zavřít

Griftlands od tvůrců Mark of the Ninja připomíná RPG, kde se obchoduje úplně se vším

Windows

- Preview autor: Patrik Hajda Komentáře: 0

Ach ti Klei Enterntainment. Na co sáhnou, to se třpytí. Jen považte sami ten zástup originálních titulů – Shank, Mark of the Ninja, Invisible Inc., Don‘t Starve nebo Oxygen Not Included. Všechny tyto tituly se na Steamu drží vysoko nad 90 % kladných recenzí (jediný Shank 2 je kousek pod devadesátkou), a byť toho o jejich nové hře Griftlands víme zoufale málo, už teď je ve vzduchu cítit další parádní počin.

K dispozici je zatím jen jedno video ukazující možnosti hry a ani oficiální stránka na Steamu neobsahuje bližší popis. I tak se ze zajímavých záběrů dá ledacos vykoukat. Jako první zaujme bezesporu grafické zpracování. Nádherně malované rozpohybované obrázky v sobě nezapřou stylizaci předchozích her studia, zároveň jsou ale dostatečně unikátní.

Co mě osobně zaujalo na druhý pohled – vždyť je to JRPG! Scény se dvěma rozmlouvajícími postavami stojícími v popředí míst jako kabaret, bar, svatyně, továrna atd. střídá izometrický pohled na lesnatou krajinu s jeskyněmi a futuristickými městy, mezi kterými se budete přesouvat se svou skupinkou dobrodruhů právě po vzoru japonských RPG her.

Griftlands

A o co že v Griftlands půjde především? Na to nejlépe odpoví slova ze závěru videa: „Okouzluj, bojuj, vyjednávej, podváděj, objevuj, kraď a vydělávej.“ Zkrátka silné RPG prvky, stavějící na práci s obchodem a uměním vyjednávat.

S jedním obchodníkem vyměníte hlavu zabité nestvůry za flašku alkoholu, abyste jiné postavě nalili sklenku výměnou za informace. Jindy si zase necháte zaplatit za převoz vzácného, rozhodně ne zcela legálního zboží na obřím šestinohém šnekovi, abyste se pak museli vypořádat s hlídkující policií. Neúspěch v takovém přepadení nutně neznamená konec – i propustka z vězení má svou cenu.

Nic zkrátka není nemožné. Nevyjednáváte jen o penězích, koupit si můžete i loajalitu nebo dokonce morálku podivných okatých mimozemšťanů. Vaše schopnost vyjednávat se bude odvíjet od zvolené postavy a jejích zkušeností. Jak můžete vidět na obrázku níže, hlavní postava vlevo může díky své zkušenosti s obchodováním vyzvídat místní drby a díky své inteligenci a prořízlé hubě naopak prodat informace.

Stejný obrázek prozrazuje i několik rychlých akcí ve spodu obrazovky, které by možná šlo použít v rámci rozhovoru. Z leva by se mohlo jednat o ikony přípitku, nudy, krádeže, odhalení, obchodu a návratu do nabídky. Všimněte si tak, jak si hlavní postava stojí před zákonem v levém horním rohu. Další obrázek představuje možnost kempování, kde se kromě přespání můžete vydat třeba na lov ryb.

Griftlands

Ještě jsem se nezmínil o soubojovém systému, který také připomíná JRPG klasiku. Váš tým stojí vlevo, policisté, monstra a další nepřátelé vpravo, zatímco se na střídačku mydlíte v tahových soubojích. Něco mi říká, že i ze soubojů s lidskými, mimozemskými či robotickými protivníky se půjde za správnou cenu vykoupit. Když se vám to ale nepovede, ze šlamastiky vás dostanou už jen meče, dýky, bambitky nebo laserové pistole.

Griftlands vypadá opravdu zajímavě a pokud se vše bude opravdu točit čistě kolem hodnoty věcí, mohlo by jít o poměrně zábavné RPGčko. Hra vyjde na Steamu na přelomu roku 2017 a 2018.

Griftlands

Tagy: obchod vyjednávání E3 2017

Zdroje: Steam

Poslední komentáře

celkem 0

Český herní web, který se soustředí na hry pro PC, PlayStation 4, Xbox One, Xbox 360, PlayStation 3, Nintendo Siwtch, 3DS, DS, PS Vita, Android a iOS. Pro všechny platformy nabízíme recenze, preview, videorecenze i pravidelné novinky. Na Games.cz najdete i pravidelné testy a novinky z oblasti hardwaru, podcasty, rozsáhlou databázi her a speciály k očekávaným hrám ze sérií jako Kingdom Come: Deliverance, Red Dead Redemption, Call of Duty, The Elder Scrolls, Assassin's Creed, Grand Theft Auto, Battlefield, nebo FIFA.