zavřít

Držte minutu ticha za konec PlayStationu Vita

- Byznys autor: Patrik Hajda Komentáře: 0

Sony už dříve avizovala ukončení produkce PlayStationu Vita, ke kterému mělo dojít letos, a není velkým překvapením, že se tak stalo právě teď. Rovněž delší dobu totiž víme, že jak PS3, tak PS Vita počínaje březnem přicházejí o pravidelný přísun her z programu PlayStation Plus. A nyní už je konec oficiální.

Informace pochází z oficiální produktové stránky Vity, ze které je japonštiny znalým patrné, že produkce přenosné konzole je u konce. Stalo se tak po zhruba sedmi letech od jejího uvedení na trh. Sony se dříve vyjádřila, že o případném nástupci momentálně neuvažuje. A není se moc čemu divit.

PlayStation Vita v pamětích byznysmenů nezůstane jako veleúspěšný kus hardwaru. Na konci roku 2012, tedy po 11 měsících na světovém trhu a 13 na japonském, se celosvětově prodaly 4 miliony konzolí. Je to poslední oficiálně potvrzené číslo od Sony. Dále už pracujeme jen s odhady, které na konci roku 2013 mluví o pouhých 6 milionech, přičemž Sony měla za cíl prodat 10 milionů do března téhož roku.

Tohoto milníku bylo podle průzkumné agentury EEDAR dosaženo až v roce 2015 a poslední loňské odhady hovoří o 16 milionech celkově. Znamenalo by to, že PS Vita za svůj poměrně dlouhý život prodala méně kusů, než kolik zvládl konkurenční Switch od Nintenda za pouhý rok.

Z neúspěchu Vity kvůli úspěchu Switche nemůžeme vyčíst klesající zájem o přenosné konzole, i když obliba hraní na mobilech bez debaty raketově stoupá. Nicméně slabá hráčská základna odradila velké vývojáře a jejich absence zase další hráče, takže se z Vity stalo místo pro menší, ale možná o to zajímavější tituly. Konzole má i dnes spoustu aktivních hráčů, kteří mají možnost kupovat krabicové verze díky firmám jako Limited Run Games, když se o to nepostarala Sony. 

Očekávejte tedy, že konzole PlayStation Vita brzy zmizí z obchodů a bude spolu se svými hrami dostupná pouze v bazarech. Co se digitálního obchodu týče, ten ještě nějakou chvíli poběží, takže stávající majitelé mohou nadále se slzou v oku rozšiřovat svou virtuální knihovnu.

Tagy: Sony playstation PS Vita

Zdroje: Wikipedia,Engadget

Novinky na CZC.CZ

Poslední komentáře

celkem 0

Český herní web, který se soustředí na hry pro PC, PlayStation 4, Xbox One, Xbox 360, PlayStation 3, Nintendo Siwtch, 3DS, DS, PS Vita, Android a iOS. Pro všechny platformy nabízíme recenze, preview, videorecenze i pravidelné novinky. Na Games.cz najdete i pravidelné testy a novinky z oblasti hardwaru, podcasty, rozsáhlou databázi her a speciály k očekávaným hrám ze sérií jako Kingdom Come: Deliverance, Red Dead Redemption, Call of Duty, The Elder Scrolls, Assassin's Creed, Grand Theft Auto, Battlefield, nebo FIFA.