Need for Speed: Most Wanted návod 1.díl
zdroj: tisková zpráva

Need for Speed: Most Wanted návod 1.díl

26. 12. 2005 0:00 | Návod | autor: Redakce Games.cz |

Jak vyzrát na dotěrné policejní vozy při různých stupních pronásledování, jak se zbavit pokuty, kde všude ve městě se dá šikovně schovat, jak používat GPS systém, zpomalení času, nitro a o co jde v jednotlivých závodech?

Autor: McMichal
Publikováno: 26.prosince 2005


Mapa města

Mapa města ve hře Need for Speed: Most Wanted (exkluzivní recenze) je rozdělena do tří značně odlišných částí (obrázek). V každé narazíte na specifická vozidla v provozu, krkolomné zatáčky i různé druhy silnic a okolní prostředí. vyvoláte klávesou „M“ a spatříte na ní vyznačené budovy, kam lze zajet (jedná se o obchody se součástkami, obchody s novými vozidly a vaši garáž). Pokud si myší označíte ikonu budovy na mapě, systém GPS vás pomocí šipky k místu bezpečně navede.

Obrázek zdroj: tisková zpráva

Mapa má ovšem ještě druhou podobu, na kterou lze jednoduše šipkami přepnout. Na té pro změnu uvidíte veškeré dosud nedokončené závody a policejní radary, které jsou součástí úkolů. Na tyto místa ovšem nemusíte přímo jezdit, stačí si je zvolit buď ve své garáži, nebo v menu klávesou „B“.


Honičky s policií

Jestli nemáte v úmyslu škodit městu a popis vašeho auta nevisí na každé policejní stanici, přiměřenou rychlostí a vyhnutím se kolizím s ostatními vozidly i okolními objekty na sebe nepřilákáte pozornost a lidé tak na vás ochránce zákona nezavolají. Když ale začnete dělat pravý opak, nejprve se do vaší oblasti vypraví klasická policejní hlídka. Pokud následně neuslyšíte popis vašeho auta v rádiu od dispečera, můžete okolo policejní hlídky hladce (při úměrné rychlosti a žádné kolizi) projet. Pokud naopak dispečer v policejním rádiu udá popis vašeho sporťáku, stačí hlídce, když vás jen koutkem oka zahlédne. V takovém případě přestane hrát muzika, obraz se zastaví, naběhne na policejní hlídku a honička začíná.

Zvětšit zdroj: tisková zpráva

Chcete-li sami vyvolat konflikt s policií, nemusíte zdlouhavě jezdit po městě, jak šílení a čekat, až narazíte na nějakou policejní hlídku. V menu po stisknutí klávesy „B“ si sami můžete zvolit v sekci „Bounty“, v jaké části města chcete honičku započít. Pro každé vozidlo, které máte v garáži, je stupeň stíhání policií odlišný a při změně vozidla, nebo při kosmetických úpravách uskutečněných v obchodě jde tuto hodnotu stíhání snížit.

Policejní radar
Radar je zastoupen sloupcem uprostřed v horní části obrazovky. Reaguje jak na blížící se policejní hlídku (v době, kdy žádná honička ještě neprobíhá), tak na policejní radary s pevným stanovištěm.

Zvětšit zdroj: tisková zpráva

Čím více radar vizuálně i zvukově zrychluje, tím jste policii blíže. Policejní vozy jsou značeny zeleně a radary oranžově, šipka uprostřed navíc ukazuje směr hrozícího nebezpečí.

GPS systém
Během honiček s policií se vyznačení na mapě změní. Červené čtverečky pak značí pomocné body jako benzínové stanice, restaurace či lešení a jiné křehké objekty. Když do nich nabouráte a ony vybuchnou nebo spadnou, vyřadíte tím až několik policejních vozidel najednou.

