat čistě po prostorách Ambeřina domu, s cílem přesvědčit neoblomného policistu, aby vás pustil do Paper City. Celé město žije ve strachu a při každém šustnutí listí jsou obyvatelé na pozoru. Dopadení Red Mana je otázkou života a smrti pro celé město.

zdroj: Archiv

Long Time No See

Při vyšetřování potká ústřední duo spoustu stylových charakterů. Již zmíněnou postarší žirafu, dvojici mafiánských králíků, psího policistu a čerstvě propuštěného skladníka. Stylizace každého z nich odpovídá období americké prohibice. Například králíci se chlubí tím, že za městem pašují mrkvový džus. Nepotkáte ovšem jen vyslovené zločince, vaši cestu zkříží i poměrně neškodný stalker a staří známí, se kterými měl Teddy, jak se samozřejmě medvědí vyšetřovatel jmenuje, ať už pracovní, nebo osobní vztah.

Nebýt jejich plyšového vzezření, ani nepoznáte, že nejde o lidské postavy. Všechny charaktery vás navíc znají a mají s Teddym a Amber určitý vztah. Nepřijde vám tak vůbec divné, když vám panenka při první návštěvě v jídelně odmítne nalít kávu kvůli nízkému věku Amber, nebo že se o pár obrazovek dál bavíte s bláznivým policistou o tom, jak jsou racci vlastně takovou malou špionážní službou pro celé město. Všechny rozhovory působí uvěřitelně a vyvolávají ve vás zájem o to, co přesně se v minulosti všech postav stalo.

Vyřešit případ a spát

Velkou část vyšetřování tvoří prozkoumávání místností a hledání stop. S tím je vždy spojena lehká hádanka typu „najdi způsob, jak odstranit pavučinu“, nebo „vyvolej film v temné komoře“. Všechny hádanky jsou založeny na logice, takže se zkušeným hráčům adventur, zvyklým na mnohem drsnější přístup, mohou zdát primitivní. Pro všechny ostatní je ale jen přínosem, že je nepotká chvíle, kdy budou muset zkombinovat mrtvého úhoře s loučí, aby dostali svítilnu.

Stejně tak se hře stále daří balancovat mezi vážným příběhem a odlehčenými odkazy na to, že vše je vlastně jen výplod dětské představivosti. Ať už tomu dopomáhá charisma samotného protagonisty, nebo všemožné odkazy na noirové detektivky, od samotného začátku vás příběh pohltí a vy se s chutí vydáte zachránit Paper City, najít ztraceného bratra, a přijít na kloub tomu, kdo je vlastně ten záhadný Red Man. Z herního transu vás tak probudí až finálních titulky.

Tento příběh není pro mladý

Temný, chvílemi až hororový příběh si drží svoji atmosféru po celou dobu. Chvílemi může napětím dokonce konkurovat hororovým hrám a hra rozhodně není určená mladšímu publiku. Vývojářům se povedlo perfektně vyvážit vážnost pátrání po zmizelé osobě s typicky dětskými tématy. I ty problémy, které jsou z pohledu dospělého banální, dokázali vývojáři zpracovat natolik skvěle, že jsou lákavé a jdete po jejich linii, dokud se nevyřeší. Medvídek je navíc po vzoru noirových detektivů správně sarkastický a dokáže tím vyvolat nejeden úsměv. I lehké popichování obou protagonistů představuje příjemně dospělou interakci – malé holčičky s plyšovým medvědem.

Hra si navíc díky svému zasazení může dovolit nebrat se zcela vážně a bořit čtvrtou zeď, aniž by jí to jakkoliv ublížilo v oblasti dramatičnosti. Když se tedy Teddy s Amber představí jako Mulder a Scullyová, nebo narazíte na obrazovku, která schválně není dokončená, je to mile úsměvné. Zvláště proto, že dětská představivost takovým věcem neklade meze, ale také na tom má velký úděl fakt, že tyto chvilky odlehčení vám hra nenutí každou chvíli. Často se skrývají v odpovědi, kterou vůbec nemusíte zvolit, a můžete tak celým příběhem projít, aniž byste jednotlivé narážky a vtípky zaznamenali.

zdroj: tisková zpráva

Se selským rozumem

Z vyšetřování vás nebudou vytrhávat ani hádanky, které by se sice na první pohled mohly zdát primitivní, protože na nich nestrávíte desítky minut, až hodiny přemýšlením, co přesně měl game designér na mysli, když danou hádanku navrhoval. Ve skutečnosti jsou však jen natolik promyšlené, aby nad jejich řešením ani méně zkušení adventuristé nestrávili mládí. Pokud se i tak ocitnete v nouzi, stačí kliknout na Teddyho a on se s vámi podělí o své vyšetřovatelské rady.

Snad jedinou větší výtkou směrem k Bear With Me by mohla být krátká herní doba. První dvě epizody bez problému projdete pod tři hodiny, které vám ale přijdou jako pár minut, protože budete dobře bavit. Pokud je Film Noir vaším šálkem čaje, určitě dejte Bear With Me šanci. U druhé epizody se vývojáři poučili z toho minima chyb přítomných v epizodě první a dohromady už jde o skvělou klikací adventuru. Na třetí epizodě začal tým Exordium pracovat koncem února.

Verdikt:

Vtipná, propracovaná a velice dobře napsaná detektivní adventura, která chytře mísí vážnost noirového příběhu s hravostí dětské představivosti.

Nejnovější články