Testujeme PlayStation TV - malá krabička řeší boje o televizi a částečně nahrazuje PS Vita
zdroj: tisková zpráva

Testujeme PlayStation TV - malá krabička řeší boje o televizi a částečně nahrazuje PS Vita

12. 12. 2014 20:00 | Hardware | autor: Jan Olejník |

PlayStation Vita bez displeje a baterie, zato však s USB a HDMI portem – tak by se ve zkratce dalo popsat šikovné malé zařízení s názvem PlayStation TV, které Sony nedávno vyslala obchodů. Člověk by si podle názvu možná řekl, že jde o multimediální krabičku, která obyčejný televizor přemění v televizor chytrý. Když ale PSTV vyzkoušíte, vyjde najevo, že to s nabídkou televizních a filmových služeb není nijak horké. Přesto tvrdím, že si své publikum najde díky několika příjemným funkcím.

Vita mínus displej

V minimalistické krabičce nalezneme hardware, který je nachlup shodný s výbavou PlayStation Vita. Jedná se o mobilní čtyřjádrový procesor Cortex-A9 MPCore s maximálním taktem až 2 GHz, dále 512 MB operační paměti a 128 MB videopaměti. O grafiku se stará čtyřjádrový čip PowerVR SGX543MP4+. V podstatě se tedy jedná o komponenty, které se vyskytují i v mobilních telefonech.

Zamrzí však interní paměť o velikosti pouhého 1 GB, z čehož je uživateli přístupných něco kolem 800 MB. To je v dnešní době vážně málo a speciální paměťové karty (shodné s těmi pro PS Vita) si Sony pochopitelně nechá zaplatit. 8 GB kartu jsem sehnal za 499 Kč a jedná se v podstatě o nezbytné minimum. Velikost slušné řádky her přesahuje hodnotu jednoho gigabajtu, takže pokud nechcete každou chvíli řešit volné místo na kartě, musíte ideálně sáhnout po nekřesťansky drahé 32GB variantě.

Na zadní části přístroje každopádně najdete USB a LAN port, HDMI výstup, slot na speciální paměťové karty od Sony a samozřejmě zdířku pro napájení. Na boku pak našel místo slot pro PS Vita karty s hrami.

pstv zdroj: tisková zpráva

I když v balení krom konzole, napájecího adaptéru a HDMI kabelu najdete i poukázku ke stažení tří her zdarma, stejně vás může čekat ještě jedna investice – gamepad. Pokud si chcete PlayStation TV pořídit jako samostatnou herní konzoli a nemáte doma PlayStation 3 nebo 4, nezapomeňte si k objednávce přihodit i bezdrátový DualShock.

Asi nemusím dodávat, že se vám rázem cena mikrokonzole povážlivě navýší, protože mimo jiné u nás z nějakého důvodu není dostupný výhodný bundle zahrnující PSTV, 8 GB kartu a DualShock 3. Není tedy od věci se podívat, co vlastně tahle mašinka za cca 2700 Kč umí a zda jsou pořizovací náklady opodstatněné.

Zkuste to bez drátů, milý Marconi!

Primární využití PSTV je jasné: streamování z PS4 na jiný monitor či televizi v domácnosti. Reálný je třeba scénář, kdy máte rozehranou hru a už se vám nechce sedět na gauči v obýváku, případně ostatní členové rodiny chtějí koukat na nějaký hrozně důležitý pořad. Tudíž se přesunete do pokoje nebo ložnice, zapnete PSTV, připojíte se k běžící PS4 v obýváku a pokračujete třeba v hraní Far Cry 4 - v klidu a bez hádek o místo před televizí v obýváku. Jestliže máte alespoň trochu lepší Wi-Fi router nebo ještě lépe připojíte PS4 a PSTV k routeru kabelem, pak je všechno až zázračně jednoduché a funkční.

