Control dostane kompletní edici a port na next-gen, má to ale háček
zdroj: tisková zpráva

Control dostane kompletní edici a port na next-gen, má to ale háček

13. 8. 2020 10:45 | Novinky | autor: Pavel Makal |

Studio Remedy je známo svým talentem na akce z pohledu třetí osoby. Max Payne, Alan Wake, Quantum Break i loňský Control nesou velmi podobné hratelnostní rysy a sdílí především parádní pocit ze střelby a efektního odpravování nepřátel. To vše zabaleno do originálních příběhů se zvláštní atmosférou. Finský rukopis zkrátka poznáte skoro na první dobrou, a i když se posledně jmenované hře nepovedlo prorazit mezi tu nejvyšší třídu, pořád jde o po čertech vydařené dílo.

Příběh Jesse Faden, která pátrá po svém bratrovi v nejpodivnější kancelářské budově všech dob, se dočkal dvojice rozšíření, to druhé s názvem AWE navíc po letech uvede na scénu spisovatele Alana Wakea, a vůbec poprvé tak propojí „Remedy Game Universe“. Dorazit by mělo 27. srpna, už nyní se ale dozvídáme také o chystané Ultimate edici.

Ta bude samozřejmě obsahovat veškerý obsah, jenž je se hrou spjatý, kromě dvou DLC to tedy bude i end-game režim The Expeditions, fotografický mód a všechny updaty, jichž se titul po vydání dočkal.

Příchod Ultimátní edice má ale dva háčky. Tím prvním je fakt, že vydavatelství 505 Games nedokáže zajistit vydání fyzických a digitálních verzí naráz. Na vině je údajně koronavirová pandemie, jízdní řád kompletního Controlu tedy vypadá následovně:

Již tento měsíc, konkrétně 27. srpna dorazí Ultimate Edition na Steam, kde hra debutuje po vypršení roční exkluzivity na Epic Game Store. Na tento digitální obchod, stejně jako na PlayStation a Microsoft Store, dorazí nová edice 10. září. Do konce letošního roku bychom se pak měli dočkat fyzických kopií pro aktuální generaci konzolí a digitálních kopií pro tu příští. Počátkem roku 2021 Control v Ultimate edici dorazí i na PlayStation 5 a Xbox Series X.

Druhý zádrhel je mnohem závažnějšího charakteru. Vydavatel 505 Games totiž v sekci FAQ (často kladené dotazy) na oficiálním webu uvádí, že bezplatný upgrade hry z PS4 a Xboxu One na PS5 nebo Xbox Series X bude umožněn pouze majitelům Ultimate Edition. Pokud jste si tedy Control na konzole pořídili dříve, třeba hned při vydání, nemáte dle rozhodnutí vydavatelství na bezplatný upgrade nárok, a to ani v případě, že vlastníte obě DLC a tedy de facto celkový obsah kolekce.

zdroj: Remedy

Tento krok je naprosto nepochopitelný tváří v tvář aktuálnímu trendu propagování služeb, jako je Smart Delivery, s níž Microsoft slibuje, že hry pořízené na současné generaci budete moci bezplatně hrát i na té další. Nejsem si jist, jaké úmysly v 505 Games sledují tímto kontroverzním rozhodnutím, které de facto hází přes palubu hráče, kteří jejich titul podpořili na samotném počátku. Osobně bych si vsadil na to, že jeho platnost nebude mít dlouhého trvání, protože negativní publicita na sebe nenechá dlouho čekat.

Jedná se nicméně o zajímavý precedent, který vrhá stín na rozjařená očekávání o bezproblémovém, hladkém a podporovaném přechodu na novou konzolovou generaci. Bezplatné updaty starších her zjevně nemusí být takovou samozřejmostí, jak bychom rádi věřili a jak by nás držitelé platforem rádi přesvědčovali. Rozhodnutí bude vždy ležet na konkrétních vydavatelích a nezbývá než doufat, že se k němu postaví jinak než 505 Games.

Nejnovější články