Atomic Heart je dobrá hra, říká Pavel v recenzi. A být svět složený jen ze států, které se nezapomněly v osmnáctém století, mohli bychom vesele podebatovat čistě jen o kvalitách titulu a podle nich se rozhodnout, zda mu věnovat čas. Jenže realita je bohužel jiná.
Kontroverze okolo nedávno vydané střílečky pramení ze dvou věcí: Z možných finančních vazeb vývojářského studia Mundfish na ruskou vládu a z jeho neochoty odsoudit invazi na Ukrajinu.
Mundfish v roce 2021 ohlásilo, že pro svou hru sehnalo prostředky od tří investorů: Společností Tencent, GEM Capital a Gaijin Entertainment (tvůrci War Thunder). Tencent jistě netřeba představovat, čínský gigant má prsty v kde čem. Potenciální problém představuje hlavně zmíněný GEM, který založil oligarcha Anatolij Palij, bývalý ředitel dceřiné společnosti ruské státní energetické firmy Gazprom. GEM se ještě v roce 2021 angažoval v ruském energetickém sektoru. Hru navíc v Rusku distribuuje platforma VKPlay, kterou skrze investice a dceřiné společnosti opět de facto vlastní Gazprom.
Gaijin zase měl reklamy na své hry ve videích proruského youtubera z Doněcku a logo War Thunder bylo k vidění na použitých rekvizitách. Studio pak tvrdilo, že reklamy nenakupuje přímo, že o politice nic neví a chce se bavit jen o hrách. Názor si vytvořte sami.
Studio Mundfish před měsícem komentovalo situaci na Ukrajině následovně: „Chceme vás ujistit, že Mundfish je vývojářské studio s týmem z celého světa, které se zaměřuje na tvorbu inovativní hry a bezesporu podporuje mír a stojí proti násilí na lidech.“ Tedy žádné plamenné odsouzení invaze.
Na druhou stranu je snadné někoho pranýřovat z pozice, ve které nám nehrozí žádné represe za vyjádření politického názoru. Mundfish má sice oficiálně základnu na Kypru, ale také kancelář v Moskvě a celá řada jeho členů má v Rusku rodiny, přátele, kolegy. V takové situaci se oficiálně vymezit vůči režimu by mohlo nést brutální následky. Je s podivem, že se do toho studiu nechce a radši se snaží vybruslit takříkajíc středem?
Ukrajinský ministr pro digitalizaci Alex Bornjakov ovšem ohlásil, že se ministerstvo chystá napsat distributorům. „K situaci ohledně vydání Atomic Heart, hry, která má ruské kořeny a romantizuje komunistickou ideologii Sovětského svazu – Ministerstvo pro digitalizaci Ukrajiny pošle oficiální dopis Sony, Microsoftu a Valve, aby požádalo o zákaz prodeje digitálních verzí na Ukrajině,“ napsal.
„Také bychom se chtěli zasadit o omezení distribuce hry v dalších zemích kvůli její toxicitě, možnému sběru dat uživatelů a možnému využití peněz z prodeje k vedení války proti Ukrajině. Vývoj hry byl dle zjištění médií financován ruskými společnostmi. Proto prosíme uživatele na celém světě, aby se hře vyhnuli,“ pokračoval Bornjakov.
„Také bychom chtěli zdůraznit, že studio stojící za vývojem hry veřejně neodsoudilo Putinův režim ani krvavou válku, kterou rozpoutal proti Ukrajině,“ dodal na závěr.