zavřít

Legendární Dwarf Fortress míří na Steam i s opravdovou grafikou namísto ASCII

Windows

- Oznámení autor: Václav Pecháček Komentáře: 0

Vsadil bych se, že hráči, kteří o kultovní strategii Dwarf Fortress pouze slyšeli, výrazně převyšují počet hráčů, kteří si ji na vlastní kůži vyzkoušeli. Ono se do ASCII grafiky a předpotopního ovládání proniká těžko, i když bezpečně víte, že se za nimi skrývá jedna z nejambicióznějších her všech dob. V blízké budoucnosti ale nastane velká změna: Dwarf Fortress dorazí na Steam a itch.io, bude stát peníze a bude mít oficiální, hezkou grafiku!

Zhýčkaní hráči, kteří si pod lomítkem nedokážou představit trpaslíka, si už dlouho mohou zpříjemnit budování pevnosti uživatelskými grafickými modifikacemi, ale oficiální je oficiální, zvlášť když se o nový tileset starají talentovaní vývojáři ze studia Kitfox Games (Boyfriend Dungeon) a veteráni modderské komunity.

Původní verze bude dál dostupná zdarma a updatovaná jako Dwarf Fortress Classic a je jasné, že spousta konzervativních fanoušků se s ní mileráda spokojí. Lidé, co si koupí placenou verzi, ovšem kromě tilesetu dostanou i vylepšený zvuk, novou hudbu a integraci se Steam Workshopem.

Dva tvůrci, kteří na hře už hodně přes 10 let pracují, se k tomuto kroku rozhodli z jednoduchého důvodu – potřebují peníze, aby mohli podporovat nemocné členy rodiny. Doteď byli závislí na dobrovolných příspěvcích z Patreonu. Vydání na Steamu by jim snad mohlo přinést nejen širší komunitu, ale i finanční stabilitu.

Poprvé vážně zvažuju, že se k oné komunitě přidám i já, aspoň na chviličku. Už roky fascinovaně čtu nejrůznější historky, sleduju videa na YouTube a přemítám, jak mohl titěrný tým vyrobit něco tak neuvěřitelně propracovaného. Stavění trpasličí pevnosti je jedna věc. Skutečnost, že vaši trpaslíci mají sny a tužby, že každý nově vygenerovaný svět se může chlubit vlastní komplexní historií, že je ve hře simulovaná poezie… To už je věc druhá.

Dwarf Fortress je zkrátka absolutní unikát. Unikát, který si snad konečně užije větší skupina lidí než jen dedikované jádro fanoušků. Kdy přesně hra na Steamu a itchi vyjde, to vám prozatím neprozradím, protože, jak říká steamová stránka hry, „čas je subjektivní“. Co víc byste chtěli slyšet?

 

Tagy: strategie trpaslici

Zdroje: Steam,YouTube,Patreon

Novinky na CZC.CZ

Související videa

Poslední komentáře

celkem 0

Český herní web, který se soustředí na hry pro PC, PlayStation 4, Xbox One, Xbox 360, PlayStation 3, Nintendo Siwtch, 3DS, DS, PS Vita, Android a iOS. Pro všechny platformy nabízíme recenze, preview, videorecenze i pravidelné novinky. Na Games.cz najdete i pravidelné testy a novinky z oblasti hardwaru, podcasty, rozsáhlou databázi her a speciály k očekávaným hrám ze sérií jako Kingdom Come: Deliverance, Red Dead Redemption, Call of Duty, The Elder Scrolls, Assassin's Creed, Grand Theft Auto, Battlefield, nebo FIFA.