zavřít

AMD i Nvidia oživují starší grafiky: přijde Radeon RX 590 i GTX 1060 GDDR5X

- Hardware autor: Jiří Svák Komentáře: 0

Zatímco ve vyšší výkonnostní a cenové třídě to po uvedení grafik Turing vře, v mainstreamové nabídce je už skoro dva roky ticho po pěšině. Podle posledních informací to však vypadá, že oba výrobci grafických karet se snaží hladinu alespoň trochu rozvířit. Nečekejte ale RTX 2060 nebo novou generaci Radeonů, AMD s Nvidií se spíše vydali cestou mírného vylepšení již letitých čipů.

Ve střední třídě grafických karet je nabídka už dlouho stejná. Na výběr máme GeForce GTX 1060 od Nvidia, a to s 6 nebo 3 GB paměti (existuje ještě varianta s 5 GB paměti, ale ta je běžně dostupná jen v Asii). Tento čip přitom vyšel už v létě roku 2016. Na jaře roku 2017 uvedla Nvidia verzi s navýšeným taktem pamětí (z 8 na 9 GHz efektivně), ale tento model se příliš nerozšířil, snad kvůli příliš vysokému příplatku za drobný nárůst výkonu.

Konkurenci GTX 1060 pak tvoří grafické karty AMD Radeon RX 570 a RX 580. To však také nejsou žádní benjamínci. Řadu 500 uvedlo AMD minulý rok na jaře, a už tehdy to byl refresh čipů Polaris 10 z léta 2016.

Zdá se, že podobné plány mají oba výrobci i nyní. Nvidia by měla podruhé uvést GeForce GTX 1060 s rychlejšími paměťmi, tentokrát GDDR5X, a AMD ještě jednou oživit Polaris coby Radeon RX 590.

Nvidia GeForce GTX 1060 6GB GDDR5X

Karta je už prakticky potvrzená, na americkém webu Nvidia se totiž ve specifikacích objevila poznámka o pamětech GDDR5X. Podivný je nicméně údaj o pracovní frekvenci, která zůstala na původních 8 Gb/s. Analogicky k GTX 1080, která v generaci Pascal paměti GDDR5X uvedla, bych čekal rychlost 10 Gb/s.

GTX 1060 GDDR5X

Jak se podařilo zachytit webu hexus.net, své modely GTX 1060 s GDDR5X již stihli zveřejnit výrobci Gigabyte a Palit. Zatímco první z nich o frekvenci pamětí mlčí, druhý uvádí údaj 8800 MHz. V takovém případě by se novinka ani nevyrovnala již dříve vydanému modelu s 9GHz paměťmi GDDR5.

Pravděpodobný scénář nabízí web videocardz. Podle tamější redakce nebude nový model založen na čipu GP106, ale na zmetcích GP104, které se nakupily po výrobě karet GTX 1080. V tom případě by osazení zbytkovými paměťmi GDDR5X na nižší frekvenci dávalo smysl. Nvidii by tak především šlo o vyprázdnění skladů spíš než o navyšování výkonu. Novinka by tak mohla tiše nahradit dosavadní GTX 1060 s paměťmi GDDR5, anebo zamířit na čínský trh, kde by se postarala o zásobení internetových kaváren. Ale to všechno jsou zatím pouze spekulace.

AMD Radeon RX 590

S novým refreshem Polarisu to vypadá trošku nadějněji. Mělo by jít o opravdovou revizi čipu Polaris, konkrétně Polaris 20, který známe z Radeonů RX 570 a 580 (a který je refreshem Polaris 10 z Radeonů RX 470 a 480. K čertu s přeznačováním!).

Nový čip (Polaris 30?), by měl být vyrobený 12nm procesem, což by mělo přinést potenciál pro vyšší takty a lepší výtěžnost výroby, čili pro zákazníka vyšší výkon a nižší cenu. Teoreticky.

Informaci o RX 590 a novějším výrobním procesoru přinesl redaktor hardwareluxx.de skrze svůj twitter (via Guru3D).

Existenci karty však již dříve naznačily úniky výkonu v 3D Mark a dokonce i v benchmarku Final Fantasy XV. Podle něj by se mohl herní výkon oproti RX 580 zvýšit asi o 10 %.

Další klepy naznačují, že by karta měla vyjít již za dva týdny, pravděpodobně 15. listopadu. Na potvrzení, zda se zdroje nemýlily, nebudeme naštěstí čekat moc dlouho.

Tagy: Nvidia grafické karty AMD AMD Radeon Radeon RX GPU GeForce GTX Nvidia Pascal Polaris RX 580 RX 590 GTX 1060 GTX 1060 GDDR5X

Zdroje: WCCFtech,videocardz.com,Hexus

Kupte na CZC.CZ

Poslední komentáře

celkem 0

Český herní web, který se soustředí na hry pro PC, PlayStation 4, Xbox One, Xbox 360, PlayStation 3, Nintendo Siwtch, 3DS, DS, PS Vita, Android a iOS. Pro všechny platformy nabízíme recenze, preview, videorecenze i pravidelné novinky. Na Games.cz najdete i pravidelné testy a novinky z oblasti hardwaru, podcasty, rozsáhlou databázi her a speciály k očekávaným hrám ze sérií jako Kingdom Come: Deliverance, Red Dead Redemption, Call of Duty, The Elder Scrolls, Assassin's Creed, Grand Theft Auto, Battlefield, nebo FIFA.