Bowser versus Bowser. Nintendo žaluje hackerskou skupinu Team Xecuter
zdroj: Nintendo

Bowser versus Bowser. Nintendo žaluje hackerskou skupinu Team Xecuter

19. 4. 2021 13:06 | Byznys | autor: Šárka Tmějová |

Bowser je proslulá Mariova nemesis – nepřátelé na život a na smrt se bijí přes 35 let. V Nintendu sice mají smysl pro humor, protože prezidentem americké pobočky se před několika lety stal Doug Bowser, ovšem reální Bowserové nemusí stát vždy na té správné straně zákona.

Nintendo totiž žaluje 51letého Kanaďana Garyho Bowsera, který má být jedním z členů hackerské skupiny Team Xecuter. Ta se údajně provinila tvorbou a prodejem modifikovaných čipů pro konzole od Nintenda a tím porušovala licenční podmínky.

Jeden Bowser tedy žaluje druhého Bowsera, o vítězství nicméně nerozhodne turnaj v Super Smash Bros., ale soud.

Americké úřady loni v říjnu vydaly zatykač na Bowsera a další dva údajné členy skupiny Team Xecuter, 48letého Francouze Maxa Louarna a 35letého Jüan-ninga Čchena z čínského Šen-čenu. Bowser se momentálně nachází ve vazbě potom, co byl v září vyhoštěn z Dominikánské republiky. Louarna zatkla kanadská policie, přičemž USA usiluje o jeho vydání. Čchen zatím nebyl dopaden. Nintendo Bowsera viní z nedovoleného obchodování a z porušování copyrightu.

Team Xecuter není mezi modifikátory konzolových čipů žádným nováčkem, více než desetičlenná skupina je prolamuje už od dob prvního Xboxu a prodává je pod různými názvy jako Gateway 3DS, Stargate, TrueBlue Mini, SX Pro, SX Core, SX Lite a mnoho dalších, přičemž právě poslední tři jsou hacky pro Nintendo Switch.

V rozhovoru pro TorrentFreak se skupina loni v červnu snažila bránit označení svého byznysu coby pirátství a hájí se svou vášní pro archivářství. Nintendo obviňuje z cenzury, monopolního chování a zastrašování právníky. Na svůj vlastní operační systém SX, který umožňuje pirátství na Switchi, přitom skupina sama aplikovala protipirátskou ochranu.

Podle obžaloby se Team Xecuter v minulosti „snažil skrývat ilegální aktivitu pod rouškou předstírané podpory herních nadšenců, kteří chtěli své hry šířit nekomerčním způsobem. Navzdory tomu většinu poptávky a využití výrobků společnosti představovali hráči pirátských videoher.“

Nintendo pro Bowsera žádá zákaz činnosti a náhradu škod ve výši 2500 dolarů za každé prodané upravené zařízení a 150 000 dolarů za každé porušení copyrightu.

Nejnovější články