zdroj: Archiv

FIFA pomůže skutečnému fotbalu. Díky hře nebudou stadiony tiché

8. 6. 2020 15:35 | Novinky | autor: Václav Pecháček |

Po dlouhé pauze vynucené koronavirovou pandemií se fotbal konečně vrací na televizní obrazovky, ale bohužel právě jen na ně – na stadion stále nikdo nesmí. Následkem toho jsou fotbalové zápasy nebývale tiché. Bez chorálů, bez skandování, bez bouřlivého potlesku, když někdo vstřelí gól.

Sledovat zápas, při němž slyšíte každé slovo, které na sebe pořvávají borci na trávníku, je sice napoprvé zajímavé, ale hodně rychle se vám začne stýskat po davovém vzrušení z každé akce, po tom, jak příznivci své oblíbence ženou kupředu s nevyčerpatelnou energií. A vypadá to, že aspoň v případě anglické nejvyšší soutěže se absenci skutečných diváků podaří částečně vykompenzovat.

Poslouží k tomu vývojáři celosvětově oblíbené fotbalové série FIFA, kteří ve spolupráci se Sky Sports, společností, která vysílá velkou část zápasů anglické Premier League, vytvoří simulované pokřiky a chorály pro konkrétní týmy. Pokud bude hrát doma například Arsenal, mělo by být z tribun slyšet povzbuzování skutečně zaměřené na tento klub či jeho hráče.

Není to ovšem tak, že by „falešní diváci“ zněli přímo z reproduktorů na stadionu. Tato varianta již byla po restartu ozkoušena například v německé i české nejvyšší soutěži a výsledek nepůsobil příliš přirozeně. V případě spolupráce Sky Sports a FIFA jde skutečně pouze o televizní vysílání, takže bych doufal, že technologická magie zvládne zpěv z tribun do přenosu zakomponovat elegantněji.

To navíc znamená interaktivitu pro diváky před televizí. Bude možné zápasy sledovat jak s přidaným skandováním, tak bez něj, a zdá se, že skrz aplikaci diváci dokonce budou moci přímo ovlivnit, jaké zvuky se polinou z tribun.

Žádné podobné nouzové řešení pochopitelně nemůže plně nahradit skutečnou atmosféru zápasu, ale rozhodně je to lepší než nic, zvlášť když fanouškům zůstane možnost dění na hřišti sledovat v upřímném tichu. A vývojáři FIFA, kteří tvrdě pracují na co nejvyšší autenticitě svých stadionů, dostanou možnost předvést svou práci daleko širšímu publiku.

Nejnovější články