Máte námět či připomínku? Napište nám
Discovery Tour pro Assassin’s Creed Odyssey vás naučí dějepis, i kdybyste nechtěli
zdroj: Archiv
Dojmy z hraní

Discovery Tour pro Assassin’s Creed Odyssey vás naučí dějepis, i kdybyste nechtěli

1. 10. 2019 16:00 | autor: Šárka Tmějová |

Historie mě nikdy moc nebrala. Z velké části asi proto, jak se dějepis vyučuje na školách: Mnohem víc než memorování dat a výsledků bitev mě vždycky zajímalo, jak se lidem žilo před stovkami, tisíci, miliony let. Což vám na hodině sice řeknou, ale u tabule nebo v písemce stejně vždycky chtějí ty letopočty a chronologický seznam českých knížat. Ale Discovery Tour ne – a právě proto jsem si o starověkém Řecku tentokrát i něco zapamatovala.

Série Assassin’s Creed má pro výuku historie ideální předpoklady, čehož jsou si v Ubisoftu velmi dobře vědomí. Dříve se do vás historická data snažili nalít prostřednictvím rozsáhlé encyklopedie, tu ovšem v posledních dvou iteracích nahradil plnohodnotný výukový mód Discovery Tour. V něm se můžete po ptolemaiovském Egyptě či Řecku za peloponéských válek toulat bez toho, aby se vás na každém rohu snažil někdo zabít, a namísto úkolů plníte tematické okruhy, které se vám snaží srozumitelnou formou zprostředkovat co nejvíc informací na co nejmenší ploše.

Učení je vždycky tak trochu opruz, pokud ve vás dané téma neprobudí zvídavost samo o sobě. Standardní Assassin’s Creed Odyssey věrnost reáliím snad ani nepředstírá vzhledem k tomu, že sérií prostupují nadpřirozené prvky, konspirace asasínů a templářů i ovlivňování událostí, které se vždycky staly trochu jinak. Disponuje ale živoucím světem, který alespoň na prvních pár pohledů vypadá tak, jak asi mohl vypadat i tehdy a oproti učebnicím a dokumentům má nepopiratelnou výhodu – dokáže mnohem snáze udržet vaši pozornost.

Už základní hra mě kupříkladu poučila o tom, že dnes zubem času vybělené antické sochy kdysi hrály všemi možnými barvami. Discovery Tour pak jde ještě mnohem dál za hranice náhodných „fun factů“, byť si nejsem jistá, kdy přesně v životě využiju znalost rozdílu mezi amforou a oinochoé.

zdroj: Ubisoft

Jednotlivé lekce jsou rozeseté po celé rozsáhlé mapě – za povídáním o minotaurovi musíte zamířit na Krétu, o vítězství Athéňanů nad Peršany vás zase poučí v Marathónu. I tematicky je nabídka vskutku pestrá, toulat se můžete olympijskou vesničkou, projít si třeba typické athénské stavení, ale taky zabrouzdat do hlubin demokracie, architektury nebo mýtů.

Každou procházku uvádí příslušná historická osobnost, což může být z příběhové části známý opilý strýček Markus (pokud vás zajímá víno), ale taky spartský král Leonidas (pokud vás zajímá… no, Sparta a její válečné úspěchy). Na jednotlivé zastávky se ale musíte vydat na vlastní pěst a dávat pozor, protože v posledním stanovišti si vás zase prozkouší.

Za špatné odpovědi na tři související otázky vás ale nikdo netrestá. Ba naopak, většinou se nesprávnou volbou dozvíte ještě něco navíc, opakování matka moudrosti a tak dále.

Když už jsme u informací navíc, po celém světě jsou roztroušené „otazníčky“. Dohromady jsou jich stovky, což trochu vyrovnává nešťastnou skutečnost, že plnohodnotných okruhů je oproti Origins jen zhruba půlka. Otazníčky kromě suchého textu doprovází různé ilustrace nebo třeba srovnání, jak vymodelované místo vypadá dnes v reálu, takže jsou dalším zdrojem zajímavostí a gamifikace.

Jejich sbíráním, jakož i plněním jednotlivých okruhů, si odemykáte různé avatary a koně. Vylepšení je to čistě kosmetické a se základní Kassandrou na hnědákovi se toho naučíte úplně stejně jako s bohy políbeným Alexiem na jednorožci, ale chápeme se.

Jsou tu i další detaily, které s edukací příliš nesouvisí, ale potěší, že tvůrci na něco takového mysleli – na zemi občas uvidíte bílé kroužky, a když se na nich se svou postavou zastavíte, spustí se skript s příslušnou interakcí. Váš avatar tak může prodávat látky na tržišti, šlapat hrozny nebo prosit bohy o dobrou úrodu. Pokud se chcete vyblbnout s už tak propracovaným fotomódem, máte možnost.

Discovery Tour je zdarma pro všechny majitele základní Assassin’s Creed Odyssey, pořídit se dá i samostatně za necelých 20 dolarů. Pokud o starověkém Řecku už všechno víte, asi vám nic zásadního neodhalí, ale jestli jste stejně jako já dávali pozor jen u historek z Pantheonu, rozhodně má co nabídnout. Takovou kombinaci vysokých produkčních hodnot a návalu informací totiž v oblasti edukativních titulů jen tak někde nenajdete.

Drobnou překážkou pro našince ovšem může být fakt, že na rozdíl od základní hry pro Discovery Tour nejsou dostupné české titulky. Absenci češtiny ale můžete pojmout jako výzvu a kromě historie si procvičit i angličtinu nebo některý jiný nabízený jazyk.

Nejnovější články