Šéf Activison Blizzard Bobby Kotick se rozhodl, že učiní velké gesto a oželí většinu svého finančního příjmu. Proč? Protože jeho firmu kvůli žalobě a odhalení rozsáhlého systémového pochybení v oblasti sexuálního obtěžování stíhá jeden problém za druhým (komplexní souhrn celého začátku kauzy si přečtěte zde). Negativní reakce veřejnosti, tisku a samozřejmě zaměstnanců se zařezávají do celého firemního molochu opravdu hluboko a ničemu nepomáhá ani fakt, že Blizzard už dlouho čeká na velkou pecku a zjevně se jí jen tak nedočkáme, stejně jako zrušeného Blizzconu.
Kotick na celou situaci konečně zareagoval tak, jak měl. Vzdal se veškerých odměn, a to až „do momentu, kdy předsednictvo rozhodne, že jsme dosáhli svých cílů transformovat genderovou situaci a naplnili další sliby svým zaměstnancům.“
Mezi oněmi cíli najdete samozřejmě vytvoření lepšího pracovního prostředí pro všechny zaměstnance, aby už nedocházelo k popisovaným případům sexuální diskriminace a obtěžování. Stejně tak chce firma navýšit počet žen a nebinárních lidí o 50 % a investovat 250 milionů dolarů do rozvoje možností pro zájemce z celého společenského spektra.
Nutno říct, že Kotick se nevzdal malé částky. Původně mu letos akcionáři firmy schválili plat ve výši 155 milionů dolarů ročně, tedy v přepočtu cca 3,4 miliardy korun. Posléze se Kotick poloviny vzdal a nyní prohlásil, že až do vyřešení výše uvedených problémů bude pobírat minimální mzdu bez bonusů, tedy 62 500 dolarů ročně, v přepočtu cca 1,4 milionu korun.
Je to tedy masivní propad v příjmech šéfa jedné z největších herních firem. Skupina ABK Workers Alliance, která zastřešuje zaměstnance Activisionu, Blizzardu a Kingu a snaží se o změnu v rámci firmy, toto přijala s nadšením a označila krok jako velkou výhru, i když hodlá nadále vytvářet tlak na zlepšení pracovních podmínek ve firmě a v oblasti herního vývoje, a to včetně dlouhotrvajícího problému s přesčasy.
Aliance by tlak rozhodně vyvíjet měla, protože to, co Kotick udělal, bylo v jistém smyslu téměř nevyhnutelné. Nelze řešit snad největší krizi v historii firmy a stále pobírat miliardy. Jako CEO je Kotick nejen nejvyšším členem představenstva, zároveň je za celou firmu zodpovědný. Pokud se společnost nachází uprostřed soudního sporu a její veřejný obraz je silně poničený, bylo by vážně zvláštní se držet celého svého astronomického příjmu. Tím spíš, že akcionáři rozhodně nebudou v příštím roce potěšení.
Nejvyšší představitelé zkrátka musí nést odpovědnost za veřejný obraz své firmy a také za to, co se v ní děje. A jakkoliv jejich role spočívá v delegování funkcí a dozoru, je třeba, aby ve správnou chvíli udělali onen symbolický krok.
A tento krok, přiznejme si, je především symbolický. I když Kotick přijde o více než tři miliardy korun, rozhodně bude finančně zajištěný z předchozích let, kdy byl placen vskutku královsky. Ovšem i tak je třeba kvitovat, že CEO udělal, co udělal, protože tím může stanovit standard pro chvíle, kdy podobná situace nastane v jiné velké korporaci.