zavřít

Ve Star Dynasties se stanete vesmírným knížetem ve stylu Crusader Kings

Windows

- Preview autor: Václav Pecháček Komentáře: 0

Tahová vesmírná strategie. Boj o moc mezi jednotlivými říšemi. Správa impéria. Tahle hesla jsou tak příšerně okoukaná, že snad nemůžou zaujmout nikoho, kdo někdy hrál nějakou sci-fi 4X strategii, a kdybych Star Dynasties propagoval právě takhle, vůbec bych se nedivil, kdybyste už už zavírali stránku a odmítali byť jen dočíst perex. Což by byla škoda, protože na jeho konec jsem si schoval čtyři slova, která už by vás zaujmout mohla: CRUSADER KINGS VE VESMÍRU.

Star Dynasties není úplně obyčejné 4Xko svým zasazením, které je postapokalyptické. Žádné mladé, nadšené lidstvo plné nadějí a snů o vesmírné kolonizaci – v místní realitě byla planeta Země zničena, když byla explorace našeho galaktického okolí ještě v plenkách. Osamocené kolonie, jen o málo víc než doly, skladiště a čerpací stanice, rázem přišly o zdroje, vedení, informace.

Přetočte čas o pár století kupředu a společenské uspořádání se podobá spíš temnému středověku než zářné budoucnosti. Moc třímají feudální pánové, knížata a králové s absolutní mocí, po nichž žezlo převezmou jejich potomci. A spíš než o hýbání armádami po mapě nebo alokování zdrojů tu půjde o osobní vztahy.

Přesně jako v Crusader Kings 2 vám hlavu zamotají vazalové toužící po samostatnosti, vzdálení bratranci snažící se uzurpovat váš trůn, sousední rivalové, které naštvalo, že váš tatínek jejich tatínkovi kdysi ukradl nějakou hraniční planetu. Vy musíte vztahy žonglovat, občas někoho obětovat a snažit se přežít. Což se ne vždycky povede.

Když umřete, ať už v bitvě, nebo rukou vraha, anebo zcela obyčejně a nudně ve své vlastní posteli, protože už jste příliš staří, začnete hrát za svého dědice, opět přesně jako v populární velkolepé strategii od studia Paradox. Jenže všechny ty vztahy, které budoval tatínek, můžou v tu chvíli ztroskotat, protože synáček je sadistický magor, co upeče a sežere diplomatickou delegaci svého největšího spojence. Drobná, ale zásadní nevýhoda dědičných feudálních systémů.

Crusader Kings 2 zbožňuju a jejich vesmírná reimaginace by mohla být skvělou nikotinovou náplastí při čekání na Crusader Kings 3 – nebýt dvou faktorů. Zaprvé, noví Crusadeři by měli vyjít už příští rok, zatímco Star Dynasties až v roce 2021. Zadruhé, nemůžu se smířit s tím, že vesmírní vládci se jmenují tak nějak… obyčejně. Z názvů říší jako „The Dudley Alliance“ nebo „The Wiggins Territories“ úplně nedýchá respekt. Spíš mi znějí jako nějaká parodie z Červeného trpaslíka.

Uvidíme, jestli se hráči smýšlející jako já přes tohle tematické škobrtnutí budou schopní přenést a užívat si roztříštěnou vesmírnou dystopii, jakmile za (snad) dva roky vyjde. Její vývoj můžete sledovat na discordovém kanálu vydavatele.

Jak už jsem zmiňoval, příští rok (snad) tu máme Crusader Kings 3 – a upřímně řečeno, ona i ta dvojka se svými pravidelně updatovanými výzvami a tunou rozšíření pořád ještě stojí za hřích. Například za hřích vraždy novorozeněte.

Tagy: strategie sci-fi vesmírná hra

Zdroje: Steam,YouTube, oficiální stránka,GameWatcher,Discord

Novinky na CZC.CZ

Související videa

Poslední komentáře

celkem 0

Český herní web, který se soustředí na hry pro PC, PlayStation 4, Xbox One, Xbox 360, PlayStation 3, Nintendo Siwtch, 3DS, DS, PS Vita, Android a iOS. Pro všechny platformy nabízíme recenze, preview, videorecenze i pravidelné novinky. Na Games.cz najdete i pravidelné testy a novinky z oblasti hardwaru, podcasty, rozsáhlou databázi her a speciály k očekávaným hrám ze sérií jako Kingdom Come: Deliverance, Red Dead Redemption, Call of Duty, The Elder Scrolls, Assassin's Creed, Grand Theft Auto, Battlefield, nebo FIFA.