zavřít

Česká tahovka Arma Tactics je průnikem XCOM a Jagged Alliance

Android

- Dojmy z hraní autor: Petr Poláček Komentáře: 0

Po zadání dotazu „Arma Tactics“ vyhodí google řadu článků v tuzemských i světových médiích, které krátkou prezentaci hry, běžící na chystaném „handheldu“ Nvidia Shield, hodnotí velmi kladně. Nedivím se, těch pár záběrů z Arma Tactics mě zaujalo úplně stejně jako kolegy z ostatních médií. Chtěl jsem ze hry vidět víc, a protože Arma Tactics vzniká v Praze, přemluvil jsem partu vývojářů z Centauri (respektive Bohemia Interactive), aby mi svou skoro hotovou hru předvedli.

Když mě po překonání klasických propriet (úvodní menu, intro, výběr vybavení vojáků apod.) vyplivla hra v jedné z celkem pěti misí hlavní kampaně, potvrdil jsem si letmý dojem z nedávného videa: Arma Tactics je na pohled pěkná hra se spoustou technologických a vizuálních vychytávek, které umožňuje Tegra 4 procesor (realtime stíny, efekty kouře a jiné).

Schopnosti Tegra 4 procesoru má ostatně taktická Arma prezentovat, právě proto je jednou z několika vlajkových lodí Shieldu. Výborně však hra nevypadá jenom na malém displeji Shieldu nebo libovolného Tegra 4 tabletu či telefonu, sluší jí to, i když vyvedete obraz na velkou obrazovku HD televize.

Výkon Tegra 4 dává vývojářům do rukou prostředky, s jejichž pomocí mohou zjevně dělat mobilní hry, které ovšem jako mobilní nevypadají. Arma Tactics by se vizuálně neztratila jako digitálně šířený titul na PC a konzolích, což jsem ostatně tvůrcům několikrát nadhodil. Vlastně jsem přesvědčený, že ani herně by Arma Tactics nezapadla, protože her v kategorii „tahová strategie“ zas tak moc není. Určitě ne těch dobrých, mezi něž má Arma Tactics nakročeno.

V této chvíli Arma Tactics žije zejména pro Nvidia Shield a jiná Tegra 4 zařízení, nejdříve ale vyjde verze pro Tegra 3 mobily a tablety, jejichž výčet najdete dole pod článkem. Bez ohledu na verzi je dotykové ovládání hry bezproblémové, ostatně je to tahovka. Stačilo pár momentů a byl jsem v obraze i bez vysvětlování.

Pozitivní zkušenost jsem ale nabral i při ovládání hry gamepadem, což hra logicky podporuje (je stavěná primárně pro Shield, což je de facto Android handheld s gamepadem) a já jej přímo doporučuji.

Stejně jako v případě loňského XCOMu se hra s gamepadem ovládá svižněji – stisknout tlačítko na gamepadu je rychlejší, než to samé provádět na displeji. Stejně tak je uživatelsky příjemnější pracovat s kamerou s pomocí analogových páček, než dělat gesta na displeji.

Pokud jste zkrátka XCOM hráli na konzolích nebo u PC verze zvolili gamepad místo myši (můj případ), bude se vám Arma Tactics ovládat s gamepadem jedna báseň. Navíc budete mít bonusovou výhodu v orientaci v rámci herních pravidel a mechanik. Kdybych měl Arma Tactics k něčemu přirovnat, vyberu si právě loňský XCOM. Až na vojenský vizuál přebraný s Arma série, který zase odkazuje spíše na Jagged Alliance.

Úkoly v příběhové kampani vás v maximálním počtu čtyř vojáků (někdy jich bude méně, třeba při záchraně zraněného kolegy) postaví do poměrně rozsáhlých lokací, kde funguje fog of war a musíte je tedy postupně odkrýt. Samozřejmě se nevyhnete nepřátelům, kteří nestojí na místě jako pecky. Pečlivě plní své povinnosti, a když vás zmerčí, jdou po vás nepříjemně chytře – minimálně při nastavené vyšší obtížnosti ze dvou nabízených.

Nepřátelé jsou schopni obejít objekt a napadnout vás zezadu. Pokud má objekt otevřená okna na obou stranách a vy na jedné straně před takovým oknem jako pitomci stojíte (můj případ), nepřítel toho také využije. Stejně jako si za vámi dojde v rámci budovy do vyššího podlaží a tak dále.

V dnešní době se možná tyto elementární vzorce chování AI jeví jako samozřejmé, ale neuváděl bych je jako pozitivní případ, kdybych v bezpočtu jiných her z poslední doby neviděl, že něčeho takového AI často není schopna. Alespoň ne bez častých chyb. Tady sbírá Arma Tactics kladné body a jejich množství se v mých očích násobilo, když jsem zjistil, že lze hrát i vyloženě stealthově. Je to náročnější, o tom není sporu, ale pokud jednou ovládám vojáky speciální jednotky, tak chci, aby se podle toho chovali.

Arma Tactics stealth umožňuje díky tomu, že nabízí dostačující škálu pohybů od skrčení se, přes plížení, krytí za různými objekty a tak dále. Abyste na sebe při likvidaci protivníka neupozornili střelbou, můžete nepřítele při umném přiblížení odkráglovat i nožem. V této fázi hry mi trošku chybělo vizuální naznačení, kam až nepřítel dohlédne, ale je to spíš moje zhýčkanost.