Obrázek zdroj: tisková zpráva

Pokud není poblíž žádná policejní jednotka, přepne se mapa do dalšího tzv. „Cooldown“ módu (viz obrázek níže), kde máte naopak vyznačené modrými kruhy body, kde se můžete před policií bezpečně schovat. Jedná se především o staré výrobní haly, myčky aut, stadión, garáže a další místa. Ty ovšem nejsou jediným způsobem, jak ukončit policejní pronásledování. Bez policejní jednotky nablízku vám totiž automaticky začne ubíhat čas (zobrazuje se v podobě sloupce uprostřed dolní části obrazovky), po jehož naplnění policie pronásledování sama vzdá – nesmíte ovšem do té doby potkat žádného dalšího policejného čmuchala. V každé části města také máte svou garáž (vyznačena zeleným domkem), která je nejsnazším únikovým bodem. Stačí k ní přijet, vjet dovnitř (resp. zastavit před ní a zmáčknout tlačítko, čímž se teleportujete dovnitř) a policii uniknete okamžitě.

Obrázek zdroj: tisková zpráva

Veškerá tato důležitá místa se rovněž zobrazují na zmenšené verzi mapy při jízdě (v levé dolní části obrazovky) a to včetně policejních vozů, radarů, zátaras a vrtulníku.

Stupně policejního stíhání
Jednotlivé stupně stíhání se v kariéře zpřístupňují poté, co porazíte určité rivaly. Stupeň stíhání je zobrazen u mini-mapy v levé dolní části obrazovky v podobě ikony plamínku s číslem. Okolo mapky je obtočen sloupec, který značí, kolik zbývá do dalšího stupně stíhání, což ovlivňuje čas strávený s policisty. Jednotlivé stupně jsou:

1) Klasické policejní vozy s malou výdrží a v malém počtu (až 5 pronásledovatelů současně, viz obrázek).

2) Policejní vozy v utajení, v kompletně černém provedení ve větším počtu (až 10 pronásledovatelů) a s občasným zátarasem (obrázek).
Obrázek zdroj: tisková zpráva
3) Další třída policejních vozů (až 15 pronásledovatelů) s častými zátarasy a posilou v podobě terénních vozidel, které útočí stylem kamikadze. Rozjedou se v plné rychlosti přímo proti vám (pokud je včas spatříte, můžete se jim vyhnout za pomoci zpomalení času, tzv. Speedbreakeru vysvětlenému níže). Zpřístupní se až po závodě s dvanáctým rivalem jménem Izzy.

Obrázek zdroj: tisková zpráva 4) Rychlejší a mnohem agresivnější policejní vozy (až 20 pronásledovatelů), k zátarasům přibyly v některých případech hřeby (při jejich přejetí přijdete o pneumatiky a brzy tak budete dopadeni). Po městě také létá helikoptéra, které se nejen hůře uniká z dohledu (jde to především v tunelech), ale navíc vám občas znepříjemňuje jízdu špatnou viditelností kvůli víření prachu na silnici. Na druhou stranu, helikoptéra nemá neomezené palivo a proto se musí po čase stáhnout. Zpřístupní se až po závodě s devátým rivalem jménem Earl.

Obrázek zdroj: tisková zpráva 5) Nejrychlejší a nejodolnější policejní vozy typu Corvette C6s (až 25 pronásledovatelů) vybaveny nitrem. Kromě nově složených zátaras na vás nyní helikoptéra nalétává. Do stíhání se může také zapojit seržant Cross (známý to černý policista z úvodní animace kariéry) se svým černým sporťákem, který převezme řízení celé operace. Zpřístupní se až v závodě s pátým rivalem jménem Webster.

Jak vyzrát na policii?
- Sledujte mapu a hlídejte si na ní především zátarasy. Zpomalujte před nimi čas a to zvláště pak od 4. stupně stíhání, kde police používá 1–2 pásy hřebů na silnici.

