Vstup do světa PC hraní může být pořádně nákladnou záležitostí, a je jedno, jestli si chcete poskládat stolní počítač, nebo z jakéhokoli důvodu raději sáhnete po notebooku. V případě, že cílíte na tu opravdovou výkonnostní špičku, bude se investice pohybovat ve vysokých desítkách tisíc.
Přirozeně ale existuje nemalý segment hráčů, pro které kouzelné termíny, jako je ray-tracing, 4K či extrémně vysoké snímovací frekvence nehrají zásadní roli a zkrátka si na svém především pracovním nástroji chtějí čas od času také něco zahrát. A právě na ně míří společnost Lenovo se svým modelem LOQ 15IAX9I.
Neobvyklé GPU
Zatímco nedávno recenzovaný Legion Slim 9i nabízí fenomenální výkon v krásném a kompaktním výrobním provedení, model LOQ 15IAX9I se řadí do střední třídy herních notebooků, ve které soupeří především cenou. Počítač pohání procesor Intel Core i5-12450hx o 2,40 GHz spolu s 16 GB RAM a dedikovanou grafickou kartou Intel Arc A530M s 4 GB VRAM. Svá data můžete schraňovat na 1 TB SSD M.2 PCIe 4.0 NVMe, notebook má ještě jeden prázdný M.2 PCIe NVMe slot pro potenciální rozšíření. Tohle celé dostanete v balení za cenu okolo 19 tisíc korun.
Při vybalení z krabice vás bohužel nečeká fešný lakovaný obal, ve kterém se skrývají dražší Legiony, počítač z kartonu vytáhnete zabezpečen jen pěnovými ochrannými prvky a igelitovým obalem. Samotný vzhled počítače se ale Legiony zcela evidentně inspiroval, což je rozhodně krok správným směrem. LOQ 15IAX9I má matný šedý povrch, opatřený jen dvěma výraznějšími vizuálními prvky - stříbrnou destičkou s logem Lenovo a gravírovaným lesklým logem LOQ. Notebook působí velmi střízlivým dojmem a není tedy vůbec problém vzít si jej třeba na pracovní schůzku, žádné výrazné “hráčské” vychytávky tu nenajdete…
…tedy pokud nezapnete podsvícení klávesnice, které může hrát různými RGB barvami a efekty. Ty lze ovládat buď přes klávesové zkratky, nebo díky předinstalované aplikaci Lenovo Vantage, která zároveň umožňuje poměrně jednoduše spravovat celý počítač, aktualizovat systém, vybírat režim napájení a výkonu a podobně. Při pohledu na barvami hrající klávesnici je zřejmé, že i tady se šetřilo a oproti drahému Legionu má místní klávesnice jen několik podsvícených zón, a tak na plynulé přechody barev můžete zapomenout. I jako velký příznivce světýlek jsem v tomto případě raději ponechal klávesnici buď zcela tmavou, nebo jen bíle podsvícenou.
Kvalitní zpracování
Klávesnice je ale jinak na psaní poměrně pohodlná a hlavně plnohodnotná včetně numerické části, touchpad zvládá gesta a funguje dle očekávání, i když je na můj vkus zbytečně hlasitý. Přesuneme-li se k displeji, čeká na vás 15,6 palcová IPS obrazovka s rozlišením 1920x1080 a obnovovací frekvencí 144 Hz. Panel je na můj vkus dost tmavý, barvy nevýrazné a na Full HD rozlišení jsem si popravdě už dost odvykl, ale v této cenové kategorii a při dostupném výkonu je to jediné schůdné řešení, navíc při velikosti displeje dostačující. Nad displejem se nachází webkamera, kterou můžete zapnout a vypnout skrz posuvník na boku počítače. Zvládá bohužel jen 720p a v horších světelných podmínkách je kvalita přenosu velmi špatná.
Podobně jako moderní Legiony i tento LOQ má většinu umístěnou na zadní straně, oceňuji praktické popisky viditelné při sklopeném víku, díky čemuž nemusíte počítač různě obracet, abyste si vzpomněli, kde je zrovna zdířka na napájení a kde USB port. Notebook má jeden HDMI port, dva zadní USB-A porty a dokonce i přípojku na ethernet (kterou třeba Legion Slim postrádá). Na pravém boku pak ještě najdetede dodatečný USB-A port, USB-C port a 3,5mm jack na sluchátka. Na zadní straně jsou umístěny i průduchy chlazení, což je skvělá informace pro ty, kterým vadí teplý vzduch na zápěstí. Pozitivní je i to, že ani v zátěži nění notebook tak hlasitý, jak je zvykem u těch opravdu výkonných herních laptopů.
Celkově je dílenské zpracování na svou cenovou kategorii slušné, samozřejmě se musíte smířit s plastovým tělem, které bohužel při používání občas vrže. Potěší nicméně kompaktní rozměry a hlavně váha, která má méně než 2,5 kila. Nejdůležitější je ale výkon pod kapotou, a tak se v následujících odstavcích zaměříme především na něj.
Hraní s kompromisy
V testu Cinebench při multicore nastavení získal laptop skóre 10276 bodů,v 3D Mark to bylo 6124 bodů. Grafické čipy od Intelu nejsou pro běžné hráče zvlášť známé, alternativou k Arc A530M je zhruba RTX 3050. Čip od intelu má papírově zvládat i ray-tracing, v praxi na něj ale spíše zapomeňte, protože výkonnostní zátěž, kterou tato technologie na notebook položí, rozhodně za hezčí grafiku nestojí.
Dobrým příkladem je třeba Cyberpunk 2077, který se zapnutou upscalovací technologií Intel XeSS v režimu Quality běží na vysokém nastavení kolem 45 FPS, se zapnutým ray-tracingem se ale snímkování propadlo často až na jednociferné (!) hodnoty. Přesto jsem byl výkonem v Cyberpunku velmi příjemně překvapený, což se týkalo i celé řady dalších moderních her. V praxi platí, že pokud jste ochotni přistoupit ke grafickým kompromisům (což se v této cenové kategorii rozumí samo sebou), můžete si relativně úspěšně zahrát většinu moderních titulů.
Fortnite se mi podařilo rozběhnout v plynulých 60 FPS, Apex Legends až v 80 FPS, problematičtí byli Helldivers 2, kde se plynulé hraní bez dipů muselo spokojit s 30 FPS. S ohledem na to, na jakých strojích hraju běžně, by byly tyto výsledky mírně řečeno neuspokojivé, na laptopu za 19 tisíc jsem ale byl příjemně překvapený. Výjimku tvoří například Alan Wake 2, který měl výrazné problémy prakticky v jakémkoli nastavení, a Dragon’s Dogma 2, které se mi taktéž nepodařilo uspokojivě zprovoznit.
Dobrý poměr cena/výkon
Z herního hlediska je LOQ vynikající na starší tituly, které si budete moci užít plnými doušky, případně na kompetitivní hry typu Counter-Strike 2 či League of Legends, ve kterých počítač vyloženě září a s přehledem dokáže dosahovat 144 FPS.
Nový Lenovo LOQ 15IAX9I sice nenabízí všechen lesk a krásu herních světů, která je rezervována pro jeho výkonnější souputníky, je to ale až překvapivě schopný dříč, který si poradí s úpravou videí a běžnou prací, stejně jako s hraním v poměrně solidní kvalitě. Jestli hledáte notebook pro svou ratolest, případně si občas chcete v pohodě zahrát na cestách, měl by tento model patřit do vašeho výběru.