zdroj: Sony

Představuje se inovativní uživatelské prostředí PlayStationu 5

15. 10. 2020 17:00 | Novinky | autor: Patrik Hajda |

Do vydání PlayStationu 5 zbývá pouhý měsíc a až teď se nám naskytl první pořádný pohled na uživatelské prostředí, tedy domovskou stránku konzole naskakující po jejím zapnutí a novou oblast zvanou Control Center. A je vážně nad čím žasnout.

Domovská stránka se ukáže až v druhé půlce obsahově bohatého videa výše. Její samotné menu, tedy dobře známý pás dlaždic, se odebral do horní části obrazovky, aby tak přenechal většinu obrazovky informacím o zvolených hrách, jejich rozšířeních a aktivitách (rovněž nová funkce, viz dále).

Jednou z nejdůležitějších informací v této oblasti je plná integrace PlayStation Store. Ten už není samostatnou aplikací a nemusíte tedy čekat na jeho spuštění jako na PlayStationu 4. Nové hry se před vámi rozbalí okamžitě.

PlayStation 5 uživatelské prostředí zdroj: Sony

Video se ale mnohem víc věnuje zmíněnému Control Center, které vyvoláte stisknutím tlačítka PlayStationu na ovladači DualSense. Už se nestane jako na PlayStationu 4, že by vám hra zcela zmizela z očí, aby ustoupila nabídce. Hru stále vidíte v pozadí a opětovným stisknutím PS tlačítka se do ní okamžitě vrátíte.

Nicméně na tomto místě vás budou zajímat karty nesoucí různé typy informací. Je zde karta s novinkami o hrách, které jste se rozhodli sledovat. Jsou zde také zmíněné aktivity, což jsou vlastně části právě běžící hry. V případě prezentovaného Sackboye tak nemusíte ve hře zamířit do menu a vybrat si konkrétní úroveň, ale učiníte tak z Control Centra výběrem její aktivity.

Aktivita vám zároveň prozrazuje, kolik procent z ní vám zbývá k dokončení, a dokonce umí poskytnout i odhad, za jak dlouho danou úroveň dokončíte. V případě některých her budou k dispozici i nápovědy, ale mohou být schované za předplatným PlayStation Plus.

PlayStation 5 uživatelské prostředí zdroj: Sony

Sympatické je, že si danou nápovědu můžete připnout na obrazovku a mít ji tak během hraní neustále na očích, tedy nemusíte ani vyskakovat do Control Centra. Stejným způsobem si na svou obrazovku můžete připnout okno, ve kterém budete sledovat stream vašeho kamaráda. V příkladu ve videu byste hráli Sackboye, zatímco chatujete s kamarádem, který momentálně hraje Uncharted: The Lost Legacy, jehož seanci rovněž sami sledujete.

Už ani nepotřebujete sluchátka s mikrofonem, protože DualSense má vlastní zabudovaný mikrofon, který vám rovněž pomůže například při vyhledávání. Hledaný výraz můžete PlayStationu jednoduše nadiktovat. Rozpozná prý ale jen vybrané jazyky a těžko odhadovat, zda k nim bude patřit i čeština.

Nakonec tvůrci odprezentovali ještě rychlost změny hry. V Control Center se objevila kartička zobrazující kamaráda hrajícího multiplayer v Destruction AllStars. Jedno kliknutí a už jste k němu připojení v dalším zápase.

Celý systém se zdá být velice elegantní a intuitivní, okamžitý a provázaný, zjevně usnadňující celkové zacházení s konzolí a upřednostňující rychlost přístupu ke hrám, jejich konkrétním součástem a přátelům. A vypadá to prostě skvěle. Už aby to tady bylo! Pro nás Čechy 17. listopadu, pokud se tedy omezená zásoba první várky usměje zrovna na vás.

Nejnovější články