- Používejte nitro (viz vysvětlení níže) především v případech, kdy se vám některý z policejních vozů snaží dostat před čumák a hned za vámi jsou další jeho kolegové. Nicméně se jím pokuste neplýtvat, jelikož při obestavění policií bývá jediným možným pomocníkem k úniku.

- Každá ze zátaras (postavených z kolony policejních aut) má své slabé místo, nejčastěji je označeno stopkou (malou dřevěnou zábranou se značkou stop) mezi auty, kde je škvíra. Pokud už musíte projet některým z postavených aut, miřte na zadek a použijte pokud možno nitro pro větší šanci na proražení.
Obrázek zdroj: tisková zpráva
- U projíždějících kamionů dvou typů se dá jejich náklad (klády nebo nová vozidla k prodeji) uvolnit tím, že se o jejich zadní část lehce otřete, čehož se dá snadno docílit díky zpomalenému času.

- Nejlepším únikovým místem bývají benzínky kombinované s myčkou, autobusové nádraží a hlavně stadion.

Pokuty
Jejich výše spočívá v nepořádku, který jste nadělali jak městu (od stromků, přes značky, až po okolní civilní vozidla), tak policejnímu sboru. Oba druhy škod se pak sečtou a budou vám předloženy v celkové částce s pokutou.

Při zatčení policií máte možnost se buď vykoupit finančně nebo speciálním bonusem, které se dá získat na tržišti pod otazníky. Každé vozidlo ovšem může dostat pouze dvě takové pokuty a při třetí vám bude vozidlo na čas zabaveno (pokud tedy nepoužijete speciální bonus na extra slot pro pokuty, který je opět lehce k mání na tržišti pod otazníky / lze ho na každé auto použít maximálně dvakrát).

Pokud se nemáte čím vykoupit ani nemáte žolíka v záloze, vozidlo vám bude zabaveno a používat ho budete moci až za určitou dobu (přijde vám o tom SMS zpráva). Vozidlo v garáži lze ovšem dalším extra vykoupením odblokovat ihned, přičemž auto dostane čistý hříšnický štít.

Vždy mějte v garáži alespoň 2 automobily, jinak při zabavení jediného vašeho vozu nebudete moci pokračovat ve hře.


Typy závodů

Nezapomínejte na fakt, že během jakéhokoliv závodu se na vás mohou přilepit policejní jednotky a po dokončení závodu vaše trable s nimi nekončí - je třeba je setřást v klasické pouliční honičce. Každý ze závodů lze navíc kdykoli v průběhu jízdy restartovat a to i při speciálních závodech s rivaly z Blacklistu.

Zvětšit zdroj: tisková zpráva Circuit
Klasický okruhový závod s určitým počtem kol, které je třeba ujet. Vyhrává ten, kdo první dorazí do cíle po ujetí všech kol.

Zvětšit zdroj: tisková zpráva Sprint
Zběsilá honička na jedné dlouhé trati z bodu A do bodu B, kdy vyhrává nejrychlejší.

Lap Knockout
Zvětšit zdroj: tisková zpráva Okruhový závod, ve kterém vypadává po každém kole vždy ten poslední a v závěrečném kole tudíž zůstávají pouze dva nejrychlejší, kteří se utkají o prvenství.

Tollbooth
Zvětšit zdroj: tisková zpráva Závod s časem, zpočátku situovaný převážně na dálnice nebo široké cesty s minimálním provozem a absencí ostatních protivníků. Na trati je vždy umístěn určitý počet stanovišť, po jejichž projetí se vám připočte čas, který neúprosně utíká a na kterém závisí i váš úspěch. Přímá kolize s vozidlem zde většinou znamená nenahraditelnou časovou ztrátu.

SpeedTrap
Zvětšit zdroj: tisková zpráva Cílem tohoto závodu (z místa A do bodu B) s ostatními protivníky není dojet do cíle jako první, ale nasbírat nejvíce bodů ze všech za naměřenou nasčítanou rychlost na radarech, které jsou umístěny podél tratě. Radary jsou nejen vyznačené ikonou na mapě, ale upozorňuje vás na ně taktéž váš radar v horní části obrazovky – jak vizuálně, tak zvukem. Jakmile radar zavětříte, je logicky nejvýhodnější použít Nitro.

