Čínská vláda po problémech se hrou Devotion zrušila vydavatelství Indievent

2. 7. 2019 11:25 | Novinky | autor: Patrik Hajda |

Tchajwanské studio Red Candle Games si v únoru letošního roku zadělalo na pořádné problémy. Po úspěchu s předchozí hrou Detention vydalo očekávaný horor Devotion, který se v Číně nesetkal s nadšením. Čínští hráči totiž objevili narážku na urážlivé meme o jejich prezidentovi, které bylo populární v roce 2017. Následoval review bombing, stažení hry ze Steamu a nyní i úplné zavření čínského vydavatele hry.

Nyní, téměř pět měsíců po prvním incidentu, hru Devotion na Steamu stále nenajdete. Studio Red Candle Games ji na čínském trhu vydávalo skrz společnost Indievent, zatímco o ostatní trhy se starala domácí firma Winking Entertainment. Obě daly od studia ruce pryč, ale to v případě Indieventu bohužel nestačilo.

Čínská vláda nyní ukončila podnikání vydavatele. Nicméně na vině nemusí být jen publikování hry s urážlivým plakátem, jelikož důvodem zavření studia je nespecifikované porušení relevantních zákonů.

Xi Jinping Moron
Inkriminovaný obrázek urážející čínského prezidenta. Stojí v něm: „Si Ťin-pching Medvídek Pú blbec“

Možná si říkáte, proč se od hry distancoval i tchajwanský vydavatel Winking Entertainment. Potíž je v tom, že tchajwanský herní průmysl je závislý na finanční podpoře z Číny, takže i když by vaše vydavatelství Číňané nemohli přímo zavřít, stejně si to s nimi nechcete rozházet.

Red Candle Games původně slibovali vrácení Devotionu na Steam, ale zjevně to bude mnohem obtížnější úkol. Studio delší dobu mlčí, takže se nabízí otázka, zda je vůbec ještě v plánu hru na trh vrátit, nebo se tvůrci rozhodli na celou věc zapomenout a pustili se do nového projektu.

Ostatně jeden takový vzniká a už jsme na něj upozorňovali před týdnem v bleskovce. Jejich velmi úspěšná hororová adventura Detention se dočká filmového zpracování. Snímek bude odvysílán letos v září na Tchaj-wanu, ale snad se později dostane i do dalších zemí světa.

Nejnovější články