Metro Exodus: RTX on/off a srovnání grafických karet (video)
0:01:15 | zdroj: tisková zpráva

Metro Exodus: RTX on/off a srovnání grafických karet (video)

27. 2. 2019 19:00 | Hardware | autor: Jiří Svák |

Kromě povedené herní náplně, jak si můžete přečíst v Patrikově osmičkové recenzi, zaslouží Metro Exodus pozornost i kvůli svému grafickému zpracování. Je to v pořadí druhá hra, která zavádí efekty ray tracingu. V tomto případě jde o globální osvětlení scény (global illumination). Jak výsledek dopadl a kolik výkonu stojí, si ukážeme ve srovnávacích videích.

Metro Exodus a ray tracing

První hrou, která implementovala ray tracing, byl Battlefield V. Vývojáři z Dice jím nahradili efekty odlesků a odrazů. Ani Metro Exodus nesleduje paprsky v celé scéně. Vetší část se renderuje tradiční rasterizací, ray tracing se využívá pro simulaci globálního osvětlení. To ale slibuje, na rozdíl od často subtilních odlesků, výraznější dopad na grafickou stránku hry.

Ray tracing lze v Metro Exodus nastavit ve třech úrovních: LOW, HIGH a ULTRA. Pro ilustraci jsem zvolil nejvyšší preset, který by měl poskytnout nejvýraznější rozdíl oproti vypnutému stavu. Jak to dopadlo, se podívejte už sami. Ve videu jde také dobře vidět, kolik FPS ray tracing ukrojí. A není to málo: výkon klesne v rozpětí 25–40 %, podle náročnosti scény.

Naštěstí lze detaily hry omezit a dosáhnout adekvátního zvýšení výkonu, aniž by se tím zkazil zážitek ze hry. Z ULTRA detailů můžete klidně slevit na HIGH a rozdíl poznáte jen zřídka. Na MEDIUM bych ale osobně už nešel, hodně tím utrpí zpracování vodní hladiny, která pak vypadá jako z doby Half Life 1. LOW pak dále snižuje rozlišení textur, výsledkem je rozmazaný obraz. Než LOW, tak raději upgradujte. Srovnání grafických presetů najdete v druhé půli videa.

zdroj: vlastní video redakce

S výkonem v ray tracingu ale může pomoci technologie DLSS, která přišla společně s implementací RTX. Jedná se o prakticky o upscale obrazu do vyššího rozlišení pomocí strojového učení. Více o DLSS si můžete přečíst v recenzi grafické karty GeForce RTX 2080.

Výsledek v Metro Exodus nebyl po vydání hry ideální. V rozlišení QHD (1440p) vykazoval obraz po zapnutí DLSS značnou ztrátu ostrosti. Mohla za to nedostatečná připravenost systému. DLSS se totiž učí rekonstruovat obraz na základě strojového učení z kvalitních zdrojových dat. Vývojáři se s vydáním hry zaměřili především na rozlišení 4K, takže Full HD a QHD neměla AI čas dostatečně „natrénovat“. Ve 4K byla situace lepší, ale rozdíl byl stále patrný.

Metro Exodus: RTX on, DLSS off (pre-patch)Metro Exodus: RTX on, DLSS on (pre-patch)

Starší verze Metro Exodus s rozmazaným obrazem po zapnutí DLSS (napravo). Originální snímky ve vysokém rozlišení zde a zde.

Nedávný patch nicméně stav razantně vylepšil. Obraz ve 4K už je v pohybu od originálu téměř k nerozeznání a DLSS efektivně kompenzuje penalizaci výkonu po zapnutí ray tracingu, jak je vidět na screenshotech níže.

Metro Exodus: RTX off, DLSS offMetro Exodus: RTX on, DLSS offMetro Exodus: RTX on, DLSS on

Srovnání obrazu DLSS po updatu Metro Exodus: RTX off | RTX on, DLSS off | RTX on, DLSS on. (Originály: 1, 2, 3)

Srovnání výkonu grafických karet v Metro Exodus

Pro ty, které ray tracing moc nebere, je zde ještě jedno srovnání: jak si v Metro Exodus vedou herní grafiky od Nvidie. V několika scénách jsem otestoval čipy GeForce GTX 1070, RTX 2060, RTX 2070 a RTX 2080. Rozlišení bylo nastaveno na nejrozšířenější Full HD.

Zvláště v otevřeném světě dostává zabrat i highendová RTX 2070, jejíž FPS klesaly pod 60 FPS, což je u střílečky už pod požadovanou hodnotou. Naštěstí lze detaily mírně zkrotit a dočkáme se adekvátního nárůstu výkonu. Zahrajeme si tak i na grafikách střední třídy, od GTX 1060 / RX 580 výše.

zdroj: Archiv

Za zapůjčení grafických karet EVGA GeForce RTX 2080 XC GAMING a Gigabyte GeForce RTX 2060 OC 6G děkujeme společnosti CZC.cz.

Za zapůjčení grafické karty Gigabyte GeForce RTX 2070 Gaming OC 8G děkujeme splečnosti Gigabyte.

Nejnovější články