Po většinu času téměř neznatelný input lag je sice občas cítit, ale rozhodně se nejedná o nic, co by vám zničilo zážitek ze hry nebo způsobilo oproti nepřátelům nějakou nevýhodu. Navíc se nebavíme o hraní Counter-Strike na profi úrovni. Většinou si zkrátka ani nevšimnete, že se jedná o stream. Remote Play sice nabízí i PS Vita, ovšem kvůli absenci fyzických tlačítek L2 a R2 (nahrazuje je dotyková plocha) není hraní tak pohodlné, jako s klasickým gamepadem přes PSTV.

Pokročilé streamovací funkce mohou už nyní využít hráči ve Spojených státech díky otevřené betě služby PlayStation Now, která umožňuje hrát plnohodnotné PS3 verze her na PlayStation Vita či PlayStation TV pomocí streamovací technologie od Gaikai. Až se příští rok služba dostane i k nám, umožní na PSTV hrát krom hromady her z PS Vita, PSP či PS One třeba i The Last of Us nebo Red Dead Redemption, které na PC nezavítaly. Možná pak bude lepší sáhnout rovnou po bazarové PS3, ale ve prospěch PSTV hovoří miniaturní velikost a snadná přenositelnost.

zdroj: Vlastní

Mimo laboratorní podmínky

Kvalitu streamování přes PSTV jsem ověřil v reálných podmínkách mého domova - byt o výměře 95 metrů čtverečních, nová skeletová budova, tlusté zdi z tvárnic, na několika místech železné výztuže ve stěnách. Jako router jsem použit TP-Link Archer C7 s dualbandem a teoretickou rychlostí až 1,75 Gbps, což je ve skutečnosti součet 450 Mbps na 2,4 GHz frekvenci a 1300 Mbps na 5GHz frekvenci. Obě konzole se nacházely de facto na zcela opačných koncích bytu a od routeru je dělilo většinou několik zdí (viz obrázek níže).

PS4 hlásila plný signál, avšak na PSTV jeden dílek do maxima chyběl. Oba přístroje se bez problémů na síti našly a spárovaly. Kvalitu streamovaného obrazu lze nejlépe přirovnat k videu ve vysokém rozlišení na YouTube - je lehce zastřený, ale například texty jsou perfektně čitelné. U filmů byste pravděpodobně rozdíl nepoznali, ale ve hrách, kde jsme zvyklí na ostřejší obraz, jde přeci jenom o obtížně postřehnutelné snížení kvality. Ovšem nic, co by člověka znechutilo.

Přesnost ovládání jsem pak testoval ve třech hrách, jmenovitě šlo o Assassin's Creed Unity, Grand Theft Auto V a Injustice: Gods Among Us. A všechny se ovládaly nad očekávání dobře. S Assassin's Creed nebyl díky pomalejšímu tempu žádný výrazný problém. V GTA V, kombinující přestřelky a rychlou jízdu v autech, jsem otestoval především citlivost a odezvu analogových páček. A i když se vyskytly momenty, kdy jsem zaznamenal lehoučkou prodlevu, nikdy to nevyústilo třeba v nechtěnou kolizi nebo zbytečnou smrt.

Asi největší výzvou proto byla bojovka Injustice od tvůrců Mortal Kombat. Bleskurychlé reakce jsou pro úspěšné hraní naprosto nezbytné nejen pro útok, ale i efektivní obranu. Je tedy možné, že zkušení hráči, kteří bez problému zametou s protivníkem i na nejvyšší obtížnost, pocítí při streamovaném hraní rozdíl. Zvlášť při profi hraní může rozdíl pár desítek milisekund rozhodnout mnohé. Opět ale platí, že pokud nemáte reflexy jako Bruce Lee, zahrajete si úplně v pohodě.

pstv_remoteplay_plan zdroj: tisková zpráva

Multimédia versus hry

Rozhodně nečekejte, že byste vzali flashku s filmy ve formátu MKV a po připojení do PSTV si všechno hezky přehráli. K tomuto účelu PSTV opravdu neslouží a vlastně jediný způsob, jak v našich končinách nějak smysluplně využít ony multimediální schopnosti konzole, je skrze DLNA server.

