Valve nesouhlasí s obviněním, že Steam zneužívá svého dominantního postavení na trhu

4. 8. 2021 9:00 | Byznys | autor: Patrik Hajda |

Koncem letošního dubna došla studiu Wolfire Games (Overgrowth) trpělivost a podalo žalobu na společnost Valve. Žaloba byla mířená na nejpopulárnější digitální obchod s hrami Steam a jejím předmětem bylo protizákaznické a protikonkurenční jednání platformy.

Vývojáři si stěžovali na několik věci v čele s podílem, který si Valve ukrajuje z téměř každé prodané hry. Ten činí 30 %, což rozhodně není málo, zvlášť přihlédneme-li ke skutečnosti, že Epic Games Store či Microsoft Store si berou pouhých 12 % z prodejů PC her, což je pro vývojáře a distributory jistě mnohem příjemnější.

Jenže i přes konkurenční nabídku je Steam stále dominantní platformou a podle Wolfire Games využívá svého postavení k tomu, že si může diktovat. A to samé se má týkat Steam klíčů, u nichž platí pravidlo zvané Steam Key Price Parity Provision, které zajišťuje, že tvůrci nemohou prodávat klíče v jiných obchodech levněji než na samotném Steamu.

K tomuto obvinění se konečně vyjádřila protistrana, která u soudu požaduje okamžité zamítnutí obvinění, které prý nestojí na pevných základech. Valve argumentuje například tím, že se Wolfire Games nepodařilo nijak prokázat, že by jeho podíl na prodejích na Steamu byl nad úrovní konkurence.

Valve si zároveň nemyslí, že by se standardy za posledních 20 let jakkoliv změnily, přičemž tyto standardy (tedy 30% podíl z prodejů) nastavilo samo Valve v roce 2003, když se Steamem přišlo. A co se klíčů týče, tak zde Valve argumentuje tím, že žalující studio opět nedokázalo, že by docházelo k čemukoliv nezákonnému.

Valve prý není z hlediska antimonopolního zákona povinné poskytovat zdarma Steam klíče k prodeji za nižší ceny než na Steamu a není ani povinné je vůbec poskytovat. A co se týče výroku Wolfire Games o tom, že se Valve chová protikonkurenčně a ubližuje tak trhu, tak zde máte vyjádření obhájce:

„Klauzule o klíčích na Steam chce po vývojářích, aby zákazníkům Steamu dávali tu nejnižší dostupnou cenu dané hry. Hledání nejlepší ceny pro naše zákazníky není ubližováním konkurenci; to je konkurence.“

Nyní je míč na druhé straně hřiště a na rozhodnutí soudu si jistě ještě nějakou dobu počkáme. Pokud se ale Wolfire Games nepodaří prokázat body obžaloby, pak to s jejich snahou změnit politiku Steamu asi nedopadne šťastně.

Nejnovější články