Zaklínačský Gwent zítra rozšíří nejvýraznější expanze v jeho historii

29. 6. 2020 14:05 | Preview | autor: Aleš Smutný |

Už zítra se všichni hráči na PC, Androidu a iOS dočkají nového rozšíření pro stále oblíbenější karetní hru ze světa Zaklínače - Gwent. Její malou komunitu z GOG masivně posílilo vydání nejprve na iOS, následně na Androidu a teď i na Steamu. Konzolové verze sice už jsou v křemíkovém nebi, ale mobilní a steamové verze výrazně zvedly počet hráčů a snížily dobu čekání na zápas. Nicméně, každá karetní hra potřebuje impulzy v podobě expanzí a první letošní vyjde zítra.

Nese název Master Mirror a točí se kolem neblaze (ne)proslulého Gauntera O’Dimma, událostí z románu Bouřková sezóna a také z prvního dílu Zaklínače.

Nové mechaniky a kompletní přehled karet, které v expanzi budou vytváří ve fanoušcích oprávněný dojem, že půjde o možná nejvýraznější a nejlepší rozšíření ke Gwentu, která pořádně zamíchá vodami metagame. S novými keywordy jsme vás seznámili už při oznámení této expanze a teď se můžeme blíže podívat na to, co Master Mirror přinese.

Každá frakce dostane jednu „vyvíjející se“ kartu, která se mění v každém ze tří kol. Podle efektu se většinou vyplatí zahrát ji až v třetím kole, ale u některých je možná výhodnější zahrát ji ve druhém, případně v nouzi i v prvním. Milovníkům zaklínačského světa určitě učaruje fakt, že tentokrát CD Projekt sáhl hluboko do celého lore a objevuje se zde spousta kanonických postav jako je Ježek, Harald či Viraxas.

Plus, obrazy v Master Mirror, které jsou na kartách, jsou opravdu, opravdu nádherné a také příjemně drsné. Auberon, který mává uťatou hlavou jednorožce asi vede.

A teď už jednotlivé frakce:

Monsters – Nejspíš největší vítěz expanze, alespoň na papíře. Monstra se tentokrát specializují na Wild Hunt, předělaný Frost z počasí a spoustu triků, které s počasím pracují. Společně s updatem, který změní všechny karty, které ruší počasí, to vypadá, že se vrátí časy z bety, kdy Monstra ostatní šikanovala pomocí mrazu. Jejich proměňující se Auberon spawnuje bronzové Wild Hunt jednotky. Jako ostatní bude hodně těžit z Devotion (musíte mít v balíčku jen karty z dané frakce a žádné neutrální).

Aen Elle Conqueror je 7/4 (7 strenght za 4 provize), která se ale bez Devotion zničí. Winter Queen je 4/8, která má s Devotion Thrive a hlavně, pokud má soupeř Frost v obou řadách, sama se z balíčku vyvolá do Ranged Row. Klepna jen tiše závidí. Vrací se i Eredin (5/10), který vyvolá na obě soupeřovy řady Frosta ještě zvyšuje poškození Frostem 3. Prostě, bude tu s čím pracovat.

zdroj: CD Projekt RED

Skellige – severští válečníci jedou cestou podpory tagu Warrior a spousty zajímavých karet s klíčovým slovem Raid. Skellige umí nejrůznějšími způsoby vracet Warriory z hrobu, rozdává poškození na všechny strany a těží z keywordu Veteran, kdy se každé ze tří kol daná jednotka posílí o jedna.

Nejlépe asi vypadá Blood Eagle (tedy, obrázek je brutální, jak k téhle mučící metodě patří), kdy dáte 2 poškození a pak si najdete v balíčku Warriora s cenou 8 a menší a zahrajete ho. Pokud ale těmi zraněními cíl zabijete, najdete si jakéhokoliv Warriora. S Bloodthirst 3 pak ani nepotřebujete cíl zabít a jako třešničku na dortu má Blood Eagle Echo, takže jde hodit na vršek balíčku a zahrát v dalším kole.

zdroj: CD Projekt RED

Syndicate – Novigrad se točí kolem fanatiků. Firesworn doplňují vojáci a rytíři Řádu planoucí růže. Z okrajové taktiky se asi stane primární archetyp Syndicate. Karty umí tokeny fanatiků se silou 2 měnit na Flaming Rose Footman, což je token se silou 3 a Armorem 1.

