Prestižní britské ceny BAFTA ovládl God of War Ragnarök a Vampire Survivors
zdroj: Foto: Se svolením BAFTA/Marc Hoberman

Prestižní britské ceny BAFTA ovládl God of War Ragnarök a Vampire Survivors

31. 3. 2023 13:00 | Novinky | autor: Jakub Malchárek |

I letos se hrám rozdávaly prestižní Filmové ceny Britské akademie (BAFTA). Jasným vítězem je pokračování Kratovy severské ságy God of War Ragnarök, které si odneslo prvenství v celkem pěti kategoriích, přestože překvapivě ani jedna z nich nebyla hra roku. Vítězství z nominovaných her proměnili také například Vampire Survivors, Elden Ring, Final Fantasy XIV a Horizon Forbidden West.

 

Na celý tříhodinový ceremoniál se můžete podívat výše, ale začněme nejprve u vítěze, který sesbíral nejvíce zlatých masek –⁠ God of War Ragnarök. Odnesl si výhru v kategoriích animace, audio ztvárnění, hudba a po sošce pro představitele Krata, Christophera Judge, za nejlepší hlavní roli a pro Layu DeLeon Hayes, která hrála Angrbodu, za nejlepší vedlejší roli. God of War také ovládl jedinou kategorii, ve které hlasovala britská veřejnost.

U téhle hry ještě zůstaneme, konkrétně u Christophera Judge. Ten totiž během přebírání ocenění za ztvárnění boha války Krata požádal hráče, aby se nenechali rozdělit: „Moc děkuji vám, fanouškům. Buďte na sebe milejší. Máte více společného než odlišného. Nehledě na platformu, kterou milujete, na hru, kterou zbožnujete, jste pořád součástí herní komunity. Berte na sebe ohledy.“

Nejlepší hra roku 2022 a nejlepší herní design putovaly nezávislému studiu Poncle a jeho roguelite hitu Vampire Survivors. Dvě nominace proměnil také Elden Ring, který zvítězil v kategoriích multiplayer a nová značka. Po dvou oceněních si odnesla i skvělá indie hra Tunic, za umělecké ztvárnění a nejlepší debut.

Další hry už z koncertní síně Queen Elizabeth Hall odešly s vítězstvím v jedné kategorii. Rollerdrome vyhrál cenu za nejlepší britskou hru, Final Fantasy XIV za nejlepší hru, která se stále vyvíjí, Kirby and the Forgotten Land proměnil nominaci v žánru her pro rodiny. Endling –⁠ Extinction is Forever pak získalo ocenění za nejlepší hru, která není jen o zábavě, protože má silné klimatické poselství. Immortality si odneslo zlatou masku za nejlepší příběh a Horizon Forbidden West za technologický pokrok.

Speciální cenu za celoživotní dílo si odnesl prezident Sony Šúhej Jošida. Ocenění se uděluje jednotlivcům, kteří během své kariéry výrazně přispěli filmu, hrám nebo televizi.

Nejnovější články