Drag
Zvětšit zdroj: tisková zpráva Souboj s ostatními soupeři o to, kdo dojede do cílové čáry jako první. Je sice nutné manuálně řadit, ale za to se pohybujete pouze v silničních pásmech, a tak si nemusíte dělat žádné starosti se zatáčkami. Ačkoliv je trať vždy velmi krátká, budete tento závod mnohokrát opakovat, hlavně kvůli srážkám v často hustém provozu, nebo přetažení motoru při včasném nezařazení. Dobře si povedete, když během jízdy dbáte na výstražné kruhy, které vám signalizují, kdy máte zařadit (modrý kruh=dobré řazení / zelený kruh=výborné řazení).


Základy řízení

Obrázek zdroj: tisková zpráva Rychlé odstartování
Na začátku každého závodu, ještě během burácení motorů na startovní čáře, máte možnost pomocí sešlápnutí plynu a hlídání si otáčkoměru (v pravé dolní části obrazovky) vystartovat s příjemným náskokem nad ostatními (nebo v pozdější fázi hry alespoň nezůstat pozadu). Na konci startovního odpočtu závodu stačí ručičku otáčkoměru udržet ve zpřímené poloze, kdy zmodrá (viz obrázek).

Brždění a zatáčky
Protože je tento díl Need for Speed velmi arkádovou záležitostí, ve většině zatáček stačí pustit na okamžik plyn a v těch krkolomnějších případně lehce přibrzdit (samozřejmě záleží, v jaké rychlosti se do dané zatáčky řítíte). Ruční brzdu pak využijete jen zřídkakdy, pokud vůbec.

Obrázek zdroj: tisková zpráva Zpomalení času
SpeedBreaker je užitečným pomocníkem při průjezdu nepřehlednou silnicí, pro přesnější namíření na protivníka a především je neocenitelný při policejních honičkách, kdy lépe lokalizujete slabé body zátaras a vyhnete se tak pozdějším hřebům na silnicích. Tato funkce je omezená a doplňuje se vaší rychlou jízdou.

Obrázek zdroj: tisková zpráva Zrychlení (Nitro)
Je samovolně obnovovatelné časem a zobrazuje se kolem otáčkoměru rychlosti. Sílu a trvání zrychlení můžete ovlivnit zakoupením výkonnějšího nitra v obchodech (pod kategorií součástek pro výkon).


V 2. části návodu se můžete těšit na podrobné rozebrání kariéry s detaily o vozidlech jednotlivých rivalů z Blacklistu a mapky všech tratí, které vám odkryjí výhodné i naopak nebezpečné zkratky.

Každý, kdo si NFS: Most Wanted předobjedná z našeho internetového obchodu, nejenže dostane jako dárek zdarma plnou verzi závodní hry Ford Racing 3 v češtině (ta se jinak prodává za 299 Kč), ale také bude automaticky zařazen do soutěže o dárkové předměty s motivem hry (přívěsky na klíče a hrnky).

Stáhněte si: Extractory, Modifikace dema & plné verze, Demo, Trailery, Cheaty, Videa...

Související články: Exkluzivní recenze, Dojmy z dema, Preview, Novinky, Need for Speed: Underground 2 recenze, Need for Speed: Underground recenze, Need for Speed: Hot Pursuit 2 recenze, Motor City Online dojmy, Need for Speed: Porsche Unleashed recenze, Speciál o předchozích dílech NFSMcMichal
autorovi je 22 let a studuje na vyšší obchodní podnikatelské škole; vedle her se věnuje se bojovému umění a kreslení manga stylu; jeho nejoblíbenější herní sérií je Final Fantasy

 
 
McMichal

Nejnovější články