Syndicate umí svoje tokeny boostovat, obětovat i vytvářet a je jasné, že bez pořádné kontroly swarmu proti nim bude problém obstát. Dies Irae je kupříkladu Crime za 10, který zraní nepřítele za 3 a boostne všechny Firesworn o 1. Pokud cíl zabijete, boostne všechny vaše jednotky a díky Echu si jej zahrajete o kolo později znovu.

zdroj: CD Projekt RED

Scoia’Tael – Veverky se plně ponořily do boje Dryád proti všem. Jako vyvíjející se karta se vrací Eithné. Taktika v Master Mirror se zaměřuje na Symbiosis a výrobu spousty Dryád pomocí Nature kouzel spolu s dalšími kartami. Nezdá se, že by se Symbiosis dobře doplňovala s Harmony, která navíc bude i nerfnutá (posilovat se bude jen pokud nový typ karty zahrajete do stejně řady, jako je jednotka s Harmony).

Pokud jste unavení z Harmony a chtěli jste čistě dryádí deck, Master Mirror asi splní vaše přání. Skvěle vypadá třeba Dunca, 4/7 dryáda, která má Veil (nedostane negativní ani pozitivní statusy, takže žádný poison nebo lock), v Melee může nepřítele střelit za 3, ale dokud tuto schopnost neaktivujete, každé kolo boostne ST jednotku v ruce o 1.

zdroj: CD Projekt RED

Northern Realms – Severní království se podle mnohých dočkají nejmenšího posílení, s čímž moc nesouhlasím. Je ale pravda, že v master Mirror chybí NR podpora jednoho archetypu. Král Viraxas podporuje karty s Order, jednotky Keracku jednou boostují, jindy zraňují a spíš to vypadá, že si jednotlivé archetypy vyzobou co se jim hodí. Kdo se těšil na podporu pro archetypy Mage či Spectre, má smůlu. Zároveň ale díky tomuto rozptylu mají NR nejvíc prostoru na nové decky a strategie.

zdroj: CD Projekt RED

Nilfgaard – Spy keyword se konečně vrací ve velkém. Nilfgaard tentokrát zaštiťuje Uzurpátor a můžete očekávat spoustu hraní si se špehujícími jednotkami. Takový Fergus van Emreys (RIP) dá jedné nepřátelské jednotce Spying, s Devotion pak dokonce 3 jednotkám. Potom je tu taktika Coup de Grace za 10 s Echem. Poškodí nepřátelskou jednotku za 2 a pokud ji zabije, vy si zahrajete její základní verzi. Jenže, pokud cílujete jednotku se Spying, zahrajete si tuhle kopii vždy, i když ji nezabijete.

Fandům Zaklínače určitě udělá radost, že se v Nilfgaardu objeví Urcheon of Erdenwald alias Ježek. Ten se může v Melee řadě přeměnit na Dunyho, což je rytíř se silou 7 a Imunitou. Pokud jej ale neproměníte, každé kolo posílí jednu vaši jednotku na bojišti o 1.

zdroj: CD Projekt RED

V neutrálních kartách je spousta manipulace s keywordem Doom, několik karet, které mohou dát vzniknout meme deckům (Master Mirror kupříkladu pokaždé, když zahrajete kartu nejvíc vpravo v ruce, změní nejlevější kartu v ruce na legendárku, kterou jste neměli v balíčku).

Hlavně a především ale nabízí Master Mirror šanci naskočit do rozjetého vlaku, protože se masivně změní metagame a i nováčci budou mít šanci ve výsledném chaosu vyhrávat. Navíc CD Projekt chytře nabízí startovní balíčky, které vám mohou pomoci s rozšiřováním sbírky anebo vytvoří pevný základ pro její budování.

Nejnovější články