YouTube aplikace načítá oblíbený videoserver v mobilním režimu (evidentně pozůstatek z dotykové Vity) a Blu-Ray disky se mi na dálku nepodařilo přehrát. Tím pro nás v podstatě nějaká zajímavější použitelnost, týkající se filmů či hudby, končí. V našich končinách se zkrátka musíme spokojit „jen“ s hrami, kterých rozhodně není málo - přesto jsem se neubránil drobnému zklamání.

Jako velký fanda série Uncharted jsem se těšil, že si konečně doplním chybějící kousek skládanky díky Uncharted: Golden Abyss, jenže ouha! Ač je hra na PS Vita běžně dostupná, pro PS TV k dispozici není. Podobně je to ještě s několika dalšími kousky, takže nezbývá doufat, že se situace v budoucnu změní. I tak se vám ale dostane do rukou knihovna čítající zhruba 700 her včetně PlayStation Minis a sady původně mobilních her.

Krom titulů z Vity si můžete zahrát klasiky z PSP (Patapon, Ultimate Ghost's 'N Goblins a řadu dalších). Samozřejmě jsou k dispozici i staré dobré pecky z prvního PlayStationu, které ani vyjmenovávat nebudu, protože by to skončilo obludně dlouhým seznamem. Veškeré nákupy probíhají kompletně digitálně a vlastně jedinou překážkou vám nejspíš bude nedostatek místa na paměťové kartě.

pstv zdroj: tisková zpráva

Pro koho vlastně je?

Koncept PlayStation TV je sympatický, ale nad jeho nedostatky i trošku nejasnou cílovou skupinou nelze zavírat oči. V první řadě se zatím nejedná o kvalitní multimediální centrum a tudíž mu přídomek „TV“ v podstatě nepřísluší. Většině audiovizuálních formátů nerozumí a aplikace pro YouTube je spíš nouzové řešení. A jak už to v naší zemičce bývá, na filmové služby typu Netflix či Amazon Instant Video si opět můžeme nechat zajít chuť.

Naštěstí jako vydatná kompenzace výše uvedených problémů je tu obrovská knihovna her a bezchybně fungující streamování z PS4, které snad do pár měsíců doplní i služba PlayStation Now, umožňující hraní vybraných her ze třetího PlayStationu. Pořád ale ve vzduchu visí nezodpovězená otázka, pro koho je vlastně PSTV určená.

Pokud bych měl jako příklad uvést sám sebe, pak můžu říci, že sice vlastním všechny „velké“ konzole od Sony, ale v obýváku mi zůstává už jenom PS4 kvůli úspoře místa. Ta však zatím nemá v nabídce klasické či staré tituly a existuje několik exkluzivních her pro Vita a PSP, které bych si chtěl zahrát.

Vitu si ale kupovat nechci, protože nejsem fanda hraní na malých displejích a Vita mi navíc nesedne do ruky. V takovém případě je PlayStation TV fajn volba. Větším přínosem je ale možnost streamování z konzole PS4. Pokud doma máte dvě televize a o jednu se každý večer perete, pak je PlayStation TV chytré a elegantní řešení problému, protože v tomto ohledu funguje na jedničku.

pstv zdroj: tisková zpráva

PSTV zkrátka není náhradou za PS Vita, protože postrádá vlastnosti handheldu. Nabízí ale pohodlnější a levnější (Sony stanovila doporučenou maloobchodní cenu na 100 eur, reálně ale PSTV seženete od 2500 korun) přístup ke streamování daných titulů v pohodlí domova. PS Vita i PSTV navíc slouží k něčemu jinému a tak se klidně mohou sejít v jedné domácnosti i s PS4 - a všechny najdou využití.

Nejnovější články