zavřít

Česká industriální strategie Factorio bere útokem Steam Early Access

Windows

- Oznámení autor: Aleš Smutný Komentáře: 0

Už je to už víc, než rok, co jsme naposledy psali o svérázné české strategii Factorio. Ta se včera objevila na Steamu v rámci early accessu a podle všeho se jí daří. V tuto chvíli má na kontě skoro 600 uživatelských recenzí a z nich je 99 procent kladných. Nutno poznamenat, že tvůrci ze studia Wube Software už hru distribuovali skrze vlastní stránky, kde našli už 110 tisíc kupců. Vstup do early accessu ale představuje začátek posledního roku vývoje, který začal v roce 2012.

Ve Factorio se ocitáte v roli inženýra, který ztroskotal na neznámé planetě. Loď je na kusy, ale kolem spousta přírodních zdrojů. Natěžením prvních kusů uhlí to začíná, ale od téhle píky se velmi rychle dostanete k tvorbě titulních továren, které se rozrostou do zcela bizarních rozměrů. Jak se můžete přesvědčit ve dvojici nových trailerů, pohled na fungující továrnu se všemi linkami, stroji na zpracování surovin, výrobu a distribuci působí skoro zastrašujícím způsobem.

Ale právě v postupné evoluci vašich výrobních kapacit a managementu celého kolosu, který se po planetárním povrchu rozrůstá dál a dál, spočívá kouzlo Factoria. Navíc, místní fauna se nedívá na vše narušení ekosystému pozitivně a tak musíte do svých výrobních plánů zahrnout i systémy aktivní ochrany a postupem času se vaše možnosti rozrostou do (opět) zastrašujících dimenzí. Zároveň je ale pohled na tohle industriální mraveniště pekelně lákavý.

Není divu, že o Factorio projevil zájem i otec Minecraftu Markus Persson, který se o něm párkrát zmínil na Twitteru. Nicméně, dle tvůrců jim tyto zmínky zase tolik zákazníků nepřivedly a mnohem lépe funguje propagace skrze Youtubery. Vzhledem k počtu prodaných alfa verzí hry i zájmu na Steamu je vidět, že tento systém funguje. O tom, jak strastiplnou cestu za sebou vývoj má si můžete poslechnout jak v našem Tea Clubu, tak i v Levelu číslo 243.

Samotný early access by měl trvat osm až dvanáct měsíců, během nichž autoři budou do aktuálního buildu přidávat nové a nové prvky. Momentálně vás hra vyjde na 20 eur, což se s vydáním plné verze může změnit, nicméně za tuto cenu už dostáváte stabilní základ, který se bude spíše dolaďovat a vylepšovat, než přetvářet a doplňovat o chybějící systémy. Pokud byste si nebyli jistí, zda bude tohle váš šálek budovatelské kávy, můžete si vyzkoušet demo, které najdete na oficiálních stránkách.

Tagy: strategie sci-fi realtime indie hra

Zdroje: Twitter,Steam,LEVEL

Některé naše odkazy mohou vést na prodejce her či hardwaru. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta. Více informací zde.

Novinky na CZC.CZ

Poslední komentáře

celkem 0

Český herní web, který se soustředí na hry pro PC, PlayStation 4, Xbox One, Xbox 360, PlayStation 3, Nintendo Siwtch, 3DS, DS, PS Vita, Android a iOS. Pro všechny platformy nabízíme recenze, preview, videorecenze i pravidelné novinky. Na Games.cz najdete i pravidelné testy a novinky z oblasti hardwaru, podcasty, rozsáhlou databázi her a speciály k očekávaným hrám ze sérií jako Kingdom Come: Deliverance, Red Dead Redemption, Call of Duty, The Elder Scrolls, Assassin's Creed, Grand Theft Auto, Battlefield, nebo FIFA.