Máte námět či připomínku? Napište nám
Interplay obcuje s bankrotem, Fallout Online v ohrožení?
zdroj: Archiv
Byznys

Interplay obcuje s bankrotem, Fallout Online v ohrožení?

1. 6. 2011 9:44 | autor: Petr Poláček |

Asi jen málokdo věří, že se Interplayi někdy podaří spustit Fallout Online (Project V13) a poslední zprávy z tábora jmenované firmy na tom nic nezmění, naopak. Dva měsíce staré oficiální papíry prozradily, že na konci roku 2010 leželo na dně pokladny pouhých 3000 dolarů, zatímco provozní ztráta, kterou se podařilo „nastřádat“ za posledních pár let se vyšplhala přes 2.8 milionů dolarů.

Fallout Online zdroj: Archiv

Jen pro zajímavost, 239 tisíc z toho tvoří nevyplacené (slíbené) odměny šéfům, 410 000 dluží firma na federálních daních a 80 000 dolarů na daních státu Kalifornie. Zpráva o rozsahu 76 stran, která tuto hrozivou (není třeba dělat, že ne) pravdu odhaluje, varuje před bankrotem a nutností získat peníze na uhrazení pohledávek prodejem společnosti nebo spojením s jinou firmou. Dále se zmiňuje o redukci počtu zaměstnanců z 11 na 7, potažmo o prodeji zpeněžitelných materiálů (práva na hry, grafika, technologie a podobně).

Celé to má samozřejmě logický dopad, Interplay nemá (neměla, situace se mohla v mezičase změnit k horšímu i lepšímu) prostředky nejenom pro chod firmy, ale hlavně pro financování připravovaných projektů. Krom Fallout Online je to sada remaků klasických her pro WiiWare, mezi nimiž se nachází Descent, Stonekeep a ClayFighter + ve vzduchu visí osud zbrusu nového Earthworm Jima s pořadovým číslem 4.

Zajímavé je, že navzdory tomu hodlá Interplay do budoucna vstoupit na pole her pro 3DS a Facebook – firma se zjevně chytá jakékoli možné příležitosti vydělat rychle a s co nejmenšími náklady vůbec nějaký peníz. Vývoj Fallout Online prý (nezapomeňte, je to 2 měsíce stará zpráva) dále pokračuje, podle nové dohody už ovšem Interplay vývojářům z Bulharského studia Masthead za vývoj nic neplatí – na základě nového modelu si oba subjekty budou dělit tržby. Pokud se ovšem Fallout Online vůbec někdy podaří dokončit – aniž by si Bulhaři sehnali rizikový kapitál, to zřejmě nepůjde.

Ve hře je navíc ještě pořád Bethesda, která se s Interplay soudí o práva na Fallout Online. V této chvíli spor stojí, soud však Bethesdě v lednu zamítl předběžné opatření na zastavení vývoje. Ale jestli se Interplay dostane do situace, kdy už to dál opravdu nepůjde, tak Bethesda bude mezi prvními zájemci – ne však o odkoupení práv, ale jejich znovuzískání před soudem, protože Interplay má práva od Bethesdy vlastně jenom pronajatá za určitých podmínek. No, ještě to bude zajímavé. Interplay každopádně ve stavu „těsně před bankrotem“ není poprvé. Kalifornské úřady už dokonce v roce 2004 firmu zavřely, bankrotu se vyhnula jen tak tak zrušením všech svých studií a redukcí zaměstnanců na dva lidi – šéfa a sekretářku. A jaká to byla panečku ještě na přelomu století firma. Škoda mluvit.

Nejnovější články