Dohled nepřátel se dá samozřejmě poznat podle toho, kam je otočený a tak dále. Implementací podobného prvku by však tvůrci mohli zdůraznit, že je možné hrát stealthově, což mě samotného zprvu ani nenapadlo. Jestli ale půjde kampaň dohrát bez jediného výstřelu, to nevím. Nepřátelská AI mé pokusy o lstivý stealth úspěšně sabotovala, takže v misi, kterou jsem hrál, došlo brzy na klasický taktický střet, ve kterém jsem ošklivě pohořel. Ve finální fázi budu muset začít na lehčí obtížnost (lze si nastavit) a vyhrát si lépe s nákupem a výběrem vybavení před misí.

Arma Tactics se bude logicky držet realističnosti ve zbraních i vybavení, které si budete nakupovat. V této souvislosti se nelze vyhnout otázce in-game transakcí. Ano, budete si moci vybavení koupit za reálné peníze a nezískat jej tedy hraním. Hru si tak budete moci jenom usnadnit či si tím zrychlit průchod kampaní, ale pokud si hru chcete užít se vším všudy, tak není důvod, proč byste to dělali. Žádné exkluzivní zbraně, vybavení ani jakékoli výhody dostupné pouze za skutečné peníze tvůrci neplánují. Krom vybavení si v průběhu hry budete pěstovat i skilly svých borců, jak je v podobných titulech zvykem.

Základní příběhová kampaň Arma Tactics bude mít pět misí, každá z nich by měla zkušenému hráči vydržet minimálně na hodinku. Počítejte však s větší časovou investicí. Další kampaně podobného rozsahu budou ke koupi nabízeny po vydání, takže život Arma Tactics by měl být poměrně dlouhý.

Už v základní verzi hry najdete vedle kampaně i generátor misí, který z odemčených lokací (při hraní kampaně) sestaví úkolové mise včetně záchrany rukojmích, udržení teritoria, útoku na perimetr a tak dále. Není třeba dodávat, že poměr cena/výkon se přítomností tohoto prvku ještě zvyšuje.

...

Pětice vývojářů z Centauri na Arma Tactics pracuje od léta loňského roku, což ale zahrnuje i nepoužitý prototyp, který kombinoval tahovou strategii s first person perspektivou ve stylu pár let starého titulu Full Spectrum Warrior. Plně funkční verzi však tvůrci předělali na čistou a klasickou strategii poté, co jim první testy na lidech prozradily, že zamýšlený koncept už je příliš komplexní a hráče spíše mate.

Je to možná škoda, Arma Tactics to ale rozhodně neuškodilo – během několika málo měsíců byli tvůrci v enginu Unity schopni stvořit nešizenou a hezky vypadající tahovku, která má nemalý zábavní potenciál a ještě ke všemu se strefuje do díry na trhu.

Nemyslím tím jenom díru na trhu s hrami pro mobily a tablety, ale díru na celém trhu. Nová Jagged Alliance vyjde přinejlepším až příští rok, a troufnu si na základě vlastních zkušeností tvrdit, že Arma Tactics je lepší než loňská Jagged Alliance: Back in Action.

Proto mi dává smysl hypotetický scénář, v jehož rámci po určité době exkluzivity pro Tegra zařízení a Nvidia Shield vyjde Arma Tactics i na iOS a v nějaké obsahově nabušené verzi i na Steamu, PSN a XBLA. Tvůrci na tento návrh zatím nemají odpověď, ale šibalsky se usmívají, tak uvidíme. Arma Tactics by ale mohla stát za zahrání bez ohledu na zvolenou platformu. Rozhodně na to mám po vyzkoušení hry chuť a to je dobré znamení.

Arma Tactics by se měla velmi brzy objevit je nyní za 99 Kč dostupná na Google Play ve verzi pro Tegra 3 zařízení, jejichž seznam najdete níže: Iconia A110; Iconia A210 nebo A211; Iconia Tab A510; Iconia Tab A700 nebo A701; Transformer Infinity; Transformer Prime; Transformer Pad 300; Arrows X F-02E; Arrows V F-04E; Arrows X F-10D; Arrows Z ISW13F; Fujitsu Stylistic M532; Fujitsu Arrows Tab F-05E; Nexus 7; One X+; One X; Idea Tab A2109; Optimus 4X HD; Optimus Vu; Pegatron Chagall; Pegatron Olipad; Xperia Tablet S; Excite 10 SE; Excite 10; Excite 7; Excite 13; V985

Zbylé nové obrázky ze hry najdete v galerii. Po vydání hry samozřejmě plánujeme recenzi.

Tagy: strategie mobilní hry tahová česká hra

Zdroje: Vlastní

Novinky na CZC.CZ

Související videa

Poslední komentáře

celkem 0

Český herní web, který se soustředí na hry pro PC, PlayStation 4, Xbox One, Xbox 360, PlayStation 3, Nintendo Siwtch, 3DS, DS, PS Vita, Android a iOS. Pro všechny platformy nabízíme recenze, preview, videorecenze i pravidelné novinky. Na Games.cz najdete i pravidelné testy a novinky z oblasti hardwaru, podcasty, rozsáhlou databázi her a speciály k očekávaným hrám ze sérií jako Kingdom Come: Deliverance, Red Dead Redemption, Call of Duty, The Elder Scrolls, Assassin's Creed, Grand Theft Auto, Battlefield, nebo FIFA.